Tetőzik a Galandia botránya
A nyári strandszezon közeledtével a termálfürdőkben és az akvaparkokban is elvégzik a szükséges felújítási munkálatokat, és egyre több reklámmal csalogatják a víz szerelmeseit. A botrányoktól elhíresült galántai Galandia fürdő megnyitása körül még sok a bizonytalanság, pedig június közepéig mindenképpen üzembe kellene helyezni.

Szinte átokként ül a galántai önkormányzat nyakán a Galandia fürdőkomplexum, amelynek – rendeltetésének megfelelően – inkább áldásnak, de leginkább megfelelő bevételi forrásnak kellene lennie. Ehelyett a Galandia a város legnagyobb pénznyelőjének számít a csalások és emberi mulasztások következtében. Szerződésszegés esetén a visszatérítendő európai uniós támogatások miatt pedig időzített bomba a galántaiaknak.
A Galandiát 2005-ben kezdték építeni, és két év múlva helyezték üzembe. Az első néhány évben 900 ezer euró körüli forgalma volt. A bekerülési költség elérte a 8 millió eurót. A város a gazdasági minisztériumon keresztül 4,3 millió euró uniós támogatást kapott azzal a felütéssel, hogy fejlődjön a járási központ, illetve a mátyusföldi turizmus.
A kezdeti sikerek után azonban jött a kiábrándulás, és 2015 decemberében be kellett zárni a Galandia fürdőkomplexumot, mert fennállt a veszélye, hogy beszakadhat a fedett medence tetőszerkezete, illetve a csúszdákkal is baj volt.
Nyilvánvalóvá vált, hogy a pár éve üzemelő fürdő épületét fel kell újítani, a tartó- és tetőszerkezetet meg kell erősíteni, valamint kiderült az is, hogy a kivitelezésnél súlyos csalások történtek. Az építkezési anyagot ugyanis kispórolták az épületből. 2018 őszén lemondott az ügyvezető igazgató, Takáč Zsolt, helyét Szelle Zoltán vállalkozó, önkormányzati képviselő vette át.
Mérföldkő lett a Galandia „életében” a 2019-es év, amikor a gazdasági minisztérium ultimátuma szerint az év végéig üzembe kellett volna helyezni, vagy vissza kellett volna fizetni az építésre kapott uniós támogatást. A felújítási munkálatok azonban alaposan késtek a közbeszerzési eljárások miatt. Szelle akkoriban azt mondta lapunknak, a város kérvényezi a kétéves haladékot.
A Galandiát 2021 nyarán szerették volna megnyitni, de ez a terv sem valósult meg, ugyanis csak 2021 decemberére sikerült teljesen, a várt projektterveknek megfelelően felújítani.
A munkálatok csaknem hárommillió euróba kerültek. A legnagyobb befektetést a tető rendbetétele, az új szivattyúk és a tobogánrendszer kijavítása jelentette. A fő kiadásokon kívül rengeteg apró probléma emésztett fel nagyobb összegeket. Például csak a pillérek megerősítése körülbelül 100 ezer euróba került.
– magyarázta egy évvel ezelőtt az ügyvezető, Szelle Zoltán.
Kérdésünkre hozzátette, a Galandiát sokáig tévesen prezentálták termálfürdőként. A Mátyusföld alatt értékes termálvízforrás húzódik, de a Galandiában nem ezt használják, hanem a városi vizet melegítik vele. A medencékben tehát nem termálvíz van. A víz zárt körben filtrálódik a medencékben, évente kétszer tartanak karbantartási napot, amikor az összes medencét megtisztítják.
Tavaly év elején megtörtént az épület használatbavételének engedélyezése is, de akkor a koronavírus-járvány szólt közbe.
A minisztériumi engedély úgy szólt, hogy a Galandiát 2022. június 30-ig üzembe kell helyezni.
A fürdő már áprilisban nyitott, de a helyiek és a turisták óvatosan kezelték a galántai komplexumot, hiszen a környéken hatalmas a kínálat akvaparkokból, fürdőkből. Komoly konkurenciát jelentett például a felújított deáki termálfürdő, amely a nyár folyamán nyitotta meg kapuját.
Már ekkor érezni lehetett, hogy újabb botrány van kialakulóban a Galandia körül. Galánta akkori polgármestere, Peter Paška úgy döntött – a döntési folyamatból szinte teljes egészében kihagyta az önkormányzatot –, hogy a fürdőt nyitva tartani luxus, és bezáratta. Magyarázata szerint erre két oka volt, egyrészt a koronavírus-járvány utóhatása, valamint a szomszédban dúló orosz–ukrán háború miatt kialakult energia- és gazdasági válság.
Peter Paška elsőként a médiának erősítette meg, hogy az energiaárak várható horribilis növekedése miatt be kell zárni a Galandiát, a város nem engedheti meg magának a hatalmas létesítmény fenntartását.
Az önkormányzati képviselők is a sajtóból értesültek arról, hogy a polgármester 2022. szeptember elején bezáratta a galántai fürdőt. Paška sajnálatosnak tartotta a fürdő körül kialakult helyzetet, hozzátette, természetesen nem ilyen tervei voltak a Galandiával.
– nyilatkozta 2022 nyarán lapunknak.
– indokolta akkori döntését, amely miatt a Galandia alkalmazottai is elveszítették állásukat.
Peter Paškát ősszel nem választották meg újra polgármesternek, s azzal, hogy helyébe Kolek Péter került, sokan a Galandia körüli helyzet megoldását is várták. Kolek első dolga ugyanis az volt, hogy megpróbálta normalizálni a kínos helyzetet, számba vette a Galandia körüli piszkos ügyeket, átnézte az energetikai táblázatokat.
Szelle Zoltán ügyvezető igazgató lemondott, a város pedig kiírta a pályázatot a poszt betöltésére.
Ember legyen a talpán, aki a Galandia renoméját még helyre tudja állítani! A város új polgármestere és képviselő-testülete, ha meg tudná is nyitni, valamint üzemeltetni a rossz hírűvé vált fürdőt, az nyilván kezdetben veszteséget termelne. A dolog bökkenője, hogy amennyiben nem akarják – márpedig nem akarják – visszafizetni a fürdő felépítésére és üzemeltetésére szánt majdnem négy és félmillió eurót, akkor muszáj megnyitniuk legkésőbb 2023. június 15-ig. A városi építési bizottság a közelmúltban látogatást tett a fürdő területén, hogy felmérje az állapotokat.
Kővágó Zoltán, a bizottság elnöke és Kolek Péter polgármester egyetértenek abban, hogy a fürdőt azonnali hatállyal meg kellene nyitni, hiszen az, hogy nincs üzembe helyezve, csak ront a medencék, a csúszdák és a környezet állapotán.
Kolek Péternek még sok fejfájást fog okozni a rossz hírű fürdő.
– magyarázta Kolek.
Kolek Péter csak a fejét csóválja, amikor a Galandiáról, mint pénznyelőről, és az energiaárakról kezdünk beszélgetni.
– kelt ki magából Kolek Péter polgármester.
– zárta Galánta polgármestere.
Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2023/10-es számában.