Magyar7 - 2027/34. szám
Az évezred államférfija, a bohóc költő és az organikus bor
Magyar7 - 34. száma
2022. december 12., 14:54

Nem a platformok jelentik a plafont a felvidéki politizálásban

Az a legnagyobb gond a felvidéki magyar politizálással, hogy amikor fontos döntés előtt áll, elkanyarodik az emberektől. Egyes politikai vezérszerepet betöltők ilyenkor mennek a saját fejük után, a maguk számára kitűzött irányvonalnak köze sincs a magyarság jövőjéhez.

szövetség
Fotó: Facebook

Így volt ez a Híd megalakulásakor, amikor sokan arra vegyespártra esküdtek fel, amelyik lemondott az etnikai politizálásról, és már csírájában felesküdött a szlovák-magyar vegyespolitizálásra. Az együttműködés formáját, időkorlátjait szándékosan félreértelmezték: kizárólag szlovák-magyar alapon politizálni, így érni el parlamenti képviseletet is, és nem önálló magyar politizálással, parlamenti képviselettel kialakítani együttműködést az erre hajlandó szlovák politikai erőkkel.

Így van ez jelenleg az egyesült Szövetséggel is, amely bizonyára az egyik platformja miatt még a magyar jelzőt sem tudta felvállalni úgy, mint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, a Vajdasági Magyar Szövetség vagy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség. Sokszor leírtuk már, hogy a puszta Szövetség név kétségeket és bizonytalanságot ébreszt a felvidéki magyar választókban.

Platformokba bújtatott elődpartokkal jött létre a Szövetség Felvidéken, amely most elérte egyesülésének azt a szintjét, hogy megszabaduljon ezektől, okulva az önkormányzati választások előtti jelöltállításoknál több helyen tapasztalt zűrzavarból. Úgy tűnik, a pártnak a tervezettnél hamarabb és komolyabban kell foglalkoznia a parlamenti választások előkészületeivel, az erre vonatkozó képviselőjelölt-állítással is. A két kisebb platform ez utóbbit valószínűleg fontosabbnak tartja, mint az egységes fellépést.

Folytatódik tehát tovább az elődpártharc arra hivatkozva, hogy legalább a sokszínűséget meg kell őrizni a felvidéki magyar politikában, ha már a pluralizmust nem sikerült. Hogy csak sokszínű lehet egy gyűjtőpárt? A magyarság kárára?

Látjuk, nem lesz könnyű folyamat a platformtalanítás az egyesült pártban, mert elsősorban a Híd, de nem utolsó sorban az Összefogás csak ezekben látja elődpárti jellegének, valamint az egyesülési folyamat egyeztetései során kiharcolt pozícióinak megőrzését. Az egyik platformba bújt elődpárt foggal-körömmel ragaszkodik vegyes jellegének megőrzéséhez, a másik inkább csak az egykoron papíron létező és kárászéletű önállóságához. A két kisebb testvér ezért számításból, platformérdekből összefog a harmadik, erősebbel szemben.

A szombati OT-ülésén történtek jól bizonyítják, hogy a Most-Híd és az Összefogás egymással szövetkezve próbálják meg saját érdekeiket képviselni és ráerőltetni az MKP-ra.

Platform- és egyéni ambíciók szülte érdekképviseletet akarnak az egységes felvidéki magyar érdekképviselet helyett! Nem véletlenül volt 100 százalékos a részvétel az ülésen, hiszen az MKP 35 tagjával szemben a Most-Hídnak és az Összefogásnak együtt szintén 35 tagja van az Országos Tanácsban. Ezért akart Sólymos László, az OT elnöke már a tanácsülésen kicsikarni egy platformmegőrzést célzó döntést: a feltételezett szavazategyenlőség ugyanis azt jelentette volna, hogy nincs meg az akarat a platformok megszüntetésére. Csakhogy erre nem volt felhatalmazása, és az sem biztos, hogy a testület ilyenről egyáltalán szavazhat-e, nem tartozik-e kizárólag kongresszusi hatáskörbe. Ezért vonultak ki az MKP képviselői az ülésről.

A cikk azzal kezdődött, hogy a felvidéki magyar politizálás nem minden esetben és nem megfelelő súllyal támaszkodik a közvéleményre, ebben az esetben az egységes politizálás szükségességére.

Ha már egyesültek a magyar pártjaink, akkor miért kell két-háromfajta véleményt, elképzelést képviselniük? Várható, hogy ugyanezek a véleménykülönbségek nem csak a képviselőjelölésekben, hanem a programalkotásban, az esetleges parlamentbe kerüléskor pedig a más pártokkal való együttműködéseben is vitát válthatnak ki a platformok között. Vagy miért nem nyitnak a platformok létével, nemlétével kapcsolatban egy társadalmi vitát, amelynek során kiderülhet a többség véleménye?

A történésekhez csupán egyetlen észrevétel az érsekújvári tapasztalat alapján: A Szövetség helyi megalakulása óta kiváló összhang és együttműködés alakult ki az MKP és a Híd platformjának képviselői között minden területen.

Az Összefogásnak az alakuláskor nem volt helyi szervezete a városban, csak az egyesülő taggyűlésen képviseltették magukat országos vezetőik. A városban a platformok nem élnek önálló életet, a Szövetség helyi elnöksége hozza meg a politikai, közéleti jellegű döntéseket. Gondolom, máshol is hasonlóan történik…   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.