2023. szeptember 28., 17:10

Falinaptáron a felvidéki magyar népviseletek

Fényképészek, népművelők, néprajztudós, marketinges és számítógépes grafikus együttműködésének köszönhető a naptár, amely a szőgyéni Laczkó Gábor Craniumprint műhelyében született sógora, Győry Attila a Családi Könyvklub vezetőjének ötlete alapján. Már októberben a kezünkbe vehetjük.

Szőgyéni népviselet
Szőgyéni népviselet
Fotó: Dömötör Ede

Régi fényképek gyűjtőjeként Laczkó Gábor tizenkét éve kezdte a naptárak gyártását. Szlovákiában elsőként adott ki történelmi naptárakat, az adott települések régi fényképeivel, képeslapjaival. Azóta Pozsonytól Kassáig megszámlálhatatlan felkérése volt, naptáraiban bemutatott szakrális és történelmi helyeket, nemzeti értékeket, de olyan érdekességeket is, mint a kalóztörténelem a viking kortól a II. világháborúig, vagy a Felvidék várai, kastélyai, rövid leírásokkal. 

Magyarbődi viselet
Magyarbődi viselet
Fotó:  Romanko Mónika
Művészeti naptárral is próbálkozott, de sok volt a kérdőjel a szerzői jogok körül, ezért csak egy készült belőle. Esterházy Jánosról három naptárat is összeállított, évről évre ő készíti a DAC hivatalos naptárát is.
Laczkó Gábor
Laczkó Gábor
Fotó:  Bokor Klára

Ezenkívül vannak a modern naptárak, az adott település aktuális fényképeivel, hetes, kéthetes, asztali és fali kivitelben, amelyek még tovább változnak a naptár nyelve, és a megrendelők egyéb kívánságai szerint. Tavaly például 52 fajtát készített.  

Tíz éve adtam ki a „Régi idők mesterségei” című magyar naptáramat. A következő évben megjelent szlovákul is, erre reagálva keresett meg Vojtech Majling néprajzos Besztercebányáról azzal, neki diapozitívon több mint hatezer fényképe van a szlovák népviseletről, népszokásokról, amit száztíz falu bejárásával gyűjtött össze.

Vele hét évig dolgoztam együtt, felvételeiből számtalan tematikus naptár született. Fájt a szívem, hogy a felvidéki magyar falvak, tájegységek ritka szép viseleteiről nincsenek használható fényképeim. Győry Attila biztatott, fogjunk bele, és menni fog

– mesél a népviseletes naptár gondolatának megszületéséről Laczkó Gábor. 

A folknaptár címlapja
A folknaptár címlapja

Ezután kapcsolatba léptek Agócs Gergely néprajztudóssal, aki szakmai tanácsokkal látta el őket, végül az erdélyi Dávid Botondot szólították meg, aki Japántól Dél-Amerikáig fotózza a népviseleteket. Laczkó Gábor azért is ragaszkodott hozzá, mert tudomására jutott, hogy a fényképész a kurtaszoknyás Bényben is járt. Sikerült is tőle kiváló minőségű fényképeket szereznie, de nemcsak Bényből, hanem Gömörből és Magyarbődről is. 

A címlapfotó szerzője Bíró Máté, a bodrogközi felvételeket Romanko Monika, a berencsieket Skornsek Jana, a szőgyénit Dömötör Ede készítette. Több képet az egyes tájegységekről a komáromi Németh Csaba fotózott augusztusban a zselízi Országos Népművészeti Fesztiválon.
Az emberek azokat a naptárakat kedvelik, amelyek róluk szólnak. Remélem, a felvidéki népviseleteket felvonultató színes és mutatós naptár a kedvencek közé tartozik majd. Így a választások előtt az lenne a kívánságom, hogy a felvidéki magyarság is tudatosítsa, csak akkor születik meg a kívánt eredmény, ha megvan a magyarság összefogása

– hangsúlyozza beszélgetésünk végén Laczkó Gábor.  

Megjelent a MAGYAR7 38. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.