2022. május 4., 19:35

Stagnál a beíratott elsősök száma a Mátyusföld nagyiskoláiban

A Mátyusföld magyar alapiskoláiban arányban van a beíratott elsősök száma a ballagó kilencedikesek számával. A magyar alapiskolák fejlődnek, élnek az állam által nyújtott pályázati lehetőségekkel is. A diáklétszám stagnálása leginkább a demográfiai adatok függvénye.

Iskola, beíratás
Beíratási körkép. Ünnepélyes színpadavató a nádszegi alapiskola területén
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A Galántai járás legnagyobb teljes szervezettségű alapiskolájába, a gyűjtőiskolaként is megjelölt a Galántai Kodály Zoltán Alapiskolába negyvenhét leendő kiselsőst írattak be a szülők. Oláh Hajnalka, az intézmény igazgatója elmondta, a jövő tanévre meglepően sok galántai magyar gyermeket írattak be, valamint lesznek új kisdiákjaik a mátyusföldi régió azon falvaiból, ahol már nincs magyar kisiskola, például Taksonyról, Kajalról. Az iskolának minden évfolyamban két osztálya működik, a beíratottak számából ítélve a jövő tanévben is két első osztályuk lesz.

Jövőre egy első osztály nyílik Nádszegen

A mátyusföldi régió legmagyarabb nagyközségében, Nádszegen nem csak az elsősök beiratkozását ünnepelték a napokban, hanem egy, a magyar kormány által támogatott szabadtéri nagyszínpad ünnepélyes felavatását is. A nádszegi magyar alapiskolában roppant erős szakköri és előadói tehetség-gondozó foglalkozás működik, az intézmény mellett a helyi szabadidőközpontban is aktívan tevékenykedhetnek a gyerekek. Tanulnak népi éneket, néptáncot, diákszínjátszókör működik – árulja el Szarka Zsuzsa, az intézmény igazgatója. A 2022/2023-as tanévre 22 iskolaköteles gyereket írattak be az iskolába, közülük páran az óvodai képzésüket folytatják, de tizennyolcan már biztosan beülnek szeptemberben az iskolapadba. Szép nagy létszámú első osztálya lesz a nádszegi magyar alapiskolának. Az ötödik osztályba öten érkeznek a környező falvak kisiskoláiból. Az alma materből 21 kilencedikes diák ballag el. Szarka Zsuzsa úgy latolgat, ha minden igaz két év múlva már két első osztályt is nyithatnak, mint ahogy az idei tanévben is két első osztályuk van – 31 elsősük van jelenleg.

„Az oktatás alapköve nálunk az, hogy életrevaló gyerekeket neveljünk” - magyarázza az igazgatónő. Az iskolában szabadtéri osztályt is létesítettek, ahol dámajátékok, sakk, emberke ne mérgelődj játék várja a gyerekeket. Magasított ágyásokat hoztak létre, ahol a gyerekek kertészkedhetnek, valamint a kurzusaik és a táboraik is szép számmal gyarapodtak. A sítanfolyam, biciklitúra mellett már kajakozni is van lehetőségük a nádszegi iskolásoknak. Összesen 210 diákja van az iskolának, ahol minden szlovák oktatási minisztérium által nyújtott lehetőséget kihasználnak, és figyelik a pályázatokat, kínálatokat is. A tanárok munkáját hét pedagógiai asszisztens segíti. Ahogy az igazgatónő mondja, ezek a fiatal kollégák rendkívül agilisek, sok-sok munkakörben helyt tudnak állni, így minél nagyobb gyakorlatot tudnak szerezni a jövőre nézve.

Iskola, beíratás
Beíratási körkép. Nádszeg
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea
Magyar iskola nem mehet magyar iskola ellen

A Felsőszeli Széchenyi István Alapiskolába tizenhét gyermeket írattak be a jövő tanévre, valószínű hárman az óvodai képzésben folytatják még – mondja el László Ildikó, az intézmény vezetője. Az iskolából 19 kilencedikes ballag el. A szomszédos Alsószeliből nyolc diák érkezik ötödik osztályba. Felsőszeliben a beíratási programot, az Iskolanyitogatót minden évben színes programok kísérik, ez sajnos a koronavírus járvány miatt az elmúlt években nem valósulhatott meg, idén pedig az óvodások tömeges megbetegedése hiúsította meg a várt rendezvénysorozatot. A pszichológusokkal való beszélgetést azért sikerült megejteni, és a jelenlegi elsősök is meg tudták mutatni az ovisoknak, mit is rejt az iskolatáska. A tervezett irodalmi pikniket azonban a betegségek miatt nem tudták megtartani. A későbbiekben sor kerül majd az Iskolássá avatás rendezvényre, ahol a leendő elsősök megkapják a Rákóczi Szövetség által ajándékozott iskolatáskákat, és szórakozásra is van lehetőségük, megismerkednek az iskola falaival. A helyi Katica cukrászdának köszönhetően mindig van torta is az iskolai bulin.

Iskola, beíratás
Beíratási körkép. A felsőszeli alapiskola új laboratóriuma
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

László Ildikó hozzátette, továbbra sem jellemző a faluban, hogy a magyar óvodásokat szlovák iskolába íratnák. Elárulta, nem híve annak, hogy szomszédos falvaktól „húzzák el” a diákokat. Jó a kommunikáció a többi intézmény igazgatójával is, mindig támogatni tudják egymást.

„Magyar iskola egyszerűen nem mehet magyar iskola ellen. Ez nem korrekt” – hangsúlyozza László Ildikó.

A felsőszeli magyar alapiskola szépen fejlődik. Csodás új könyvtár és szépen berendezett új, biológiai szaktanterem és kémiai laboratórium bizonyítja azt, hogy ebben az iskolában is megragadnak minden lehetőséget a fejlesztésre.

A nyelvhatáron

A nagyfödémesi Borsos Mihály Alapiskola a napokban ünnepli névfelvételének 15. évfordulóját. Sajnos a nyelvhatáron lévő faluban a pozsonyi és a szenci régió hatására már mutatkozik az a jelenség, hogy a magyar szülők, illetve a vegyes házasságban élők szlovák iskolába adják a gyermekeiket annak ellenére, hogy magyar óvodába járatták őket. A magyar alapiskolában jövőre tíz iskolaköteles gyermek kezdi meg a tanulmányait. Radványi Adél igazgatónő elmondta, örülnek ennek a számnak is. A beíratáskor a gyerekek megkapták a Rákóczi Szövetség ajándék iskolatáskáit. Az iskolát a Válassz bennünket! kiadvánnyal is népszerűsítették.

Iskola, beíratás
Beíratási körkép. Nagyfödémes
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.