2022. július 25., 15:06

Fordulatot hozhat az ukrán ellentámadás?

Ukrán illetékesek magabiztosan nyilatkoznak arról, a háború első napjai óta orosz megszállás alatt lévő herszoni régiót szeptemberre egészen biztosan visszafoglalják. A dél-ukrajnai térség mindkét harcoló fél számára stratégiai jelentőségű. Orosz szempontból Herszon és Zaporizzsja megyék elfoglalt része a 2014-ben annektált Krím hátországát, s nem utolsó sorban vízellátását biztosítja. Kijev számára a térség mezőgazdasági jelentősége és a fekete-tengeri kijárat miatt nehezen nélkülözhető.

antonovszkij
A Dnyeperen átívelő Antonovszkij híd Herszon közelében
Fotó: Wikimedia Commons

Ha valóban megindul a már régóta beharangozott ukrán ellentámadás, az a hatodik hónapjába lépett háború újabb fordulópontját jelentené. A Kijev elleni sikertelen offenzíva után az oroszok lassú, de folyamatos előrehaladást értek el a Donyec-medencében, elfoglalva Luhanszk megye még ukrán kézen lévő területeit.

Herszon a donyecki Mariupol mellett az egyetlen ukrán nagyváros, amit február 24-ét követően az oroszoknak sikerült elfoglalniuk.

Moszkva legnagyobb katonai sikereit a háború elején éppen a déli térségben érte el, Herszon elfoglalásával hídfőállást létesítve a Dnyeper nyugati partján. Kijev utólag árulással magyarázza, hogy szinte puskalövés nélkül került a megyeszékhely az oroszok kezére, miközben északon Harkivot, Csenyihivet, Szumit és Kijevet is sikerült megtartani.

Herszon
Fotó:  Google Maps
Délen az orosz előretörést Mikolajiv térségében tudták megállítani az ukránok, a front ezt követően stabilizálódott. Kijev azóta legfeljebb helyi jelentőségű sikereket tudott felmutatni, tényleges áttörést a kommunikációs színtéren szinte folyamatosan napirenden tartott herszoni ellentámadás ellenére sem tudott elérni.

Nagyobb sikereket értek el az ukránok az orosz megszállók által kinevezett adminisztráció destabilizálásában, amit helyi szabotázsakciók, az oroszokkal együttműködő tisztviselők elleni merényletek sora igazol. Az ukrán ellenállás érdemben lelassította Moszkva integrációs törekvéseit, hiszen a mai napig sem került sor egy helyi szeparatista államalakulat kikiáltására, ahogy az 2014-ben Donyeckben és Luhanszkban történt.

Megtartják-e az oroszok a kezdeményezést?

Az orosz sikerrel zárult felőrlő luhanszki csaták után a Donyec-medencében is megmerevedtek a frontok. Jelenleg kérdéses, hogy az oroszok képesek lesznek-e megőrizni a tavasz végén, nyár elején kivívott hadászati kezdeményezést, áttörve a megerősített ukrán vonalakat a donyecki Szlovjanszk és Kramatorszk térségében.

Egy Herszon visszafoglalását célzó ukrán ellentámadás azonban olyan helyzetet is előidézhet, hogy a háború fő frontja a Donyec-medencéből a déli régióba helyeződik át.

A luhanszki csatákban az orosz haderő az átütő tüzérségi fölényének köszönhetően ért el sikereket, a nyugati fegyverszállítások azonban az elmúlt hetekben némileg mérsékelték az orosz fölényt. Az ukránok a Donbászban is képessé váltak megzavarni az orosz utánpótlást, eredményes támadásokat végrehajtva a frontvonal mögötti raktárak, bázisok ellen.

Mivel járna Herszon visszafoglalása?

A Kígyó-sziget kényszerű kiürítése és a Dnyeperen átívelő Antonovszkij híd elleni ukrán tüzérségi csapások pedig a délen állomásozó orosz erők sebezhetőségét mutatják. A híd esetleges megsemmisítése nehéz helyzetbe hozná a Dnyeper nyugati partján Herszon térségében harcoló orosz alakulatokat, hiszen utánpótlásuk pusztán a vasúti folyami átkelőn vagy tengeri úton jóval nehezebben kivitelezhető, a másik orosz kézen lévő közúti Dnyeper-átkelő, a nova kahovkai, pedig viszonylag nagy távolságban fekszik, s ugyancsak ki van téve az ukrán tüzérség támadásának.

Ha azonban az Antonovszkij híd lerombolásával Moszkva Herszon város és a Dnyepertől nyugatra eső területek feladására kényszerül, Kijev a további előrenyomulás elé saját maga számára is nagy akadályt állítana, hiszen a Dnyeper mentén közúti átkelő híján az oroszok stabil védelmi vonalat alakíthatnak ki.

Vagyis Herszon elfoglalása nagy taktikai és lélektani sikert jelentene Kijev számára, de a háború végső kimenetelére döntő hatással nem bírna. Annyi biztos, Oroszország egyik fontos stratégiai céljától, a fekete-tengeri partvidék teljes meghódításától még távolabb kerülne, de ez a kudarc Moszkvát aligha bírná rá az ukrajnai hadműveletek leállítására.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.