2024. május 17., 14:51

Közösségi tér – jó zenékkel

Igényes hanglemez-kollekció, modern és vintage zenelejátszó eszközök, lemezjátszók, kazettás deckek, szalagos magnók, zenestreamelők, hangulatos bútorok és egy kis bárpult adja a kulisszát a megújult Focus Music boltjához Dunaszerdahelyen.

Öreg cucc nem vén cucc
Öreg cucc nem vén cucc
Fotó: Lacza Gergely

A helyi Focus Music hanglemezbolt több mint húsz éven át biztos pont volt a városban azok számára, akik az igényes zenét keresték, akiknek a zenehallgatás nem merült ki abban, hogy vezetés közben bekapcsolják a rádiót, vagy az irodai munka mellett háttérzeneként gyenge minőségben streameljenek valamit.

A berendezés
A berendezés
Fotó:  Lacza Gergely

A lemezboltot, ahol természetesen merchtermékekhez, koncertjegyekhez és sok egyéb más, a zenerajongó számára nélkülözhetetlen különlegességekhez is hozzá lehetett jutni, Pupák István „Zsiga” és felesége, Éva vezette kellő szakértelemmel, türelemmel és kedvességgel. Zsiga pár évvel ezelőtti váratlan halála miatt azonban a család már nem bírta az amúgy is erőn felüli munkát, hiszen a jól működő webshopjukon keresztül mintegy 20 ezer regisztrált felhasználóval tartották folyamatosan a kapcsolatot, rendelések sokaságát kellett napi szinten postázniuk, így Éva kénytelen volt megválni a bolttól.

A hanglemezek
Fotó:  Lacza Gergely

Vida Igornak, Dunaszerdahely egyik közismert zenei személyiségének a segítségével tavaly vette át a boltot Molnár Péter, s mint kiderült, ő nem más, mint a dunaszerdahelyi zenész legendának és az egykori hangszerüzlet vezetőjének, Molnár Alinak az unokaöccse. Azt a tényt, hogy az üzlet nagyon jó kezekbe került, sok minden bizonyítja.

Péter ugyanis igazi audiofil, már gyermekkora óta nemcsak a különféle stílusú muzsikák érdeklik, hanem az is, hogy milyen módon és miféle eszközök segítségével lehet a zenét megszólaltatni. Zeneileg mindenevő, kedvencei elsősorban a dzsessz, és a régi progresszív rockzenekarok.

Nem titkoltan a hagyományos formátumú hanghordozókat preferálja, de mivel ő is egy walkmannel kezdte, talán a kazettás magnók állnak hozzá a legközelebb annak ellenére, hogy nem azok játsszák le a legjobb minőségben a zenét. Azóta viszont már különleges darabok képezik a gyűjteményét, amelynek egy része megtekinthető a boltban. Péter apja és nagybátyja is zenész volt, s ő maga is járt zeneiskolába, így aztán nem is csoda, ha már korán „megfertőzte” a zene.

Molnár Péter
Molnár Péter
Fotó:  Lacza Gergely

Amikor megérkeztem a boltba, elmagyarázta, hogy miért hallunk kopácsolást, fúrás-faragást a szomszédból. Mivel Péter a szomszédos éttermet is üzemelteti, egy átalakítás és a két helyiséget elválasztó fal kiiktatása során arra számít, hogy akik betérnek az étterembe, talán egy kicsit érdeklődnek majd az iránt is, hogy mi található a szomszéd sarokban, mert egy picit átszűrődik majd oda a zene, a vizuális élményről nem is beszélve.

Az üzletet és a hozzá tartozó webshopot abban a formában már nem lehetett fenntartani, ahogy indult, hiszen közben évek múltak el, és szakemberek véleménye szerint is olyan lemaradásunk volt, amit már nem tudtunk volna behozni, ezért úgy gondoltuk, hogy egy kicsit átalakítjuk a projektet. Új honlapot, webshopot készítettünk, amit napi szinten Igor kezel. Mivel a régi szerződés lejárt, ezért új helyre költöztünk, a Galántai útra, a nagy körforgalom mellé. 

Egy olyan közösségi tér kialakítása zajlik itt, ahol az emberek egy kávé vagy pohár bor mellett leülnek zenét hallgatni, beszélgetni. A megújult Focus Music célja egy tudatos zenehallgató közösség kialakítása, és a fiatalabbak szemének (vagy inkább fülének) felnyitása, hogy zenét hallgatni másképpen is lehet. A legtöbben ugyanis nem tudják, hogy miért más élmény analóg hanghordozóról hallgatni a zenét, mint digitálisról. Miért ér fel szinte egy szertartással a vinyllemez meghallgatása. Rendszeresen szerveznek közös zenehallgatásokat, ahol szakmai jellegű beszélgetések, viták is kialakulnak, de akusztikus koncertek is zajlottak már itt, azaz a hely adottságaihoz mérten a felvidéki muzsikusoknak is szeretnének teret adni (a NowEmber vagy a Fifti-Fifti már játszott is itt, de volt náluk a Quimbyből ismert Kiss Tibi az Aranyakkord formációval). 

A hagyományos hanghordozók, s ezek közül is főleg a vinylek pár éve újra fénykorukat élik, de Péter nemcsak ezt a divathullámot szeretné meglovagolni. Hisz abban, hogy van egy masszív réteg, amely a mai napig nem a fogyasztói társadalom egyik termékeként, hanem művészetként tekint a modern zenére is. Emellett új embereket is szeretettel vár a vájt fülűek táborába. Az éttermet is pont ezért köti össze a bolttal.
Magam is meglepődtem, de járnak ide fiatalok is, és nem is gondolnád, milyen fogékonyak. Például van egy lány, aki már volt bent többször is, ő walkmanezik. Egyre többen nyitottak arra, hogy az adott hanganyagot lemezformátumban vásárolják meg, mint annak idején mi is.

Nyilván erre hat az is, hogy a vinyl a reneszánszát éli, és az új filmekben is sokszor megjelenik a lemezjátszó, de a zenerajongó réteg már egyszerűen unja a virtuális zenelejátszás személytelenségét és minőségi korlátait. Annak idején mekkora hűhót csaptak, amikor megjelentek a hangoskönyvek és az e-könyvek, és most mit látsz? Ez a korszak véget ért és újra tele vannak a könyvesboltok. Ezért szoktam a lemezt a könyvhöz hasonlítani, mert mindkettő olyan formátum, amibe érdemes fektetni, mert érték. Kézzel tapintható, megmarad és az esztétikai szempontokról még nem is beszéltünk – mondja Péter.

Beszélgetésünk során arról is szó esett, hogy a Focus Music üzletében nemcsak azok a vinyllemezek vásárolhatók meg, amelyek épp az üzletben találhatók, hanem rendelésre gyakorlatilag minden. Péterék abban is segítséget tudnak nyújtani, ha valaki egy otthoni hangrendszert épít, de nem túl jártas a témában, és tanácsokra van szüksége, legyen szó bármilyen árfekvésről és elképzelésről.

Fontos tudni, hogy a megfelelő eszközök beszerzése és kipróbálása sem akadály számukra, mert valljuk be, ilyen esetben gyakran Pozsonyig vagy Budapestig kellene utazni. Ráadásul a kulisszaként kiállított régi és új technikai berendezések egy részét meg is lehet vásárolni.

Azoknak a vendégeknek, akik az étterembe járnak, ezt meg kell mutatni. Ott is lesz egy lemezjátszó, ami még véletlenül sem olyan zenét fog lejátszani, mint a rádiók. Biztos vagyok benne, hogy páran érdeklődni fognak, mit is hallanak, és akkor megfogom a kezüket, átültetem őket ide, iszunk egy kávét, beszélgetünk róla, és így lesznek új „zenebarátok”.

Péterék tervei között szerepel a lemezbörze is minden hónap első szombatján.

– Ezzel is elsősorban a közösségi érzést szeretnénk erősíteni. Induljon az egész szombat délelőtt, aztán az se baj, ha átnyúlik délutánra, a lényeg, hogy beszélgessünk, érezzük jól magunkat, mindenki hozza el azokat a lemezeit, amelyekre már nincs szüksége, és itt bátran csereberélgetheti. Nem a haszonszerzés a fontos, hanem hogy örömet szerezzünk annak, aki ide bejön és esetleg egy olyan lemezre bukkan, amit már régóta keresett. Ha ide betér valaki, akkor el tudjuk őt vezetni egy olyan úton, ahol a Pink Floydon túl is van élet, mert mi a dzsesszben, vagy akár a világzenében is tudunk olyat mutatni, amivel az illető még valószínűleg nem találkozott és garantáltan maradandó élményt nyújt majd neki. Állandóan figyeljük, keressük, kutatjuk az új zenéket, ami rengeteg időnkbe telik, de úgy gondoljuk, hogy egy naprakész zenei üzletnek ez is a feladata.

Megjelent a MAGYAR7 19. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.