2018. október 22., 10:27

Pénz beszél… de hány nyelven?

Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium október 18-án tartotta az Erasmus+ Money Matters című projektjének ünnepi műsorát a Csemadok székházban, amelyen öt ország vett részt. Szlovákián kívül Görögország, Románia, Spanyolország és Lengyelország kapcsolódott be a projektbe még a 2017-es évben. A tervezet lényege nemcsak a nyelvtanulás és a különböző kultúrák megismerése volt, hanem a csapatmunka, a kommunikáció, az önállóságra való nevelés és a tolerancia jelentőségére is hangsúlyt fektettek a szervezők. 

Érsekújvár Erasmus
Galéria
+13 kép a galériában

Tavaly szeptemberben ünnepelte az Erasmus+ program fennállásának kerek 30. évfordulóját. Az iskolai Erasmus+ és eTwinning projektek vezetője, Peternai Zsuzsanna 2007-től tanít a Pázmány Péter Gimnáziumban, s 2008-tól foglalkozik a programok lebonyolításával. 2007-ben egy román partner vette fel a kapcsolatot a tanárnővel, aki együttműködést remélt az iskolától. Mivel a román partner költségeit a projekt teljes mértékben térítette, egy évvel később Peternai is elhatározta, hogy bekapcsolódik a programba az iskola képviseletében. Három nap alatt sikerült megírni a teljes projektet Mallorcán, és 2009-től indították el az iskolában az akkor még Comenius néven futó programot.

A 200 oldalas kézikönyv átolvasása után megpályázták az összes lehetséges projektet. S amit nem vártak: mindet elfogadták. Ennek fényében három alkalommal vendégtanárokat fogadtak be, néhány gimnazista diáklány három hónapos diákcsereprogramon keresztül Pécsre utazhatott a bilingvális gimnáziumba, az érsekújvári iskola tanári karának 80%-a pedig kivette a részét a különféle pedagógusképzésekből, amelyekre 2017 és 2018 nyarán került sor, többek között Brightonban, Máltán és Dániában is. A tavaszi hónapokban pedig menedzsment kurzust is abszolváltak Finnországban.

Az Erasmus+ nevű program bevezetését követően a kézikönyv 100 oldallal bővült. Ez a terjedelem kissé elriasztotta az iskolát a projektbe való bekapcsolódásba, így egy évet halasztottak, majd újra próbálkoztak. Az új programban kétéves tervezetük volt, Természetdetektívek címmel, amelyet 2017-ben zártak. Ugyanebben az évben pedig a Money Matters elnevezésű projektet pályázták meg, amely október 14–20-ig valósult meg.  

A pénzügyekkel foglalkozó projektet azért is választották, mert Szlovákia pénzügyi oktatása nem elégséges a diákok számára, s szerettek volna többet és behatóbban foglalkozni a témával. A gyerekeknek nemcsak, hogy bővült az ismerete, de többek között elsajátították a szervezési készségeket, önállóságot tanúsítottak és ami a legfontosabb, megtanultak csapatként gondolkodni.

S mit adott a tervezet az iskolának? 2009-től a gimnázium bevezette a nemzetközi kapcsolatokat, amelyhez minden évben hozzátesznek valami újat. Az első projekt elnyerése és lebonyolítása után az elsős diákok száma megnövekedett. Volt olyan év, amikor az iskola elérte a 33 elsős diáklétszámot. Peternai Zsuzsanna ezt a sikert az Erasmus+ projekteknek tulajdonítja.

Az Erasmus-hét keretén belül az iskola és a vendégországok diákjai ellátogattak Körmöcbányára, a pénzverdébe, Pozsony belvárosának macskaköves utcáit sem hagyták ki, s nem utolsó sorban eljutottak Tardoskeddre, ahol megismerkedtek a szlovákiai magyar néphagyományokkal. Természetesen Érsekújvár történelmének darabkáit is magukévá tették, a VUNAR Galériában megtekinthető kiállításnak köszönhetően, amely régi fotók, szobrok és festmények gyűjteményével mutatta be a régmúlt emlékeit.           

A Csemadok nagytermében zajló ünnepi hangulatú rendezvény a gimnázium végzős diákjainak hagyományos Palotás táncával vette kezdetét, majd az iskola jelenlegi igazgatója, Beták Norbert mondott köszöntő beszédet, megszólítva a Szlovákiai Nemzetközi Kapcsolatok (SAAIC) munkatársát, Roman Staník urat, illetve azon külföldi diákokat és tanárokat, akik részesei voltak a Money Matters programnak.

Szabó Juli, I. A osztályos tanuló szépen csengő népdalénekével kápráztatta el a közönséget, amely arról szólt, hogy milyen sokba is kerülhet egy kökényszemű lány szerelme. Utána a gimnázium tanulói által készített amatőr kisfilmet tekinthette meg a nagyérdemű, amely – a projekt témájához híven – szintén a pénzről szólt. A programban résztvevő gimis diákok az ismert szlovák népmese, O troch grošoch (Három garas) alapján készítették el filmjüket, amelyet angol nyelven adtak elő. A tanulság pedig az volt, hogyan lehet minimálbérből boldogan és elégedetten élni.

A IV. A osztályos tanuló, Adamovics Viktória zongorajátékkal kedveskedett a nézőknek.

Az Erasmus+ mellett az iskolában zajló eTwinning projekt résztvevői is készítettek rövidfilmet Régiónk 7 + 1 csodája címmel, amelyet turistacsalogatónak szántak. A videó után a gimnázium diáklányai magyar völgyi néptáncokat adtak elő. Lángyi Viktória II. A osztályos tanuló szaxofonon játszotta el a Money Matters mottójának beillő Abba számot, a Money-money-money-t. Az este záróakkordja a közösen megtanult Tavaszi szél vizet áraszt című népdal eléneklése volt. Az este a pincehelyiségben tartott fogadással zárult, ezzel egyidejűleg pedig az iskola diáksága táncházas mulatsággal szórakoztatta a jelenlévőket a Csemadok nagyteremében.

Peternai Zsuzsanna, a projekt fő koordinátora megköszönte a pedagógusoknak, a szülőknek és a gimnázium diákjainak az együttműködést, hiszen – hangsúlyozta – nélkülük nem jöhetett volna létre az egész rendezvény, hiszen voltak olyan érsekújvári családok, akik befogadták a külföldről érkező ismeretlen diákokat, s családtagként bántak velük. A vendégtanároknak s diákoknak is köszönetet mondott türelmükért és odaadásukért.

Lapunknak sikerült a tanárnőt mikrofonvégre kapni, aki elmondta, hogy a diákok olyan feladatokat oldottak meg a projekt alatt, amelyekkel eddig egyáltalán nem találkoztak: pl. családi költségvetés készítése, a hamis pénznemek s védjegyeinek felismerése stb.

Kiderült az is, hogy szerinte ez volt eddig a számukra legérdekesebb program, és a partnereknek is nagyon tetszett a városban eltöltött egy hét. „Négy éve dolgozunk együtt a partnerországok képviselőivel, de csak mostanra értették meg, hogy mi kisebbség vagyunk az országban, s hogy ezért beszélünk magyarul” – nyilatkozta jókedvűen a koordinátor.

Peternai tanárnő kijelentette, hogy a jövőben is részesei szeretnének lenni különböző projekteknek, mivel nemcsak a tanároknak tetszett, hanem a diákok is aktívan kivették a részüket a feladatokból, fejlesztették magukat, s nem riadtak meg az újtól.

Érsekújvár Erasmus
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.