lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. április 17., 09:10

Illésházy István nádor síremléke – Bazin

Az Illésházy család a hagyomány szerint a csallóközi Salamon nemzetségből ered, mert a testvérpár egyike az Esterházy, a másik az Illésházy családot alapította. A vathai Salamon családból leszármazott Illés alapította tehát az Illésházy családot. Előnevüket ugyanazon településről vették, amelyről családnevüket: a csallóközi Illésháza településről.

Illésházy István nádor síremléke
Illésházy István nádor síremléke
Fotó: Görföl Jenő

A család igazi hírnevét az az Illésházy István (1541–1609) alapozta meg, akit protestáns létére Magyarország nádorává választottak (1608). Ő szerezte meg szerencsés házasságával – Krusits János özvegye, Pálffy Katalin révén – a kihalt Szentgyörgyi és Bazini grófok Pozsony vármegyei birtokait (Nagyszarva, Bazin, Szentgyörgy), valamint királyi adományként a trencséni uradalmakat. Az Illésházyak lettek Trencsén és Liptó vármegye örökös főispánjai. István 1587-ben bárói, majd 1593-ban grófi rangot szerzett.

1603-ban megvádolták a király ellen lázító írások terjesztésével, ezért Lengyelországba menekült, így javainak nagy részét elkobozták.  Az ínséges időkben sokat szenvedett Illésházy kifakadt:

Adta volna az Úristen, hogy ezt az időt nem értem volna meg, és ebből az undok világból régen kimúltam volna! Boldogok azok, akik az Úrban meghaltak, és ezeket nem látták”. 


Később hazatért és csatlakozott a Bocskai-féle felkeléshez. Nagy szerepe volt a bécsi béke (1606) megkötésében, s ezt követően a korábban elkobzott birtokait visszakapta, majd 1608-tól haláláig Magyarország első protestáns nádora volt. 

Illésházi István verset is írt, latinul és magyarul, amelyek közül a leghíresebb a „Forog a szerencse, Mit bízunk őbenne, Semmiben nem állandó, Csak ideig kedvez…” kezdetű Ferendum et sperandum című, amely a bujdosók legkedveltebb vigasztaló énekévé vált. 1592 és 1603 között naplójegyzeteket írt.

1609-ben hunyt el, felesége, Pálffy Anna a bazini plébániatemplom pár évvel korábban épült kápolnájába temettette el. Reneszánsz, vörös márványból készült egész alakos sírkövét is ő állíttatta. Ez a sírkő ma a templom falába beépítve látható. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 15. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.