2018. augusztus 15., 15:12

Nem csak Kaliňák üzletelt Vietnamban

A Smer koalíciós partnerei, az SNS és a Most-Híd a vietnami Trinh Xuan Than emberrablásának ügyében még mindig várják a szlovák ügyészség véleményét, hogy tárja fel a kormányzat szerepét az akcióban. Bugár Béla először a koalíció lehetséges végéről beszélt, most azonban már megelégszik azzal is, hogy a vizsgálat megkezdődött. A háttérben komoly üzleti érdekek húzódnak, a DenníkN ennek próbált utánajárni a teljesség igénye nélkül. A volt miniszterelnök például két évvel ezelőtt aktívan támogatta az Andrej Dankóval szoros kapcsolatban álló Slavia Capital csoport egyik nagy üzletét.

vietnam-fico-vntb.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: VNPT

Vietnammal nemcsak a repülőgépet kölcsönző Robert Kaliňák, hanem néhány, a jelenlegi kormánypártokhoz közelálló vállalkozó is rendkívül jó kapcsolatokat ápol. Ezt bizonyítja az is, hogy két évvel ezelőtt Robert Fico hivatalos vietnami látogatásán egy komoly üzleti delegáció is részt vett.  

Slavia Capital mint fő beruházó

Mind a kormányfőt, mind az államelnököt a külföldi utakra általában olyan üzletemberek kísérik, akik a célországban szeretnének beruházni. Robert Fico vietnami útja 2016 júliusában gazdasági jellegű volt, hasonlóan más nyugati államok delegációjához. A kormányfő jelenlétével megerősített delegáció egy kommunista államban egyértelműen segítheti az üzletek létrejöttét, hiszen Vietnamban a gazdaságot az állam erősen szabályozza.

A delegáció hivatalos jelentése alapján a tárgyalások főleg a szlovák beruházásokról szóltak, elsősorban a Slavia Capital csoportról. Bár Vietnamban a Slavia Capitalt Peter Gabalec képviselte, de ennek a csoportnak az egyik akkori tulajdonosa, Martin Kvietik szoros kapcsolatokat ápolt Andrej Dankóval.

Fico a Slavia Capital befektetéseiről beszélt a vietnami informatikai miniszterrel és a VNPT állami tulajdonú távközlési vállalat képviselőivel. A VNPT az ország második legnagyobb vállalata ebben az ágazatban. A Slavia Capital - Fico és Le Hong jelenlétében - együttműködési megállapodást írt alá a vietnami államigazgatás informatizálásának elindítására. Ez az egyik legfontosabb projektje a csoportnak, amit az is bizonyít, hogy az erről készült fotót a Slavia Capital kitette honlapjának címoldalára.

Messze nem ez volt az egyetlen üzlet, amelyről Fico vietnami látogatásán szó esett. Találkozott a legnagyobb vietnami bank, a BIDV elnökével is. A BIDV jelentése szerint támogatja a Slavia Capital Group olajvezeték-projektjét, amely Vietnam és Laosz között húzódna.

Szintén szó esett a Slavia Capital további befektetéséről, amelyben a vietnami partnerrel  megegyezett a Lachot s.r.o. nevű, közös szlovákiai fafeldolgozó vállalat megalakításáról. A Lachot jelenleg két vietnami nevű férfi és a Slavia Capital tulajdonában van.

Czucz István Ho Si Minh városban építi a Barátság Tornyát

A BIDV-Fico találkozón arról a kiemelkedő beruházási projektről is beszéltek, amelynek részeként a CZ Slovakia szállodai és adminisztrációs épületet építene Ho Si Minh városban.

Ez év áprilisa óta épül a szálloda. A CZ Slovákia Czucz Istvánhoz tartozik, aki szoros kapcsolatban áll a Most-Híddal. Ugyanakkor Czucz a Smer egyik mecénásával, Juraj Širokýval is együttműködik. Pozsonyban közösen építették a Pharos bevásárlóközpontot.

A CZ Slovakia képviselőinek nyilatkozata szerint a vállalat képviselői Ficóval soha nem voltak Vietnamban.

Barátság Torony vizualizációja
Barátság Torony vizualizációja
Fotó:  CZ Slovakia
 

Fico hivatalos programja során a Hanoi Kommunista Párt első titkárával találkozott még. A találkozón további három szlovák társaság képviselője is jelen volt.

A Sario ügynökség nyilatkozata alapján a látogatáson 14 vállalat vett részt. Az ügynökség a látogatást a kormány és Vietnamban már jelen lévő vállalatok kezdeményezésére szervezte meg. A vállalatok a Sario szerint maguk fedezték az utazás és az ottlétük költségeit. Kereskedelmi járatokkal külön utaztak, nem pedig a kormánygéppel, a hivatalos küldöttséggel.

vietnam-fico-vntb.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.