A Magyarok Kenyere program felvidéki hozzájárulását Kolozsnémán adták át - VIDEÓKKAL
A Szlovákiai Agrárkamara, a Gazda Polgári Társulás, a Csemadok Komáromi Területi Választmánya és Kolozsnéma Önkormányzata a hagyományos Csemadok nap keretén belül járult hozzá a Magyarok Kenyere program - 15 millió búzaszem gyarapításához. A program 2010-ben, egy egyszeri gondolat szárbaszökkenéseként jött létre, mikor a szervezők a több tonna összegyűjtött búzából és az ebből őrölt lisztből sütötték meg az augusztus 20-ai ünnepi kenyeret és cipókat. A megmaradt lisztet a Csaba testvér vezette Dévai Szent Ferenc Alapítvány kapta, az általuk nevelt több ezer gyermek 4 havi étkezésének támogatására.
Azóta a program átlépve az anyaország határait nemzetegyesítő szolgálatot tesz, a Felvidéken immáron hetedik éve, ahogyan Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnökasszonya is elmondta kameráink előtt. Hozzátette, az idei terméshozam jóval alacsonyabb a vártnál, kenyérgabona alig-alig lesz. Ennek ellenére a felvidéki gazdákban is él a szolidaritás, hogy a nehezen megtermelt gabonából olyanok asztalára is jusson, akik rászorulnak.
Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere program ügyvezetője stábunknak elmondta, a kezdeményezés a szeretet erejéből táplálkozik, ezért a nehézségek ellenére sem fáradt meg, fejlődése ma is töretlen, szervezői reménnyel telve és folyamatosan újabb célokat kitűzve végzik munkájukat. Beszédében kiemelte, mire képes egyetlen búzaszem: összekötni és tartani a világ magyarságát, ezt a tevékenységet pedig őrizni kell, hogy a bőzaösszeöntéssel is erősítsük nemzeti hovatartozásunkat.
Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármesterasszonya elmondta, az önkormányzatnak nagy megtiszteltetés, hogy ebben az évben Kolozsnéma adhatott teret a búzaösszeöntés megvalósulásának. Kiemelte, hogy ez a Felvidék egyik legmagyarabb falujában történik, hiszen Kolozsnéma ezzel a kitüntetéssel bír. Fontosnak tartja az ilyen megmozdulásokat, főként a fiatalok miatt, akikben úgy látja, szintén megerősítésre szorul a magyarságuk felvállalása, megélése és tovább örökítése.
Az idei eseményen miután a felvidéki falugazdászok összeöntötték egy teknőbe a búzát, a külhonból és az anyaországból érkezett vendégek is megtették ugyanezt, ezek után pedig az egyházak képviselői megáldották a gabonát, és útjára engedték, hogy beteljesítse ez éven is küldetését.