2020. március 8., 11:58

Vonatozás a Léva–Csata–Ipolyság-háromszögben

Az elmúlt évtizedekben a Garam és az Ipoly mentén az utasforgalom visszaesése gyökeres változásokat hozott. A Szlovák Vasúttársaságnak – elsősorban az egyre csökkenő utazási igények miatt – nem volt többé szüksége annyi alkalmazottra; csökkent is régiónkban a mozdonyvezetők, a váltókezelők, a forgalmisták, majd a pénztárosok és a kalauzok száma.

Amikor az Osztrák–Magyar Államvaspálya Társaság az 1880-as években átadta a forgalomnak a Párkány–Csata, majd a Csata–Léva közötti, összesen 52 kilométeren húzódó szakaszt, rohamos fejlődés indult meg az észak–déli irányban haladó vasútvonal mentén. Sorra létesültek a különböző üzemek, s a kereskedéssel foglalkozó gazdák is vasúton szállították állataikat, terményeiket, portékájukat.

Száz esztendővel később, a rendszerváltozást, majd Csehszlovákia szétválását követően egyre inkább a közutakra terelődött a forgalom. Nagymértékben csökkent a vonalon közlekedő szerelvények száma, sőt a kétezres évek elején rövid időre a személyszállítás is szünetelt.

Az új évezredben nem csupán a vasút szolgáltatásait igénybe vevők száma, hanem a vasúti személyzet létszáma is csökkent.

2013-ban a közlekedési tárca szóvivője a Párkány–Léva és az Ipolyság–Csata közötti személyszállító vasúti szakaszokat is az ország legveszteségesebbjei közé sorolta. Ekkor már tizedik éve nem járt személyvonat Ipolyság és Zólyom között.

Az elkerülhetetlen leépítés folyamata akkor vett újabb fordulatot, amikor 2015 júniusától megszűnt a vonatjegyek árusítása a zselízi vasútállomáson. Az utasok vagy előre beszerezték azokat elektronikus formában, vagy a vonaton dolgozó kísérő személyzettől vehették meg. Igaz, 2018. május 1-jétől (kizárólag a Szlovák Vasúttársaság személyvonataira) SMS-ben is megvásárolhatták a menetjegyet.
vonatközlekedés

2019. december 15-től azonban már kísérő személyzet, tehát kalauzok nélkül közlekedik a vonat nemcsak Zsitvafödémes és Aranyosmarót között, hanem a Párkány–Csata–Léva-vasútvonalon, továbbá a közelmúltban újra üzembe helyezett Zólyom–Ipolyság szakaszon is, ahol tizenöt év után indult be ismét a személyszállítás.

A felsorolt vonalakon azt az ún. önkiszolgáló jegyértékesítési rendszert vezették be, amit országszerte jelenleg tíz további szakaszon működtetnek.

Az utas így a már korábban megvásárolt jeggyel száll fel a vonatra (amin a vonatvezetőn kívül nem található más vasúti alkalmazott), és közvetlenül a felszállás után köteles megjelölni a jegyét a vasúti kocsiban elhelyezett jegykezelő berendezéssel. Ez természetesen nem vonatkozik a Szlovák Vasúttársaság web-shopjában, a mobilalkalmazáson keresztül vagy az SMS-ben megvásárolt jegyekre. Az ingyenes utazásra jogosult utasoknak – ellenőrzés esetén – továbbra is csak a megfelelő igazolványt kell felmutatniuk.

A Szlovák Vasúttársaság vonataiban történő rendszeres utasszámlálás alapján kijelenthető, hogy a Léva–Párkány és a Zólyom–Ipolyság szakaszon hozzávetőleg 550 utas közlekedik naponta, míg Csata és Ipolyság között mintegy 270-en veszik igénybe a vasút szolgáltatásait

– nyilatkozta lapunknak Tomáš Kováč, a Nyitra megyében 390 kilométernyi szakaszon vasúti személyszállítást működtető Szlovák Vasúttársaság szóvivője.

Tőle azt is megtudtuk, hogy a legtöbb utas továbbra is a pályaudvarokon és vasútállomásokon található klasszikus jegypénztárakban váltja meg a menetjegyét, de egyre többen teszik meg ugyanezt a vállalat honlapján, a mobilalkalmazást segítségül híva, illetve SMS-ben. Kováč elmondása szerint 2020 januárjában a vonatjegyvásárlás 25,04 százaléka a világhálón keresztül történt, míg a teljes 2019-es esztendő folyamán ugyanez a 23 százalékot sem érte el.

Az önkiszolgáló jegyértékesítési rendszert, ami általánosan elfogadott módszer Csehországban, Ausztriában vagy éppen Svájcban, a leggyakrabban olyan szakaszok esetében vezetik be, amelyeket viszonylag kevés utas vesz igénybe, vagy nagyarányú a kedvezménnyel utazók száma. Az illetékesek a szóban forgó rendszer bevezetésétől a közlekedés hatékonyságának a növekedését, valamint a Szlovák Vasúttársaság versenyképességének a javulását várják. A döntéshozáskor természetesen a kiadások csökkentését is szem előtt tartották.

Az új rendszer 2019. december 15-i kezdetétől – egy-egy kivételes esetet leszámítva – nem került sor bliccelésre, a vasúttársaság munkatársai szerint az utasok lelkiismeretesen betartják a szolgáltatásokra vonatkozó új szabályokat. Jól teszik, hiszen akit az időnként felbukkanó ellenőrök azon kapnak, hogy jegy nélkül utazik, az nemcsak a jegy árát, de akár 50 eurós pénzbüntetést is fizethet.

A közelmúltban annak a lehetősége is felmerült, hogy mind a Párkány–Csata–Léva-, mind a Csata–Ipolyság–Korpona–Zólyom-vasútvonalon jegyértékesítő automatákat telepítenének.

Tomáš Kováč szerint jelenleg ez a téma – leginkább az anyagi források hiánya miatt – még sincs napirenden. Egy-egy ilyen berendezés ára ugyanis elérheti a 30 ezer eurót is, nem szólva a beszerelésének és a működtetésének további költségeiről.

Az utazóközönség azon része, amely a Garam és az Ipoly mentén vonatozik, ki a munkahelyére, ki pedig iskolába, a jövőben is ragaszkodni fog a szóban forgó vasútvonalak fenntartásához – még akkor is, ha ez némi anyagi veszteséggel jár a közlekedési minisztérium számára.  

Az írás megjelent a Magyar7 2020/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.