lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. május 2., 15:17

Megtörte a hallgatást az amerikai kiszivárogtató családja

Megtörte a hallgatást az amerikai szivárogtató, Jack Teixeira családja. A fiatal, 21 éves nemzeti gárdista április 13-ai őrizetbe vételét követően most először szólaltak meg.

teixeira
Jack Teixeira munkába indulós szelfije, és egy reprofotó az elfogásáról

Ahogy az várható volt, múlt csütörtökön nem helyezte szabadlábra a Worcesteri Szövetségi Bíróság Jack Teixeirát, a legutóbbi amerikai kiszivárogtatási botrány gyanúsítottját.

A Légi Nemzeti Gárda Cape Cod-i bázisán dolgozó informatikus a gyanú szerint főként a számítógépes játékok kedvelői körében népszerű Discord szerver egy privát csetszobájában osztott meg minősített katonai dokumentumokat, egyebek mellett az orosz-ukrán háborúról, Kínáról, Közel-Keletről, más országok politikai vezetőinek amerikai értékeléséről. Az ügynek természetesen van magyar szála is. Az erről szóló cikkeinket a jelen cikk alatt, a láblécben találja.

Abban egyelőre nem látunk tisztábban, hogy a fiatal informatikus miért tette közzé a katonai dokumentumokat, bár egyre erősebb az a narratíva, mely szerint csak fel akart vele vágni a csoportban a társai előtt. Erről a Guardian hasábjain terjedelmes cikkben értekezett Nancy Jo Sales amerikai írónő. Ezt írta:

Teixeira története a Z generációs fehér hímek egy törzsét testesíti meg, akiket éppúgy neveltek fel az internet sötét zugai, mint a szüleik. A Z-generációt gyakran dicsérik, mint energikus fiatal aktivistákkal teli nemzedéket, akik olyan progresszív ügyek mellett elkötelezettek, mint a klímaválság, az LMBTQ+ jogok és a fegyvertartás tilalma.

De vannak más Z-generációsok, akik messze jobbra hajlanak; gyakran magányos, elszigetelt fiatal férfiak és fiúk, akik a fehér felsőbbrendűséget hirdetik, és más jobboldali szélsőségesek áldozataivá válnak, akik az interneten keresik őket, hogy radikalizálják őket azáltal, hogy az összetartozás érzésével töltik fel őket."

A világsajtóban egyébként több, hasonló hangvételű értekezést olvashatunk, sokan vélekednek úgy,  hogy amit Teixeira tett, csak – a Z generációs szóhasználatnál maradva – merő "flexelés" volt. Lám, Titus Maccius Plautus: A hetvenkedő katonája még így 2200 év távlatából is aktuális lenne...?

A kiszivárogtatási ügy Teixeira katonai egységét is hátrányosan érintette, melytől – azt nem tudni, hogy csak a vizsgálat idejére, vagy tartósan, de – megvonták a hírszerzési jogosultságot.

De legalább ugyanakkora blamázs a katonacsalád számára is. Teixeira nevelőapja, Thomas Dufault 34 év után szerelt le a katonaságtól, 2019-ban, és lám, nyugdíjazása előtt maga is a Cape Cod-i bázison szolgált, a 102. hírszerző szárny kötelékében.

Teixeira édesanyja 2017-től virágkereskedelemmel foglalkozik. Korábban veteránokat segítő helyi alapítványoknak is dolgozott, a Massachusetts Military Heroes Fund és a Home For Our Troops nevű szervezeteknek. LinkedIn profilja szerint a Veteránügyi Minisztérium Massachusetts állambeli kirendeltségén is dolgozott.

A család eddig kerülte a nyilvánosságot. A csütörtöki bírósági tárgyalást követően azonban rövid nyilatkozatot adtak ki.

Tudjuk, hogy most több a kérdés, mint a válasz, és reméljük, hogy Jack olyan méltányos és igazságos bánásmódban részesül, amelyre jogosult a vizsgálat során. Egészsége és biztonsága most és az is lesz a legfontosabb prioritásunk"

– áll a rövidke nyilatkozatban, melyben a család és a barátok támogatását is megköszönték. Egyben leszögezték, "a szülők és a tágabb család együtt állnak Jack Teixeira mellett, szolidaritásban és támogatásban, e nagyon nehéz és zavaros megpróbáltatás során."

Teixeirát honvédelmi információk jogosulatlan megőrzésével és továbbításával, valamint minősített dokumentumok vagy anyagok jogosulatlan eltávolításával és megőrzésével vádolják a bírósági jegyzőkönyvek szerint.

Ez alsó hangon legalább tíz évet "ér", ez a büntetési tétele annak, ha valaki védelmi információkat gyűjt, vagy éppen elveszíti a rá bízott, ilyen jellegű információkat.

Gazdasági kémkedésért 15 évi szabadságvesztés, és 5 millió dollárig terjedő pénzbírság adható. Ám ha rábizonyítják, hogy idegen hatalom számára kémkedett, akkor akár életfogytiglani szabadságvesztésre vagy halálbüntetésre is ítélhetik, bár Julius és Ethel Rosenberg 1953-as kivégzése óta kémkedés miatt nem végeztek ki amerikai állampolgárt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.