2023. augusztus 10., 16:36

Kijózanító – elemzik az ukrán ellentámadást a nyugatiak

Kijózanító – így értékelték amerikai illetékesek az ukrajnai háborúról, az ukrán ellentámadás eredményességéről szóló hírszerzési információkat.

Olenegorsky Gonyak
Az ukrán haditengerészet vízi drónnal támadja az Orosz Fekete-tengeri Flotta Olenegorsky Gonyak nevű hajóját
Fotó: TASR

Volodimir Zelenszkij ukrán államfő katonái lassú előrehaladásának okaként a nyugati fegyverrendszerek késedelmes, lassú érkezését jelölte meg. A napokban mi is beszámoltunk róla, kiderült: a Scholz-kabinet csak blöffölt a Kijevnek szánt fegyverszállítmányok ügyében, a valóságban pedig pusztán a töredékét teljesíti az ígért mennyiségnek. A Welt információi szerint a megígért segélyből alig jutott el Kijevbe. Ráadásul - írja a német lap - a német védelmi minisztérium magyarázat nélkül törölt több tételt a kötelezettségvállalások közül.

Mindez érzékeny veszteség, annak függvényében még inkább, hogy az ukránok már a beígért, de reálisan be nem érkezett hadianyag, főként a páncélosok használatát is betervezték már, mivel az ellentámadás elején a már befutott nyugati adományok egy része megsemmisült, illetve helyrehozhatatlanul, vagy nehezen helyrehozható módon megrongálódott. Erről korábban ebben a cikkünkben is írtunk.

Igaz, vannak olyan országok is, amelyek elkötelezetten támogatják Ukrajna háborúját, s amit a sajtóban beígértek, azt le is szállítják. Ilyen például Szlovákia, amely nemcsak az egyetlen működő Sz-300 légvédelmi rendszerét és az összes vadászgépét adta oda Ukrajnának, hanem önjáró lövegeket is gyárt neki.

Sőt, Jaroslav Naď leköszönt védelmi miniszter tankokat is adott volna, de aztán ebbéli álláspontját korrigálni kellett, miután a hozzáértők szóltak neki, hogy nincs nagyon mit adni.

Mindazonáltal az önzetlen szlovák fegyverinjekció csak csepp a tengerben, de Teréz anya óta a motivációs bullshitek alapmondatává vált, hogy a tenger is cseppekből tevődik össze. Ennek szellemében – szemben a csalárd Németországgal – mások már jó adag fegyvert összecsepegtettek, az ellentámadás mégsem halad úgy, ahogy kéne.

Erről az oroszpárti elfogultsággal a legkevésbé sem vádolható CNN is beszámolt egy összeállításban, melyben négy, magas rangú, amerikai és nyugati tisztviselőt szólaltattak meg, akiknek hozzáférésük van hírszerzési információkhoz.

A következő pár hétben még meglátják, van-e esély előrelépésre. De nagyon valószínűtlennek tartom, hogy valóban olyan előrehaladást érjenek el, amely megváltoztatja ennek a konfliktusnak az egyensúlyát"

– mondta egy magas rangú nyugati diplomata a CNN-nek.

A névvel nyilatkozó Mike Quigley, Illinois állam demokrata képviselője a harctérről érkező legújabb információkat "kijózanítónak" nevezte. Quigley most tért vissza az Egyesült Államokba egy európai találkozóról, ahol az ukrán katonákat az amerikai páncélosok használatára oktató kiképzőkkel is találkozott. "Ez a háború legnehezebb időszaka" – összegezte tapasztalatait.

Az oroszok a telet és a tavaszt arra használták fel, hogy a meghódított területeken komoly műszaki zárat építsenek ki. Több vonalból álló árokrendszert, drótakadályokat, tankcsapdákat, aknamezőt telepítettek. Az ukránok pedig ezt nem tudják áttörni.

Az ukrán erők elképesztő veszteségeket szenvedtek el ott, ami miatt az ukrán parancsnokok visszatartottak egyes egységeket, hogy átcsoportosítsák és csökkentsék a veszteségeket"

– írja a CNN.

Azt az amerikai hírtelevíziónak nyilatkozó nyugati diplomata is elismeri, hogy az ukrán erőknek az első vonalat sem sikerült áttörniük. És ha az elmúlt hét-nyolc hét során nem sikerült áttörést elérniük, mennyire sikerülhet ez kimerültebb erőkkel, teszi fel a kérdést a diplomácia forrás.

John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának stratégiai kommunikációért felelős koordinátora úgy látja:

A fronton aktív harc folyik, határozottan igyekeznek előrenyomulni. Hogy meddig jutnak el, hol lesz az, milyen áttörést érhetnek el, azt most szerintem senki sem tudja megmondani. Gondoskodnunk kell arról, hogy mögöttük maradjunk, és támogassuk őket."

Több tisztviselő szerint az ősz közeledtével, amikor az időjárási és harci körülmények várhatóan rosszabbodni fognak, az ukrán erők korlátozott ideig haladhatnak előre.

Valerij Zaluzsnyij tábornok, az ukrán hadsereg parancsnoka úgy értékeli, hogy a kezdeményezés az ő kezükben van.

A legutóbbi, nyugati értékelések azonban változást mutatnak az ellentámadás kezdeti optimizmusát illetően, és egyesek már Nyugaton is belátják, hogy a kezdeti, felfokozott várakozások irreálisak voltak, és "most hozzájárulnak ahhoz, hogy egyes nyugatiak nyomást gyakoroljanak Ukrajnára a béketárgyalások megkezdésére, beleértve a területi engedmények lehetőségét is."

Mindezt Volodimir Zelenszkij eddig élesen elutasította. Az elkövetkező hónapokban kiderül, a háború alakulása álláspontja megváltoztatására kényszeríti-e őt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.