2022. február 6., 08:09

A létra legalsó fokán

Mindenkit próbára tesznek a januári áremelkedések. Az egész ország olyan, mint egy felbolydult méhkas. Fiatal és öreg egyaránt háborog, de mi mást tehetnének? A politikusok pedig magyarázkodnak, mert ők meg nem tudnak mást tenni. A média viszont egyre-másra rámutat, hogy mégiscsak tenni kell valamit, mert az elszabadult árak már-már elviselhetetlenek a lakosság számára. Ráadásul további áremelkedésekkel riogatják a jónépet.

infláció
Fotó: unsplash.com

Példaként hozzák fel Magyarországot, ahol szabályozták a hat leggyakrabban vásárolt élelmiszer árát, meghagyva azt a tavaly november 15-i szinten. Ugyancsak fékezik az üzemanyagárak emelkedését, és az energiaárakat is a régebbi szinten tartják és befagyasztották a jelzáloghitelek kamatait. Megtudhatjuk, hogy Lengyelországban és Csehországban is hasonló intézkedéseket foganatosítottak.

Nem csoda hát, ha az országhatárok közelében nagy hullámban erősödik a bevásárlóturizmus és a benzinturizmus.

De hogyan lehet, hogy a V4-es országok közül csak Szlovákia nem képes megbirkózni az adott helyzettel? A szomszédos országok vezetői a hozzáadottérték-adó (nálunk DPH) csökkentését alkalmazzák a gyakorlatban, miközben mifelénk csupán „folynak a tárgyalások” ebben a témában. A felelős szakemberek milliókkal és milliárdokkal dobálóznak, vagyis az állami költségvetés ilyen hiányáról beszélnek, ha valóban szóba jöhetne az élelmiszeradó csökkentése. Matovič pénzügyminiszter pedig „sármos” mosolyával mondja a kamerákba, hogy aki el akar venni a költségvetésből, az terjessze elő a javaslatot is arról, mivel tudja pótolni a hiányt.

Más országokban ki tett ilyen javaslatot? Csak nem a pénzügyminiszter és csapata? Vagy mégis?

Tegnap egy stúdióbeszélgetést hallgattam a rádióban az orvosszakszervezet elnökével. Ő is a környező országokra hivatkozott, amikor arról beszélt, milyen rossz a helyzet idehaza az egészségügyben. Nem mintha más területen jobb lenne, de most éppen erről az ágazatról volt szó. Felsorolta, melyik országban mennyi az egészségügyi dolgozók bére, hangsúlyozva, hogy a szlovákiai egészségügyi dolgozók átlagkeresete jóval alacsonyabb. Aztán csodálkozunk, hogy orvos-, nővér- és ápolóhiány van a kórházakban.

Márpedig ha nincs meg az anyagi motiváció, emellett pedig a megfelelő munkakörnyezet, akkor a szakemberek külföldre mennek, ahol munkájukat jobban megbecsülik.

Érdekes, hogy nálunk abban az esetben, ha egyre súlyosabb az egészségügyi dolgozók hiánya például egy kórházban, akkor nem ennek okát igyekeznek a felsőbb szervek megoldani, hanem a kórház, vagy egyes osztályok bezárását, megszüntetését helyezik kilátásba. Ezzel viszont az egészségügyi ellátás további romlását idézik elő.

Nem állítom, hogy más országokban tejjel, mézzel folyó Kánaán van, de nem kellemes állandóan azt hallgatni, hogy mi vagyunk a létra legalsó fokán.

És nemcsak kellemetlen, hanem egyenesen félelmetes ugyanezt nap mint nap átélni, a saját bőrünkön megtapasztalni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.