2012-től kétévente készül jelentés a kisebbségi nyelvhasználat aktuális állapotáról. A helyzet lehetne jobb is.
A második nemzetiség bevezetése kapcsán kevés szó esett annak kisebbségi nyelvhasználatot befolyásoló következményeiről. Horony Ákos kisebbségi ügyekkel foglalkozó jogászt kértük meg, segítsen eligazodni a témában.
A finnországi svéd kisebbségi nyelvhasználat jó minta lehet.
Nagyobb időkeretet kell biztosítani a kisebbségi nyelveken sugárzott televíziós műsorok számára, illetve növelni kell a gyakoriságukat is.
Az ún. kisebbségi önkormányzatok fele nem tájékoztatja a lakosokat a nemzeti kisebbségeket megillető nyelvhasználati jogokról.
Szlovákiában akkor is kötelező a szlovák nyelv használata, ha magyarok által magyarok számára készített termékek reklámozásáról van szó.
A jelenlegi helyzetben a kisebbségi jogok érvényesítésének mértéke az aktuális politikai hatalomtól függ.
A kulturális minisztérium államnyelvőrei ismét felemelték figyelmeztető ujjukat.
Lájkokkal kisebbségi ügyeket sem lehet sikerre vinni, a valós eredményekhez sokkal több kell.
A beszélgetés egyik sarkalatos pontja volt a vizuális kétnyelvűség kérdése.
Nagy adag tudatlanság is kell ahhoz, hogy egy eredendően többnemzetiségű és többnyelvű ország esetében, mint Szlovákia, az egyetlen „államnyelv” koncepcióját helyesnek tartsuk.
"A lényeg, hogy a kisebbségek által lakott területeken egyenlő legyen az államnyelv és kisebbségek nyelve, tehát, hogy érvényesüljön az egyenjogúság és az egyenrangúság elve!"
A településeknek összesen 71 kérdést tettek fel 6 témakörben.
Az elmúlt két évtized tapasztalatai alapján az államtól várni a megoldást hiábavalónak tűnik.
Mégis el kell ismernünk, hogy a magyar vezetésű városoknak és községeknek valóban van bizonyos törvény által biztosított mozgástere a nemzetiségi ügyek, ezen belül a magyar nyelvhasználat vonatkozásában is.
A községben lakó 46 román nemzetiségű személy a lakosság 0,8 százalékát teszi ki.
Egy olyan közös platformot akarnak teremteni, ahol megbeszélhetik a tapasztalataikat és a szlovákiai nyelvtanítás jelenlegi helyzetét.
Figyelmeztetés ez Európa Tanácsból.
Az államnyelvtörvény mellett a kisebbségi nyelvhasználati törvény és még vagy tucatnyi további jogszabály tartalmaz a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó rendelkezéseket.
Mit tapasztalunk a hétköznapokban?
Rozsnyó város képviselőtestületének tagjai nem fogadták el a legutóbbi, utcanevekre és más közterületek elnevezésére vonatkozó általános érvényű rendeletet.
A kisebbségi kormánybiztos üdvözli, hogy a kétnyelvű hivatali kommunikáció a célzott főiskolai oktatás által is támogatást nyer.