A leggyakoribb ok továbbra is a cseh állampolgárság felvétele, mégpedig 1019 személy esetében.
A választásokig a Szövetség szívós és következetes munkával feltornázhatja magát a küszöb fölé, de egyelőre még nincs a bizalom visszaszerzésének közelében.
Marián Giba, a köztársasági elnök tanácsadója próbálja elmagyarázni, miért kellett Zuzana Čaputovának aláírnia a szlovákiai állampolgársági törvény február végén elfogadott változatát.
Nem sokat hezitált Čaputová köztársasági elnök az állampolgársági törvény módosításával, hiába kérte őt a Szövetség, hogy gondolja meg, és küldje át az alkotmánybíróságra véleményeztetni.
A Szövetség sajnálatát fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy a köztársaságielnök-asszony aláírta a szlovákiai magyarokat diszkrimináló állampolgárságról szóló törvényt.
Čaputová saját hatáskörben döntött, nem kér alkotmányossági normakontrollt.
Nem vesztik el az állampolgárságukat azok, akik legalább 5 éves külföldön tartózkodást igazolnak.
Eddig 17 magyar kérelmező kapta vissza a szlovák állampolgárságát.
Eltelt tizenkét év, és ugyanott tartunk, mint az elején, a bátor kiállásukért meghurcolt felvidéki magyarok történetének nincs vége.
Idestova két éve a szlovmagy vírus mellett az eredetében mindmáig bizonytalan Covid-19 is ott settenkedik a pozsonyi parlamentben.
Az anyanemzethez való tartozásunknak magyar állampolgársággal való kifejezése erősíti az önbecsülésünket is!
Ezen a héten új szereplővel vettük nagyító alá az utóbbi hét közéleti eseményeit.
Az állampolgársági törvény módosításai mindig arra irányultak, a magyarságot továbbra is kirekesszék a magyar állampolgárság problémamentes megszerzésének lehetőségéből.
A szerdán elfogadott, a magyarság számára semmilyen könnyítést nem hozó állampolgársági törvényről nyilatkozott Milan Vetrák (OĽaNO), az alkotmányjogi bizottság elnöke.
Új kormány ide, módosítás oda, az alkotmányellenességén nem változtattak, ráadásul továbbra is kivitelezhetetlen és diszkriminatív a Fico-féle állampolgársági ellentörvény.
A ma elfogadott törvény hátrányosan érinti az itt élő magyarokat, árt Szlovákiának és árt a békés szlovák-magyar együttélésnek.
A párt szerint a módosító javaslat elfogadása semmit sem változtat a kettős állampolgárságot kérelmezők helyzetén.
Az ukrán parlament tavaly Zelenszkij egyik hasonló javaslatát nem tűzte napirendre, mert szakértők szerint az állampolgárság kérdése az alkotmány módosítása nélkül, csak törvényi szinten nem szabályozható.
A külügyminiszter szerint Fico jól reagált a magyar állampolgársági törvényre.
A módosító javaslatot még márciusban utalták második olvasatba.
Klus szerint a kisebbségi politikának nemzeti hatáskörben jó helye van, ott is kell maradnia.
Változhat-e még az állampolgársági törvény, vagy ez a hajó elment? A Nézőpont stúdiójában Nagy Dávid jogászt kérdeztük.