lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. szeptember 7., 15:12

Elstartolt az oktatási reform a csallóközaranyosi alapiskolában

Minden gyerek olyan ütemben és módon tanulhasson, ahogy az neki a legmegfelelőbb. Nagyjából így lehetne összefoglalni azt a törekvést, ami idén ősztől már valósággá válik a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda első osztályában is. Az intézmény ugyanis bekapcsolódott az oktatási reform „tesztelésébe”. Egyszerűen fogalmazva: most még csak kísérleti jelleggel alkalmazzák a személyre szabott és inkluzív oktatást, amitől azt remélik, minden gyerek számára építő lesz. Bíznak abban, hogy néhány évben belül ez a megközelítés válik normává az ország összes alapiskolájában.

csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda
Fotó: Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda facebook oldala

„Nyáron az első osztályra készítettük elő a szükséges dolgokat. A tanév során pedig komoly teammunka vár a tantestületre, amikor is összerakjuk az új iskolaprogramot, az első osztálytól kilencedikig, ami fokozatosan kerül majd bevezetésre.

Az oktatási reformot kötelezően 2026-ban tervezik bevezetni, akkor mi már a másik ciklust kezdjük tesztelni. Az a harminckilenc iskola, amelyik most ősszel elindult a kísérlettel, eleve azok közé az iskolák közé tartozik, amelyek már eddig sem a hagyományos poroszos nevelést részesítették előnyben, csak most szabad kezet kaptak a változtatáshoz. Mivel az egész projekt a Felújítási Alapból megy, úgy vélem, ez lesz a jövő”

– tudjuk meg Várady Kornéliától, az intézmény igazgatójától.

Hogy mi lesz más mostantól az iskola 21 kiselsőse számára, mint eddig? Ezt szeptember elején még nem is olyan könnyű megfogalmazni. Magának az oktatási reformnak két alappillére van. A már említett személyre szabottság, az egyéni hozzáállás és az inklúzió.

A személyre szabottság ez esetben azt jelenti, hogy nem hasonlítom össze a gyermekeket egymással. Az inklúzió pedig nemcsak az értelmileg vagy testileg akadályozott gyermekek integrálása az osztályba, hanem minden gyermeknek a képességeihez szabott munkatempó. Ennek persze személyi feltételei is vannak, ami iskolánkban, szerencsére, adott. Pedagógiai asszisztensünk és gyógypedagógusunk is van.

Megoldható például az, hogy a betűket már ismerő, olvasni tudó kiselsőst olyan könyvekből kezdi a tanítónéni tanítani, ahol rövid mondatok, apró történetek találhatók. Míg egy másik gyerekkel az ábécéskönyvvel indít. De még az is előfordulhat, hogy ilyenekből is kettőféle fog forogni az osztályban, mert szükség lesz rá. Például ilyen a kifejezetten diszlexiás, diszgráfiás gyerekek számára készült tankönyv. Megvannak a célok, hogy mit kell elérni a gyermekek tanításában, csak a hozzá vezető út lesz más” – próbálja érzékeltetni a változást az igazgató.

csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda
Fotó:  Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda facebook oldala

Lesz olyan gyermek, aki már december elejére tökéletesen fog olvasni, míg másoknak ez csak március végére sikerül. De ez még véletlenül sem jelenti azt, hogy rossz tanulónak, vagy bukásra álló diáknak minősül. A jó képességű gyermek pedig szárnyalhat.

Szabad kezet kapnak az iskolák abban is, hogy a tananyagot hogyan osztják szét az első három osztályra. Például a csallóközaranyosi iskolában, több éves tapasztalata alapján, az első osztályban nem fogják tanulni a gyerekek a nagybetűk írását, hanem az a másodikba kerül. Jobban mondva, nem lesz kötelező, hiszen több olyan diák is akad, akinek ez nem jelent majd problémát. A szótagolás is teljesen természetes, ha úgy tetszik, megengedett.

Ehhez persze kiváló pedagógus szükségeltetik, s iskolájukban ez is adott. Gyakorlott tanítónő veszi szárnyai alá a kiselsősöket.

„Kíváncsisággal és pici szorongással nézünk az új iskolaév elébe. Az alsótagozatos kollégák kihívásként élik meg, nagy bennük a tenni akarás. Támogatják egymást, és számíthatunk külső segítségre is, egyrészt a NIVAM-tól (Národný inštitút vzdelávania a mládeže), másrészt pedig a komáromi mentorközponttól. Már a tavalyi iskolaévben is mentorálták a kollégákat, próbálták őket felkészíteni arra, hogy ez a váltás mivel jár, és igyekeztek eloszlatni a kétségeiket, a kérdéseikre pedig választ adni. Ez a mentorálás tovább folytatódik idén is. A tantestülettel is dolgoztak, hogy ráhangolják a pedagógusgárdát a reform okozta változásra” – ecseteli Várady Kornélia. Azt is hozzáteszi: iskolájuk az átlagosnál jobban ellátott műszaki eszközökkel, interaktív táblákkal, kivetítőkkel, laptopokkal, szaktantermekkel.

Beszél arról is, hogy a Covid és az iskolába járás hiánya számos problémát felvetett diákjaik felzárkóztatása terén, ezért akkor külön programot dolgoztak ki a nehézségek áthidalására. Ehhez több tankönyvet is használtak. Tulajdonképpen arról van szó, hogy ez a programjuk is folytatódhat tovább, csak most már szabad kezet kaptak a tankönyvek kiválasztásában is.

Minden gyermek olyan könyvből tanulhat és oly módon, ami a legjobban szolgálja tudása gyarapodását.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.