lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. április 8., 11:03

Újabb amerikai "adatszivárgás": Kínával és a Közel-Kelettel kapcsolatos információk is kikerültek

Az amerikai sajtó újabb dokumentum-kiszivárogtatásról számolt be. Ezúttal nemcsak Ukrajnával, hanem Kínával és a Közel-Kelettel kapcsolatos információk is napvilágra kerültek.

Már alig várják
A Pentagon
Fotó: Wikipédia

Ha holnap is lesz ilyen, akkor valószínűleg egy nagyobb kiszivárogtatási művelet szemlélői vagyunk. Egy biztos, az amerikai elhárító szervek vezetőivel most kevesen cserélnének. Az amerikai újságírók még fel sem emelték a kezüket a billentyűzetről az ukrajnai háborúval kapcsolatos dokumentumok váratlan napvilágra – pontosabban Twitterre és Telegramra – kerülését követően, máris itt egy újabb, jelentékeny adatszivárgás.

Az esetről elsőként beszámoló New York Times cikke szerint a kiszivárogtatók több mint 100 dokumentumot szerezhettek be, a dokumentumok jellege és érzékenysége óriási károkat okozhat,

Egy magas rangú titkosszolgálati tisztviselő a kiszivárogtatást „a Five Eyes rémálmának” nevezte, utalva az Egyesült Államokra, Nagy-Britanniára, Ausztráliára, Új-Zélandra és Kanadára, az úgynevezett Five Eyes nemzetekre, amelyek széles körben osztoznak a hírszerzésben.

A legújabb dokumentumokat pénteken találták meg a Twitteren és más oldalakon, egy nappal azután, hogy a Biden-adminisztráció magas rangú tisztviselői bejelentették, hogy titkos ukrán haditervek esetleges kiszivárogtatását vizsgálják, köztük Ukrajna megingott légvédelmi képességeinek riasztó értékelését. Az egyik, február 23-i keltezésű dokumentum „Secret/NoForn” felirattal van ellátva, ami azt jelenti, hogy nem volt megosztva más országokkal.

Az igazságügyi minisztérium közölte, hogy vizsgálatot indított a kiszivárogtatások ügyében, és kapcsolatban áll a védelmi minisztériummal, de nem kívánt többet nyilatkozni.

Mick Mulroy, a Pentagon egykori magas rangú tisztviselője szerint a titkosított dokumentumok kiszivárogtatása „jelentős biztonsági sérülést” jelent, amely akadályozhatja az ukrán katonai tervezést.

Egy elemző a „jéghegy csúcsának” nevezte az eddig felmerült eseményeket.

Péntek reggel az első kiszivárogtatásról a New York Times-nak nyilatkozó tisztviselők feltették a sok amerikai elhárítót foglalkoztató kérdést: ez az információ volt az egyetlen, amely kiszivárgott? Délutánra megkapták a választ...

Az újabb csomagban az ukrajnai háborús tervek mellett Kínáról, az indiai- és csendes-óceáni hadszíntérről, a Közel-Keletről, és a terrorizmusról szóló információk kerültek ki. Az újabb adatszivárgással kapcsolatban a Pentagon illetékesei azt mondták, nincs mit hozzátenni az előző napi nyilatkozatukhoz, ám mikrofonon kívül többen elismerték, nagy erőkkel keresik a kiszivárogtatás forrását.

Pénteken ukrán tisztviselők és háborúpárti orosz bloggerek azt sugallták, hogy a kiszivárogtatás egy információs hadművelet része, egy orosz"blogger szerint a

nyugati hírszerzés munkája lehet a parancsnokságunk félrevezetése érdekében".

Az amerikai hírszerzői közösségben most nagy erőkkel keresik a tettest. Azt kevéssé tartják valószínűnek, hogy a kiszivárgott anyagok ukrán tisztviselőktől származnak, mivel azok nem férhettek hozzá, a dokumentumok a egyesített vezérkar irodájából származnak. Egy illetékes szerint a vizsgálatot azzal kezdik, hogy meghatározzák, ki férhetett hozzá a dokumentumokhoz.

Kyle Walter, a dezinformációkat nyomon követő Logiically brit cég kutatási vezetője elmondta, hogy az orosz Telegram csatornákon számos prominens hang "nyugati befolyású" műveletnek nevezte az eredeti, látszólag változatlan fényképet, amelyen orosz és ukrán áldozatok láthatók.

Jonathan Teubner, az oroszországi üzenetküldést nyomon követő FilterLabs AI vezérigazgatója azt mondta, hogy míg a Kreml-barát hangok azt mondták, hogy a kiszivárogtatás egy amerikai vagy ukrán dezinformációs kampány volt, vezető elemzője úgy gondolta, hogy ez egy orosz művelet lehet, amelynek célja a bizalmatlanság szítása Washington és Kijev között.

Rengeteg példa van arra, hogy kiszivárgott dokumentumokat propagandakampányokban és kifejezetten dezinformáció céljából használnak fel"

– mondta Walter, emlékeztetve, hogy az ukrán háborúnak több dokumentumszivárogtatása is volt korábban.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.