2018. október 1., 12:23

Kolon római katolikus temploma

Kolon a Zoborvidék legrégibb templomos helyei közé tartozik. A települést a zobori kolostor birtoklevele 1113-ban Colin néven, míg templomát egy 1156-os oklevél említi. A régészek szerint valószínű, hogy a templom 1070 körül, Szent László uralkodása alatt épült.

Kolon_templom
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

Ez a vidék szinte egyetlen temploma, amely nem egyházi, hanem földesúri építtetőt mondhat magáénak. Ezt többek között a kegyúri karzat megléte is bizonyítja.

Fotó:  Görföl Jenő

Az eredeti templom hagyományos román kori elrendezést mutat: keleten félköríves szentély, téglalap alakú hajó és a nyugati homlokzaton a torony. Szent István tiszteletére szentelték. A nyugati homlokzaton alakították ki a kegyúri karzatot. A szentély falában a déli oldalon a román kori ablak ma is megvan, az északi oldalon gótikus szentségházat építettek.

Fotó:  Görföl Jenő

Két barokk kori (1659, 1737) felújításról is tudunk, a lényeges változást azonban az 1933-as bővítés idézte elő. A román kori hajó falait áttörve, boltívekkel megbontva, keresztbe építettek egy hajót, s ennek északi oldalához egy szentélyt, ennek oldalához pedig egy sekrestyét csatoltak.

Fotó:  Görföl Jenő

Változatlan maradt azonban a nyugati oldalon a karzat és ennek pilléreire támaszkodó román kori torony és természetesen az eredeti félköríves szentély. Ebbe egy mellékoltárt is elhelyeztek, mely a templom védőszentjét, Szent Istvánt ábrázolja.

Fotó:  Görföl Jenő

Kolon_templom
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.