2021. november 26., 12:43

BMW iX xDrive 50: 523 elektromos lóerő

A tisztán villanymotoros topmodellek kategóriájában a bajor márka is igyekszik tartani a lépést a konkurenciával, aminek legékesebb bizonyítéka a vadonatúj iX modellcsalád. Teljesítményben, hatótávolságban egyaránt a legjobbak közé sorakozik fel, ami főleg az iX xDrive 50 csúcsváltozatra érvényes.

BMW iX xDrive 50
Galéria
+26 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Ezzel abszolválhattam egy rövid tesztet, amely egyebek mellett meggyőzött arról, hogy az elektromobilitás valóban kezd felzárkózni a hagyományos meghajtású autók szintjére. Lássuk mindezt a megszokott sorrendben.

Alaktan

Nos, ha innen nézem, a márka első elektromos szabadidő-autójáról van szó, ha amonnan, akkor a másodikról. A tényleges elsőség ugyanis az iX3-ast illeti – lásd korábbi tesztünket –, az iX viszont a BMW első abszolút új fejlesztésű villamos SUV-je.

Ilyen minőségében kívülről egy kupéra hajazó jármű, de aki akarja, beleláthatja a klasszikus bakancsformát is.

bmw-ix-xd-50-03
Fotó:  Vas Gyula

Látványos átmenet a kettő között a tenyérnyi hátsó oldalablak és a fekete sávval kettéosztott harmadik oszlop; a méretes tetőspoiler alatti keskeny hátsó szélvédő pedig egyértelműen kupés stíluselem. A frontrész a BMW aktuális dizájnja, amelyen az eddigi klasszikus veséket az újkeletű tüdők váltották fel. A részletek viszont már az autó hi-tech mivoltáról árulkodnak: egzotikus mintázatú „öngyógyuló” hűtőrács (a kisebb karcolások a fény hatására automatikusan eltűnnek), a farrész közepébe belehasító keskeny lámpák.

bmw-ix-xd-50-04
Fotó:  Vas Gyula

Ja, és ne feledjük az impozáns méreteket: a majd’ 5 méteres hosszúság és a 3 méteres tengelytáv nagyságrendileg az X5-ösével egyenlő.

Belvilág

A korábbi BMW-tesztekben párszor megkritizáltam a bajor autók unifikált utasterét: nos, itt ilyesmiről szó nem lehet, mert az új fejlesztés itt is abszolút új látványvilágot hozott. A műszerfalat például két hatalmas – 12,3 és 14,9 colos – képernyőből álló hajlított kijelző uralja, amelyek minden más modellnél attraktívabban jelenítik meg az információk tömkelegét.

bmw-ix-xd-50-08
Fotó:  Vas Gyula

Az iDrive kezelőpultja is teljesen új: lebegő középkonzolon famintázatú alaplap, rajta kristálybetétes forgótárcsáva és hangerő-szabályozóval. Egy szinttel lejjebb pedig 2 USB-csatlakozó, amelyekből egyébként annyi van, hogy kb. másfél jut egy utasra. Ja, és az autó abszolút egyedi szereltsége a plafonba beépített kamera, amellyel menet közben folyamatosan gyönyörködhet magában a komplett utazóközönség. A panorámatető is a hi-tech kategóriába tartozik: hagyományos roló helyett egy nyomógombbal, elektrokromatikusan sötétíthető.

bmw-ix-xd-50-14
Fotó:  Vas Gyula

A hatszögletű kormánykerék ugyancsak az autó egyediségére utal, bár manőverezéskor kissé megtévesztheti a sofőrt. Tesztautónk feláras luxuscuccai közé tartozott a Bowers & Wilkins hifi, amely hamisítatlan koncerttermi hangzást biztosított. Ami pedig a prózaibb és praktikusabb dolgokat illeti: a két elülső ülés nagyon jó oldaltartású, a hátsó traktus külön kétzónás légkondival temperálható, az alapon 500 literes koffer pedig remekül variálható, és bővítése után többé-kevésbé sík padlót kapunk.

bmw-ix-xd-50-06
Fotó:  Vas Gyula
Az országúton

Mint már említettem, az autó erősebbik verzióját próbálhattam ki: a gyengébbik, 78 550 euróba kerülő iX xDrive40 326 lóerős. Itt viszont brutális 523 lóerő áll a sofőr rendelkezésére, ami már simán überel egy átlagos Ford Mustangot vagy Chevrolet Camarót. És akkor még nem beszéltünk a villanymotor sajátosságairól: elsősorban az indulás pillanatától rendelkezésre álló szinte teljes (esetünkben 765 Nm-es) csúcsnyomatékról, amely a gázpedál kemény lenyomásakor a szó szoros értelmében katapultálja a járművet.

bmw-ix-xd-50-09
Fotó:  Vas Gyula

Egy állórajttal akárhány Porschét faképnél hagyunk, és a gyorsulás kőkeményen az ülésbe présel bennünket. Nagyobb tempónál persze már beleütközünk a villamos meghajtás korlátaiba, például a maximum 200 km/órás végsebességbe. Ám ez legfeljebb a német sztrádákon jelenthet hátrányt: a mi közutainkon megengedett 90/130 km/órás sebességig ezzel az autóval közlekedni tényleg maga a tömény élvezet.

Ezt a fejezetet is a praktikusabb dolgokkal zárva: az iX xDrive50 hatótávolsága a bruttó 111,5/nettó 105,2 kWh kapacitású akkumulátornak köszönhetően a gyártó szerint akár a 630 kilométert is elérheti.

bmw-ix-xd-50-20
Fotó:  Vas Gyula

Az objektívebb WLTP-szabvány szerint ez 549–623 kilométer, amivel az iX50 a legnagyobb hatótávolságú elektromobilok közé tartozik, és e téren valóban összemérhető a belső égésű autókkal. Töltési ideje is elfogadható: este 8-kor egy 11 kW-os falitöltőre akasztva másnap reggel 8-kor még 0-ról is 100%ra feltöltött akkuval indulhatunk. Hosszabb távon pedig, egy 350 kW-os gyorstöltőt útba ejtve alig több, mint fél óra alatt 0-ról 80%-ra telidurrantott aksival vághatunk neki a következő kb. 550 kilométernek…

ADATLAP
Akkumulátor (nettó): 105,2 kWh
Teljesítmény: 385 kW (523 LE)
Nyomaték: 765 Nm
Gyorsulás 0–100 km/óra: 4,6 s
Végsebesség: 200 km/óra
Hatótávolság (WLTP-szabvány): 549–630 km
Fogyasztás (gyári adat): 19,8–23 kWh/100 km
Fogyasztás (tesztadat): 21,5 kWh/100 km
Töltési idő:
* 11 kW-os váltóáramú töltő 0→100%: 10 óra 45 perc
* 350 kW-os egyenáramú gyorstöltő 0→80%: 35 perc
H/Sz/M: 4953x1967x1695 mm
Csomagtér: 500 l
Menetkész tömeg: 2585 kg
Ár: 104 100 €
bmw-ix-xd-50-02
Galéria
+26 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.