A szoroskői hágó alatt, Hárskút térségében IV. Béla 1243-as adománylevele alapján kolostor és templom, valamint királyi kastély állott.
Szepsi Árpád-kori település. Eredetileg Szekeresfalvának nevezték, mivel királyi szekeresek lakóhelye és lótenyészete volt itt.
Somorja Szent István idejében vált állandó településsé.
Nagytoronya az egykori Zemplén vármegye kis települése. Temploma a 13. század második felében épült.
A település az első templomos falvak közé tartozott, erre utal előneve, az „Egyház” is.
Maga a falu a honfoglalást követően jött létre, bár első okleveles említése csak 1221-ből való. A Váradi Regestrumban említik.