Moldova túlélési küzdelme
Moldova válságos időket kénytelen átélni. Ha az országot (még) nem is fenyegeti a háború, sajnos az orosz–ukrán fegyveres konfliktus hatásait ők is megérzik. Fennáll ugyanis annak a veszélye, hogy Moldova a télen áram nélkül marad.

Novemberben harmadmagammal az Ukrajnával szomszédos Moldovába utaztam. Az országot Románia felől közelítettük meg, és érdekes élmény volt átlépni a határt, hiszen ott teljesen más világ fogadott bennünket. Több okból, főleg a gazdasági lemaradás miatt Moldova nem tagja az Európai Uniónak, így a határon rengeteget kellett várni. Nyáron ugyan megkapta a tagjelölti státuszt, sorsa azonban még kérdéses.
Megtörténhet, hogy télen az orosz–ukrán háború miatt a moldovai lakosok nagy része áram nélkül marad. Az ország ma is cipeli a szocializmus örökségét. A régi, szovjet típusú vezetéken a háborúban álló és megszállt Ukrajnától kapja a villanyáramot.
Ha tehát az ukrán erőművek, áramszolgáltatók sérülnek, akkor az Moldovát is sújtja, hiszen az áram nem jut el az országba.
Ennek ellenére nem láttam a jelét annak, hogy a fővárosban takarékoskodnának az energiával, a fontosabb épületek, utcák ki voltak világítva. Csak miután hazatértem, olvastam, hogy néhány órára leállt az áramszolgáltatás, de gyorsan sikerült visszakapcsolni, és minden helyreállt, de bizonyos értelemben aggasztó az a tudat, hogy télvíz idején bármikor leállhat az áramszolgáltatás.
Ez természetesen jól jön Moldovának, csak hát a pénzkölcsönt majd valamikor vissza is kell fizetni. Moldovát tehát még az ág is húzza, de most a kisebb bajuk is nagyobb annál, hogy azon gondolkodjanak, mikor fizessék vissza a pénzkölcsönt, amelyet egyébként Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is bejelentett, amikor az országban tett látogatást.
Moldova nincs irigylésre méltó helyzetben. Jelenleg Nyugat-barát kormánya van, amely mélységesen elítéli az orosz agressziót.
A Nyugatban, és az Európai Unióban látják a szövetségeseket, és jól jönne egy erős katonai szervezet védelmi ernyője is. Egy támadás esetén Moldova aligha tudná megvédeni magát, nem tagja a NATO-nak, biztonságát nem garantálja senki. Ugyanakkor az utca embere inkább oroszbarát, és visszasírja a szovjet időket.
Moldovában amúgy is folyik a vita arról, hogy az ország merre felé vegye az irányt. A progresszívek és a liberálisok Romániában látják a jövőt, hiszen ez vezet a Nyugathoz, és az Európai Unióba. A nemzeti és konzervatív érzelműek pedig inkább az oroszokkal szimpatizálnak, mert szerintük a románokkal való túlzott jó viszony egyenes út az asszimilációhoz. Minden szempontból nehéz helyzetben vannak tehát a moldávok. Egyelőre azonban a legfontosabb számukra, hogy legyen mivel világítani a télen.
Megjelent a Magyar7 2022/49. számában.