lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. június 21., 10:06

Négy új tanterem segíti az inkluzív oktatást a Mocsáry Lajos Alapiskolában Füleken

Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták az inkluzív oktatás céljára átalakított helyiségeket a füleki Mocsáry Lajos Alapiskolában. Ezentúl négy új tanteremben sajátíthatják el a diákok a háztartási eszközök javításával, főzéssel, sütéssel, varrással, gyermekgondozással kapcsolatos teendőket.

inkluziv1.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

A projekt megvalósítására Fülek önkormányzata mintegy 100 ezer euró regionális támogatást igényelt a Losonci járás fejlesztési akciótervéből. Az összeg közel felét a felújítási munkákra és a szükséges segédeszközök megvásárlása, a másik részét pedig a személyi kiadásokra, főként a pedagógusok bérére fordítják.

Agócs Attila, polgármester szavai szerint a Losonci járás fejlesztési akcióterve 2016-ban került terítékre. Ekkor gondolkodtak el azon, hogyan tudnák a foglalkoztatottságot növelni a városban.

A Mocsáry Lajos Alapiskola jellegzetesen az a közeg, ahol az alapiskola befejezését követően sok diák nem folytatja a tanulmányait, nem megy középiskolába, így nem kerül reálisan a munkaerő piacra

mondta, hozzátéve: a projekt segítségével szeretnék őket a továbbtanulásra ösztönözni, hogy szakmát kapjanak a kezükbe.

„Azok az aktivitások, amiket az inkluzív képzésen belül kínálunk a gyerekeknek, a valamikori iskolai műhelyek mintáját veszik alapul, ahol lányoknak és fiúknak eltérő munkafolyamatokat próbálunk megmutatni, ezzel is kedvet csinálva nekik arra, hogy a majdani munka világába bekapcsolódjanak”

- magyarázta.

Fotó:  Szvorák Emese

Füleken a roma lakosok aránya 35%.

Ilyen magas koncentrációjú roma populáció mellett nagyon rétegzett a helyi cigányság.

Mi azt szeretnénk, hogy az alsó rétegekből többen zárkózzanak fel a középréteghez, vagy a polgárosodó cigánysághoz. Ez a projekt is valahol ezt próbálja megcélozni

- zárta a polgármester.

Fotó:  Szvorák Emese

Kotlár Ildikó, igazgatóhelyettes hozzáfűzte: a tantermeket a 13-16 év közötti tanulók használják majd.

A lányok főleg a főzéssel, sütéssel, varrással, gyermekgondozással foglalkoznak, míg a fiúk a ház körüli munkákkal és a háztartási eszközök javításával.

Mindehhez a projektből megvásárolt konyhai és háztartási eszközök, például hűtőszekrények, tűzhelyek, mikrohullámú sütők, konyhai robotgépek, mosógépek, vasalók és varrógépek állnak rendelkezésre. Azt szeretnénk nekik megmutatni, hogy lehet máshogyan is élni és gyereket nevelni, mint ahogyan sokan közülük otthon tapasztalják, és esélyük legyen egy szebb jövőre, mint a szüleiké”- nyilatkozta.

Az intézmény jelenlegi diákszáma 310, a tanulók 98 százaléka roma származású,

kiknek közel fele szociálisan hátrányos helyzetű közösségekből származik.

Az inkluzív, befogadó iskolai oktatás személyiségre orientált. Feladata, hogy biztosítsa a tudáselsajátítás, a készségek, képességek megszerzésének, fejlesztésének konstruktív ösztönzési folyamatát.

Fotó:  Szvorák Emese

inkluziv1.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.