További négy iskolabusz segíti a szórványban élő kisdiákok magyar iskolába járását
További négy iskolabusszal egészült ki a Rákóczi Szövetség jóvoltából a tavaly átadott 16 felvidéki iskolabuszból álló szórványbuszpark. Az új tanév kezdetével ugyanis munkába áll a szenci, nagycétényi, diószegi és szádudvarnoki iskolabusz, melyek megvásárlását és üzemeltetését Magyarország kormánya és a Rákóczi Szövetség finanszírozta.

A felvidéki és erdélyi szórványtelepüléseknek Budapesten augusztus 21-én adták át az iskolabuszokat Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnökének jelenlétében.
Az átadó ünnepségen Semjén Zsolt kijelentette, a határon túli magyarság megmaradásához döntő fontosságú az iskolahálózat fenntartása, a magyar nyelvű oktatás biztosítása és fejlesztése. Hozzátette: bízik abban, hogy a felnövekvő gyerekek büszke magyarok lesznek, akik majd gyerekeiknek adják tovább a magyar kultúrát, a nyelvet, a magyar öntudatot, mert ez jelenti a nemzet megmaradását.
Az eseményen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt hangsúlyozta, hogy az iskola a határon túli magyarok önazonosságának, a közösségek és a kultúra megőrzésének a legjobb eszköze. A miniszter kiemelte: a kormány az alaptörvényben rögzítettekhez híven felelősséget vállal a határon túl élő magyarok sorsáért, támogatja a magyar közösségeket.
A programot koordináló és finanszírozó Rákóczi Szövetség elnöke Csáky Csongor úgy fogalmazott,
a magyar iskolaválasztás egyet jelent a magyar jövő választásával, és minden külhoni gyerek, aki magyar iskolába jár, őrzője a magyar nyelvnek és kultúrának.
„A Rákóczi Szövetség mindig is kereste és keresi azokat a lehetőségeket, amelyekkel lassítani lehet az asszimilációt a külhoni területeken. Ennek egyik eszköze az iskolabusz-hálózat elindítása” – fűzte hozzá.
Az iskolabuszok átadásán jelen volt a Szövetség párt elnöke Forró Krisztián is több párttársával egyetemben. Az esemény kapcsán a közösségi oldalán tett bejegyzésében Forró is hangsúlyozta, hogy az identitástudat erősítése szempontjából az anyanyelven történő oktatás kulcsfontosságú.
– írta hozzátéve, szeptember 30-án a parlamenti választás során tegyünk meg mindent azért, hogy ismét legyen képviselete a magyaroknak a Szlovák Parlamentben.
A négy iskola közül ez egyik, amelyik iskolabuszt vehetett át Budapesten, a Szenci Molnár Albert Alapiskola volt. Matus Mónikát, a szenci magyar iskola igazgatóját az átadó ünnepségre elkísérte Bárdos Gyula és Duray Rezső, illetve az autóbuszt üzemeltető Boldogfa polgármestere, Múčka Péter és a busz leendő gépjárművezetője, Kis Péter is.
„Mi egy 21 férőhelyes autóbuszt kaptunk. Szenc olyan speciális helyzetben van, hogy a települések, ahonnan hozzánk járnak a gyerekek, egy csillagformát adnak ki.
– mondta portálunknak Matus Mónika iskolaigazgató.
Az ő esetükben az volt a cél, hogy azokból a településekből, ahol megszűnt a magyar kisiskola, a gyerekeket be tudják szállítani a szenci magyar iskolába.
– mondta a szenci iskolaigazgató, hozzátéve, a zonci szlovák polgármester a döntése előtt előre egyeztetett vele is, annak érdekében, hogy minél kevesebb gondot jelentsen az iskola megszüntetése.
„Mindenről tájékoztatott bennünket is, felajánlotta, hogy a tankönyveket, munkafüzeteket, mindent, ami az iskolában marad, elhozza hozzánk, nekünk ajándékozza, nemcsak szó nélkül bezárta az iskolát, mert volt már ilyenre is példa.
– tette hozzá Matus Mónika.
„Mivel vannak olyan szülők, akik nem Pozsonyban dolgoznak, és nincs autójuk, vagy az anyuka gyesen van a kisebb gyerekével, így gondot jelentene a gyerek magyar iskolába hordása, és nincs olyan nagyobb gyerek a környezetében, akire a gyerekét rá merné bízni, így tömegközlekedéssel nem meri azt utaztatni, ezért beíratja inkább helyben a szlovák iskolába” – ecsetelte a szenci iskolaigazgató, hozzátéve, ilyen probléma az iskolabusznak köszönhetően most már nem lesz, ettől nem kell a szülőnek félnie.
Ha a helyi iskolában csak fél négyig van a napközi, akkor nem fogja oda beíratni a gyerekét. Nagyon sok esetben tehát azt is nézni kell, hogy mi az a plusz szolgáltatás, amit az iskola a szülőnek nyújtani tud azért, hogy a gyerek magyar maradjon. A megélhetés ugyanis sok esetben felülír mindent” – mondta Matus Mónika.
Mivel a csillagforma miatt idén két kört mehet az autóbusz, hogy az egy órába beleférjen, ezért Boldogfáról indul, ugyanis a boldogfai polgármester vállalta, hogy ő lesz az üzemeltető, és a falu sofőrjével biztosítja a gépjárművezetőt is.
A buszoztatást és az ezzel járó adminisztratív teendőket azonban valakinek biztosítania kell, és ezt vállalta fel a boldogfai polgármester, Múčka Péter, amiért nagyon hálásak vagyunk neki” – mondta az iskolaigazgató hozzátéve, mivel Boldogfán nincs magyar iskola, ott lesz az első megálló, majd felveszi a rétei gyerekeket, ezeket leteszi a napköziben, és a másik körben elmegy Zoncra, ahol most bezár az iskola, majd onnan Egyházfára, és újra visszatér Szencre.
– mondta az iskolaigazgató még hozzáfűzve, elsősorban elsős és másodikos gyerekeket szállít a busz, ha marad hely, akkor negyedik osztályos korig utazhatnak vele a gyerekek.
S jó lenne az is, ha az egyre nehezebb gazdasági helyzetben világot is látnának a gyerekeink, vagy hogy például Szencről könnyebben, átszállás nélkül eljuthatnának a Duna Menti Tavaszra, ne a szülőnek kelljen szabadságot kivennie, hogy elvigye a gyerekét” – mondta hozzátéve, ebben is nagyon nagy segítség lesz ez az autóbusz, mert ugyan ilyen esetekben az iskola fizeti az üzemanyagot és a sofőr órabérét, de az messze nem kerül annyiba, mint ha autóbuszt bérelnének.
– zárta Matus Mónika.