2022. november 5., 19:14

Antal Mátyás rimaszombati gyökerei

A XIX. Győry Dezső Kulturális Napok rendezvénysorozatának vendége volt Antal Mátyás fuvolaművész, a Miskolci Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója. A 77 éves karmester a szakmáról, a zenei és pedagógusi pályájáról, a nem éppen pihenős nyugdíjas éveiről, valamint gömöri gyökereiről is beszélt.

Antal Mátyás
Antal Mátyás
Fotó: Virsinszky Tamás

Az „Élete a zene” címmel, a rimaszombati Csillagházban megtartott beszélgetést Nyitrai Nóra, a Pátria Rádió munkatársa vezette, aki rokona Antal Mátyásnak, így jól ismeri a művészt.

Antal Mátyás 1945. július 31-én született Budapesten, anyai ágon azonban rimaszombati származású. Édesapja Antal István zongoraművész, zenepedagógus, édesanyja Szokolay (Antal) Dóra zenei rendező, aki Pásztory Ditta, azaz Bartók Béla rimaszombati feleségének a tanítványa volt.

Antal Mátyás
A beszélgetést Nyitrai Nóra, a Pátria Rádió munkatársa vezette
Fotó:  Virsinszky Tamás

Antal Mátyás felidézte, hogy gyerekkorától kezdve sokat járt Rimaszombatban, hisz itt élt a nagymamája és unokatestvére. A városra, s főként a Rima folyó vadregényes partjára ma is emlékszik. Mivel muzsikus családba született, így korán megtanult zongorázni, fuvolázni. 1956 szeptemberében elkezdett csellózni is, de ez a forradalom kitörése miatt abbamaradt és később már nem kezdte újra. Megtanult viszont nagybőgőzni és ütősökön játszani. Hangsúlyozta, hogy a szülők példája ellenére sem volt elvárás vele szemben, hogy ő is muzsikus legyen.

A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendéke lett fuvola szakon, diplomáit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola fuvola, illetve karnagy szakán szerezte a 70-es évek elején. Ezt követően a Magyar Állami Hangversenyzenekar fuvolistájaként dolgozott 1990-ig. Vezényelni harmincéves korától kezdett, előbb a Miskolci Szimfonikus Zenekar másodkarnagya, majd a Székesfehérvári Szimfonikus Zenekar karnagya lett.

Antal Mátyás
Antal Mátyás gazdag életútja során együtt dolgozott többek között Ferencsik Jánossal, Leonard Bernsteinnel vagy Kobajasi Kenicsiró japán karmesterrel is
Fotó:  Virsinszky Tamás

A Budapesti Kórus kérésére elvállalta az együttes karigazgatói posztját, és ezzel párhuzamosan az Állami Hangversenyzenekarnál lett betanító karmester, majd 1990-től a Nemzeti Énekkar karigazgatója egészen 2016-os nyugdíjba vonulásáig. Közben többször vezényelte a Nemzeti Filharmonikusokat, illetve más hazai és külföldi zenekarokat. Karmesterként szinte minden európai országban megfordult, Ázsiában, Észak-Amerikában, Ausztráliában, Kínában és Japánban is fellépett. Közreműködésével több lemez- és CD-felvétel készült (Hungaroton, Naxos, Portugalsom). Jelenleg a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője és zenepedagógusként továbbra is ad órákat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.

A beszélgetés során sok érdekesség kiderült életéről, pályafutásáról, utazásairól.  Személyesen ismerte a tavaly elhunyt Ličko Péter rimaszombati zeneszerzőt, akivel kortársak lévén jó szakmai kapcsolatban álltak. Gazdag életútja során együtt dolgozott többek között Ferencsik Jánossal, Leonard Bernsteinnel, vagy Kobajasi Kenicsiró japán karmesterrel. Játszott II. János Pálnak és XVI. Benedek pápának Castel Gandolfóban, a pápai rezidencián.

2015-ben Bartók–Pásztory-díjjal tüntették ki, ötször kapta meg az Artisjus-díjat, munkásságát Prima-díjjal és A Magyar Érdemrend tisztikeresztjével is elismerték.

Megjelent a Magyar7 hetilap 44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.