2020. október 16., 12:27

Vállalkozások a koronavírus-pácban: megkérdeztük őket

Felvidéki vállalkozókat kérdeztünk különböző régiókból és különböző ágazatokból, hogy miben korlátozzák a koronavírus elleni intézkedések napi tevékenységüket, milyen gazdasági károkat okoznak, milyen hatással vannak a forgalmukra, illetve mekkora hatással van a vállalkozásuk jövőjére a várhatóan több hónapos korlátozás? Az első részben az éttermekkel foglalkoztunk, a folytatásban kitérünk más ágazatokra.

Jónás Róbert szőgyéni teherfuvarozó

Elmondta, komolyabban őket nem érintették a járványügyi korlátozások. Tőlük sokkal rosszabbul jártak a személyfuvarozók. Káruk inkább tavasszal keletkezett, amikor teljesen leállt a fuvarozás.

Cége egész Európába szállít kereskedelmi árut például mezőgazdasági gépeket és alkatrészeket, csatornaelemeket és hasonlókat. Ahogy tavasszal feloldották a járványügyi korlátozásokat visszaállt a rend.

 Lehet több az ellenőrzés az utakon, lázmérés és fertőtlenítés a célhelyen, meg időveszteség, de ezeket az intézkedéseket mindenkinek be kell tartania a saját és mások biztonsága érdekében. Összforgalomban úgy 20 százaléknyi a kiesés, de másokhoz mérten kibírható és nem akasztotta meg a cég működését.

Sándor György, PAVO csirkefarm, Bodrogszentes,

Év közben csirkéket tenyésztenek, karácsony előtt pulykát is. A napos csibéket Bábolnán szerzik be kéthavonta. Egyszerre 7000 csirkét vásárolnak illetve vágnak le, majd Fülektől Őrmezőig értékesítik. Ha az egyes járásokat lezárják, nem tudják az árut a megrendelőnek kiszállítani. Határzár esetén nem tudják megvásárolni a csibéket, Mátészalkán pedig a tápot.

November elején lenne itt az ideje az értékesítésnek, illetve a csibék megvásárlásának. Ha ez kényszerből elmarad, járáson belül jó, ha az állomány 10 százalékát képesek értékesíteni, tehát a káruk 90 százalékos lesz, ráadásul hónapokig etethetik a felnőtt csirkéket, amíg a Covid tart. Az üzlet addig kényszerűen pang, bevételük nem lesz.

Majoros Jácint, méhész, Tornalja

Majoros Jácint méhész elmondta, hogy mint őstermelőt őt is súlyosan érintik a koronavírus járvány miatt hozott korlátozó intézkedések. Főként azért, mert nem tudnak különböző kézműves vásárokba járni, és így nem tudják értékesíteni a készleteket, ami elég jelentős bevételkiesést okoz. Télen síközpontokba, hagyományos disznótorokra, különböző adventi rendezvényekre, karácsonyi vásárokba jártak árulni a méhészeti termékeket.

Gyakorlatilag sehová sem tudunk menni, ha holnaptól minden bezár ezentúl, csak otthonról tudunk értékesíteni. A környékre még tudnánk szállítani a megrendelőknek, de távolabbra már nem rentabilis

 – mutat rá a tornaljai méhész, aki ebből kifolyólag 60-70 százalékos visszaeséssel számol.

Mint elmondta gondolkodik rajta, hogy télre felfüggeszti vagy leállítja a vállalkozást, mert épp csak annyi bevételt vár, hogy a járulékokat fedezze. Ha nem lesz állami segítség, akkor mindenképp fel kell függeszteni a vállalkozást.

Lengyel Ákos, Cornisland CrossGym, Dunaszerdahely

A dunaszerdahelyi Cornisland CrossGym edzője, Lengyel Ákos szerint, ha vissza kellene állni az online otthoni edzésekre, akkor sajnos muszáj lesz megtenniük. A vírus első hullámában már alkalmazták ezt a módszert, elmondása szerint a helyzethez képest mindenkinek tetszett, de a közösségben, csoportban jobban élvezik az emberek a testedzést, mint az online térben.

,A teljes korlátozás szerintem túlzás. Négyzetméter szerinti létszámkorlátozással, bár kisebb kapacitással, de mégis lehetne működni. Véleményem szerint bármi jobb, csak ne kelljen bezárnunk. Ha a hat emberes létszámot a belterekre is kiterjesztenék, akkor az már köztes megoldásnak számítana legalább. Közel 400 m2 nálunk a terem, hat ember elég kényelmesen elfér benne.

 

Daimon Fitness, Farkas László, Fülek:

A füleki Daimon Fitness tulajdonosa, Farkas László felháborodásának adott hangot az október 15-i bezárással kapcsolatban. Elmondta, a járvány első hulláma miatt már kénytelen voltak közel három hónapos kényszerpihenőt tartani, pedig épp az az időszak a főszezon a fitnesztermek életében. Most pedig az őszi szezont is elveszik tőlük.

Azt mondja, a Szlovák Fitneszközpontok Szövetségének képviselője, Andrej Mozoláni kezdeményezésére ismét közösen kívánnak fellépni a bezárás ellen, ezért várhatóan Mozoláni a napokban tárgyalni fog a miniszterelnökkel, hiszen a több hónapos bezárás a megélhetésüket teszi kockára. Másrészt arra számítanak, hogy ez a korlátozás nem tart majd olyan sokáig, mint tavasszal. Bár a maszk viselése nem a legpraktikusabb az edzőteremben, mégis inkább edzenének abban, mint sehogy- mondja a tulajdonos. Hiszen vannak havi kiadásai, amit mindenképpen fedeznie kell, ha zárva tart, akkor is.

Tóth Lali – NFG Klub – Dunaszerdahely

A dunaszerdahelyi NFG Klub vezetősége szerint a klub ,,forgalma" 100%-ban visszaesett, mivel most már egyáltalán nem lehetnek nyitva.

Az eddig még megtartott események is kisebb volumenben zajlottak, holott az érdeklődés nagy volt irántuk – gondolok itt arra, hogy például csak ültetett nézőkkel zajló koncerteket tartottunk, szigorúan meghatározva a limitet 50 főben. Ami a gazdasági károkat illeti, mi inkább attól félünk, hogy a polgári társulás által sikeresen megpályázott, koncertekre, színházra, kiállításokra szánt pénzt vissza kell majd adnunk, mivel nem tudjuk megvalósítani ezeket. Természetesen a bár forgalma is 0-ra csökkent.

Lalinak személy szerint van egy másik munkahelye és novembertől vállalt még plusz munkát, hogy – mint magánember – fenn tudja tartani magát.

 

Balázs Bandi, a várhosszúréti Buzgó „kocsmahivatal” tulajdonosa

Főleg a nyitvatartás terén vagyunk korlátozva. Folyamatosan csökken a bevételünk, megcsappant a vendégek száma is.

A korlátozás legnagyobb hatással a jövőnkre van, mivel nagyon sok, a turizmussal kapcsolatos projekten dolgozunk, amelyek így bizonytalanná váltak. Panzió építését és a kultúrházunk felújítását terveztük, de nem tudom, hogy mi lesz így velünk. Mivel a Buzgó egyfajta közösségi központ is, fájó a kiesés, és az is, hogy nem tudunk hosszabb távra tervezni.

Kusza Csaba - Fabrika SK - Rimaszombat

Kusza Csaba vállalata, a Fabrika SK s.r.o. fűtéstechnikai kis- és nagykereskedés, amelynek része a víz-, a gáz-, a fűtésszerelés, a szervizelés és az eladás. Ezen a területen piacvezetőnek számítanak a Rimaszombati járásban.

Az első hullám őket is súlyosan érintette, főleg az a két hét márciusban, amíg minden be volt zárva. Értelemszerűen ebben az időszakban elmaradtak a kazánszerelések, szervizek, csupán a vészhelyzet elhárítását végezhették. – Nem járhattunk a magánházakhoz, az éves szervizeket sem lehetett megcsinálni, így nem győzzük utolérni magukat, jelentős lemaradásunk keletkezett. Ennek most isszuk meg a levét a fűtésszezon kezdetén – mondja Kusza Csaba, hozzátéve, hogy jelenleg több mint 200 megrendelésük van, és november végéig vannak betáblázva.

Tapasztalataik szerint a koronavírus-járvány első hullámának negatív hatásai nyáron jöttek ki. Az emberek kivártak, nem mertek befektetni.

Júniustól augusztusig ezért ő is szabadságoltatta az alkalmazottait. A képzett munkaerőtől, a 30 éves tapasztalattal rendelkező fűtés-technikusoktól viszont nem szeretett volna megválni, ezért ha nehezen is, de sikerült megtartania a kitanult munkásokat. Inkább a tartalékokhoz nyúlt és abból fizette őket, hogy ne kelljen elengednie. A régió három hasonló szolgáltatást nyújtó cége közül ez volt az egyetlen, amely nem bocsájtott el embereket, sőt kettő új alkalmazottat is felvettek. Mint a cégvezető elmondta erre azért volt szükség, hogy győzzék ellátni a megrendeléseket és a fűtésszezon közeledtével felhalmozódó pluszmunkát.

Kusza Csaba a vállalkozás megszűnésétől nem tart, mert ilyen jellegű munkára mindig szükség lesz, viszont az idei évben így is jelentős forgalomcsökkenést könyvelhetett el a jelenleg 16 embert foglalkoztató cég.

Tavaly októberhez képest 40 százalékos a visszaesés, amely egy 1,2 millió euró forgalú cégnél nem számít kevésnek.

Kusza pillanatnyilag úgy látja, ha jól sikerül az ősz és a tél eleje, akkor arra van lehetőség, hogy legalább nullára kihozza az évet, és ne könyveljen el nagyobb veszteséget. Erről azonban még korai beszélni, mint mondta.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.