2023. február 4., 07:58

Hogy boldogulnak idősotthonaink a nehezített körülmények között?

A szociális intézmények hosszú évek óta mintha mostohagyermekek lennének kis országunkban. Kevés fény és figyelem vetül rájuk, miközben valójában pótolhatatlan feladatokat látnak el. Az idősgondozás a jövő egyik nagy kihívása, éppen ezért lenne fontos, hogy működési felételeik maximálisan biztosítva legyenek. Ez persze közel sincs így. Mi több, az eszméletlenül elszabadult energia- és élelmiszerárak ezeket is legalább ugyanúgy sújtják, mint az élet más szegmenseit. Hogy boldogulnak a meglehetősen átláthatatlan és nem sok jóval biztató körülmények között?

idős- beteg
Fotó: pixabay.com
A legnagyobb főfájást a távfűtés díja okozza

A dunaszerdahelyi idősotthonban 180 idős ember számára tudnak helyet biztosítani, két épületben, a város két szélén. Ahogy Pongrácz Kálmán, az intézmény igazgatója elmondta, teljes bizonytalanságban vannak azt illetően, milyen és mennyi kompenzációra számíthatnak az állam részéről.

Amit viszont biztosan tudunk, hogy a fűtési költségeink szinte megháromszorozódtak 2021-hez képest. Akkor 70 ezer eurót fizettünk a távhőért, most pedig közel 200 ezret kérnek érte…

Hogy a villanyra mennyit fogunk kiadni, azt még nem tudjuk, de bízunk a kedvező árban, mivel kedvezményezett vagy védett fogyasztónak minősülünk. A vízdíj is megugrott, de a legnagyobb főfájást a már említett távfűtés díja okozza” – ecseteli a helyzetet.

Szóba hozza a béremeléseket is, amelyek szintén pluszkiadásokat jelentenek, tavaly és idén összesen 20 százalékos ennek mértéke. S náluk a legnagyobb rezsiköltség éppen a bérköltség, hiszen 90 alkalmazottjuk van. Az alkalmazottak megtartása is nagy kihívás, főleg Pozsony és Bécs közelsége miatt, ahol igencsak vonzó fizetéseket kínálnak az ápolói munkáért.

A pluszköltségek miatt kénytelenek voltak emelni a kliensek hozzájárulását. Elmondása szerint nagyjából 20 százalékkal drágult az ellátás.

Eddig az a lakónk, aki 318 eurót fizetett, az új évben már 380 fizet az ellátásért. Ebben benne van minden, az étkeztetés, a bentlakás, a mosás, a takarítás. Akinek külön villanyórája van, külön lakásban lakik, az még a villanyért is fizet, átlagosan 15 eurót havonta.

Természetesen a súlyos állapotban lévő, huszonnégy órás ellátást igénylő kliensek magasabb díjat fizetnek”

– szemlélteti az igazgató a változást. Mint elmondja, nem szívesen emeltek, de nem volt mit tenni.

Csökkent-e az érdeklődés az idősotthon iránt amiatt, hogy felmentek az árak? tettük fel a logikusan adódó kérdést. Pongrácz Kálmán szerint intézményük még a legolcsóbbak közé tartozik a környéken, s hogy némileg visszaesett az érdeklődés iránta, azt nem az árak emelkedése okozta.

idős- beteg
Fotó:  pixabay.com

„Sokkal inkább a Covid. Mégpedig egyrészt azért, mert nagyon sok idős ember halt bele a betegségbe. Másrészt sok álláskereső lett a járvány alatt, s mivel az otthoni ápolásért is lehetett gondozói díjat igényelni, ezért többen úgy döntöttek, hogy inkább odahaza ápolják idős, beteg hozzátartozójukat, nem adják idősotthonba. Ez egyfajta biztos jövedelmet is jelent számukra. De látjuk, hogy csak átmeneti állapotról van szó, hiszen a nyugdíjkorhatár egyre kitolódik, egyre több lesz az idős, gondozásra szoruló beteg. Nem is beszélve arról, hogy hosszútávon ez embert próbáló munka, kimerítő, nagyon bele lehet fáradni” – fűzi hozzá.

Egyelőre várnak az emeléssel

Kolozsnémán több mint ötven éve működik egy 90 személy ellátására alkalmas idősotthon. Ádám Olga, az intézmény vezetője arról tájékoztatott, tavaly kérvényezték a villany- és gázműveknél, hogy kedvezményezett fogyasztóként számoljanak velük és olcsóbban jussanak hozzá az energiához.

„Küszködünk, de egyelőre még nem emeltünk árat. Tavaly júniusban volt egy emelés, egyelőre még kivárunk, meglátjuk, mit mutatnak ez év első hónapjai.

Nemcsak az energiaköltségek, hanem minden drágult, az élelmiszer, a mosoda, ha bármi elromlik, annak a cseréje vagy a javítása sokkal több pénzt emészt fel, mint egy-másfél évvel ezelőtt. Spórolni csak bizonyos mértékig lehet. A fűtésen szinte alig, hiszen főleg a fekvő betegeknek melegre van szükségük. Az idősek egy része, még inkább a hozzátartozók nagyon is megéreznék az emelést”

– vázolja a jelenlegi helyzetet.

idős- beteg
Fotó:  pixabay.com

Aminek örülni lehet, hogy az alkalmazottak között nem nagy a fluktuáció, annak ellenére, hogy siralmasan alacsonyak a bérek.

A hatos kategóriába besorolt, vagyis a leginkább ellátásra szoruló, cukorbeteg, főépületünkben lakók most 461,50 eurót fizetnek a teljes ellátásért.

A kétágyas szobás új panziókban ugyanilyen rászorulók 563,80 eurót fizetnek. Több olyan idősünk is van, akinek nagyon csekély a nyugdíja, s akad, akit a családtagjai sem igazán tudnak támogatni” – tudjuk meg tőle.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.