Pozsonypüspöki katolikus temploma
Püspöki település területe már nagyon régóta lakott hely, ezt a római leletek is bizonyítják. Az esztergomi érsekséghez tartozott, innen származik a neve is. Első okleveles említése 1221-ből való, amely már a templomról is szól. Az egyre jelentősebbé váló település a középkorban mezővárosi jogokat kapott.
A Szent Miklós-templom eredetileg román stílusban épült, később több ízben átalakították. Valószínű, hogy még a 14. században nyerte el gótikus formáját. Ennek emléke elsősorban a sekrestye gót boltozatában maradt meg. Jelentősen módosult a templom külsőleg és belsőleg is a mezőváros fénykorában, 1480-ban történt átalakítással. A toronysisak és a fiatornyocskák egészen más megoldásban jelennek meg a püspöki templomon, mint a Csallóköz más templomain: a toronysisak hatszögű, a fiatornyocskákon mérmíves gótikus ablakok vannak. A hajó úgynevezett kolostorboltozatot kapott, melynek bordái a középen elhelyezett oszlopokra futnak, ezáltal csarnoktemplom benyomását kelti. A szentélyben bordás keresztboltozat van, melynek ívelése kissé nyomott, úgynevezett átmeneti stílust (a romanika és a gótika között) képvisel. Az oldalhajónak igazi gótikus bejárata van.
Figyelmet érdemelnek a sekrestye keresztboltozatának zárókövei (az egyik egy Agnus Dei, a másik egy dicsfényes Krisztus-fő), valamint gyámkövei (emberalakok és virágminták). A késő gót átalakításkor készült gyönyörű szentségháza, ezt azonban csak említésből ismerjük, mert később lepusztult. A szentélyben egy sírkő is található 1360-ból, amely süttői vörös mészkőből készült.