2019. július 30., 22:02

Gyorsinterjú egy sertéstenyésztővel

Miután a bodrogközi Örösben felütötte fejét az afrikai sertéspestis, így a nap folyamán az állategészségügyi felügyelet alkalmazottai több disznót is kénytelenek voltak elpusztítani. Megkérdeztünk egy bodrogközi sertéstenyésztőt, mit lehet ilyen esetben tenni?

Őrös sertéspestis
Fotó: TASR

Ilko Zsolt: Elsősorban reménykedni. Nekem 50 db-ból áll a sertésállományom, és gyakorlatilag már 2017-től tartunk attól, ami most bekövetkezett. Az szinte bizonyos, hogy nem vaddisznók okozták a fertőzést, mert nincs elhullott vaddisznóállomány a Bodrogközben.

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy Örös viszonylag elszigetelt falu, tudtommal 3 km-es körzeten belül nincs más település, így a falun kívül egyelőre nem kell a sertéseket leölni.

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy hiába vagyunk tenyésztőként regisztrálva, ha ezt sokan nem tartották kötelességüknek. Azzal, hogy mi védekezünk a pestis ellen, még az állományunk is áldozatul eshet, ha az előírásokat nem minden gazda tartja be.

- Mennyire befolyásolja a regisztráció hiányát annak bonyolultsága?

- Semennyire, a regisztráció egyáltalán nem bonyolult művelet, ráadásul egy életre szól és ingyenes. Csak annyi feladattal jár, hogy vágás előtt egy nappal jelezni kell a disznóölést.

- Milyen előjelei vannak a pestisnek?

- Körülbelül olyan állapotban van a disznó, mint az ember influenza idején. Belázasodik, levert, nincs étvágya, majd a hasán foltok jelennek meg.  

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.