2021. október 22., 19:40

Agresszív progresszívek

A progresszívek Kassán tüntettek. A hét elején már megüzenték Anna Záborskának, hogy az abortusztörvény módosítási javaslata nem megy át, mert nem fogják azt engedni. A kultúrharc a tradicionális és a progresszív oldal között tovább folytatódik, ám egyelőre csak az egyik fél agresszív.

abortusz-torveny.jpg
Fotó: Pixabay

A Progresszív Szlovákia és szimpatizánsai a héten tüntetést szerveztek Anna Záborská (OĽaNO) törvényjavaslata ellen. A progresszívek főleg azt kifogásolják, hogy a törvényjavaslat diszkriminálja a nőket, mert nem adja meg számukra azt a jogot, hogy döntsenek a saját sorsukról és életükről. Egy korábbi írásomban a téma kapcsán azt fejtegettem, mikor lehet nálunk kölcsönös tiszteleten alapuló politikai vitakultúra. A mostani történések után csak még inkább igazolva látom az akkor megfogalmazott nem túl optimista állításaimat.

A PS szerint Záborskáék az ultrakatolikus ideológiájukat szeretnék ráerőltetni az emberekre, illetve a védtelen nőkre. Ahogy azonban olvastam a tüntetésről készült beszámolókat, feltettem magamban a kérdést:

ki az, aki provokál? Melyik fél próbálja ráerőltetni az ideológiáját a társadalomra?

Tegyük félre egy pillanatra a konkrét törvényjavaslatot, biztosan megér a jövőben egy bővebb és komplexebb vitát és szakmai elemzést. Nézzük meg, mi is történt azon a tüntetésen, és mennyire volt békés hangvételű.

A Štandard konzervatív portál tudósítója a helyszínen járt. A leírtak alapján a demonstrálók közel sem voltak békések. A rendezvényen körülbelül kilencszázan lehettek, nagyrészt fiatalokból állt a tömeg. A transzparensekre olyan jelszavak kerültek, mint: „nem akarunk a középkorban élni”, vagy „lehessen szabadon választani”. De voltak durvább és vulgárisabb feliratok is: „menstruálok az ideológiátokra”. A középiskolás demonstrálók többségében szemtelenül és arrogánsan viselkedtek az időskorú ellentüntetőkkel szemben.

A szónokok azt hangoztatták, a tüntetés a „tisztességes Szlovákiáért”, és az „igazságosságért” folyó küzdelem folytatása. Adódik a kérdés, vajon mennyire hiteles a kettőt összemosni? Meggyőződésem, nemcsak én vagyok azon az állásponton, hogy a kettő összeegyeztethetetlen, és

a kultúrharcot nem lehet jó oldalra és rossz oldalra osztani.

A progresszívek pontosan ezt csinálják. Aki nem ért egyet azzal, hogy Záborskáék javaslata kirekesztő és antidemokratikus, azt azonnal az ellenséges oldalhoz kell sorolni. Ők döntik el, ki tartozhat az általuk elképzelt „tisztességes és demokratikus” táborhoz. Az biztos, hogy az ilyen hasonló tüntetések nem a tisztességet és a toleranciát képviselik. Annál inkább szítják a feszültséget, az indulatot, és ezzel tovább éltetik az amúgy is kiélezett kultúrharcot. Ez pedig akár olyan polgárháborús helyzethez is vezethet, ahol a társdalom két ellenséges pólusra oszlik fel.

Ez természetesen Szlovákiát egyelőre nem fenyegeti, de tény, hogy nálunk is megtalálható ez a két tábor. A szélsőjobboldalon ott vannak a Kotleba-szimpatizánsok, a másik véglet pedig ebben az esetben a szélsőbal lenne, a kommunisták, de Szlovákiában ők egy oldalon helyezkednek el a fasisztákkal.

Kotlebáék ellentétei ebben az esetben az agresszív progresszív anarchisták, akik szintén gyűlölködnek és provokálnak.

Félreértés ne essék, nem minden progresszív tartozik ebbe a kategóriába, de hangosabbak a „szabadszájúbbak”.

Ha visszagondolunk, akkor a két fél már egyszer összecsapott egymással. Ez még a 2020-as parlamenti választás kampánya során történt, amikor egymás rendezvényeire mentek el provokálni. Szerencsére néhány kődobálással mindenki megúszta a dolgot, de mentsen meg minket az Isten attól, hogy a szembenálló felek gyakrabban összetűzzenek és kikövezzék az utat az állandó társadalmi feszültséghez.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.