lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. november 12., 10:52

Gyönyörű viseleteket láthattunk Bényben

Az idén 7. alkalommal rendezték meg az évek alatt nemzetközivé vált Népviseleti Fesztivált Bényben. A csoportok nem csak népviseletüket, de hagyományaikat bemutatták.

Népviseleti fesztivál Bény
Galéria
+12 kép a galériában
Fotó: Bokor Klára

Urbán Mónika a Csemadok alelnöke, műsorvezetője Koczka Gyulát, a Csemadok elnökét szólította színpadra, aki komoly betegsége ellenére kötelességének, s egyben megtiszteltetésnek érezte, hogy köszöntse a fesztivál vendégeit.

Népviseleti fesztivál Bény
Urbán Mónika, Koczka Gyula, Koczka Katalin
Fotó:  Bokor Klára

"Buják Vincze barátom szokta volt mondani, a népviseletet úgy lehet a leginkább megőrizni, ha viselitek” – emelte ki az elnök hozzátéve, köszönet azon 13 településnek, amelyek eljöttek, mert ők sokat tesznek népviseletük megmaradásáért.

A műsorvezető idézte, régen a ruhákból kiolvasható volt, ki hová való, milyen életkorú, mi a családi állapota. A ruhadarabokat házilag készítették, tartós anyagból, hogy több nemzedéket is kiszolgálhasson. Fesztiváljuk célja felhívni a figyelmet a népviseletek szépségére, s arra, büszkén öltsük magunkra ünnepek alkalmával.

Népviseleti fesztivál Bény
Fotó:  Bokor Klára

Koczka Katalin egy bényi lakodalmas menet viseleteit mutatta be részletesen.

A menyasszony aranyos tornyos koszorút viselt, ilyet a hat kurtaszoknyás faluból csak Bényben és Kőhídgyarmaton viseltek. A necces kendő hátul összekötve, hozzá csipkés ujjú ing és hosszított derekú vastagselyem ruha. Ehhez csörgős piros csizma dukált, varrták is ezeket Bényben.

A csizmák forgathatók voltak - hordhatók mind a jobb, mind a bal lábon – hogy a lányok a családon belül örökölni tudják. A vőlegényen zsinóros nadrág, csizma, mellény, bő ujjú ing volt, a jellegzetes kék gombbal. Ha a legények megjelentek a környékbeli falvakban a mulatságon, a kék gomb, rögtön elárulta bényi voltjukat. A vőlegény kalapjához muskátlit tűztek, mivel az még télen is virágzott minden parasztházban. A koszorúslányok szép színes ruhácskákban parádéztak. Az menyecske aranyos kontyot kapott, de ezt csak első gyermeke születéséig hordhatta, csakúgy, mint a piros csizmát. Az idősebb korosztály sötétebb nagyünneplőben jelent meg a lakodalomban” – sorolta Katalin, aki maga is varr népviseleteket.

Elmondta még az ismert legendát is, a kurta szoknya megszületéséről. A török basa megparancsolta, az asszonyok vágjanak le egy araszt a szoknyájukból, mert látni szeretné a térdüket. A szemérmes asszonyok azonban nagyon találékonyak voltak, a szoknyából ugyan levágtak, de a derékrészt a csípőre tették, ezzel a szoknya ugyanolyan hosszú maradt, mint annak előtte.

Népviseleti fesztivál Bény
Fotó:  Bokor Klára

Sztruhár Izrael Diána a Csemadok járási elnöke is köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, a népviselettel a múltunkat vesszük magunkra. Minden egyes ruhadarabban benne vannak őseink, a történelmünk, ami tartást ad nekünk.

A Csemadok országos elnökségének ülésén arról is döntöttünk, hogy a Magyar Kultúra Napján, ki kap majd életmű és közművelődési díjat. Örömmel közlöm, az életműdíjasok egyike Koczka Gyula”

– mondta el az elnöknő, akinek bejelentését szűnni nem akaró taps kísérte.

Népviseleti fesztivál Bény
Hévízgyörki Asszonykórus - ők tájegységükre jellemző süteménnyel is kedveskedtek a vendéglátóknak.
Fotó:  Bokor Klára

 

Népviseleti fesztivál Bény
Rozmaring csoport
Fotó:  Bokor Klára
Népviseleti fesztivál Bény
Galéria
+12 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.