2019. június 22., 09:15

Aranyhajszál meseprogram Füleken

„Aranyhajszál meseprogram – az Óperenciás tengeren, határon innen és túl” nevű Erasmus+ programban vesz részt a füleki Daxner Utcai Óvoda, melynek témája a mese feldolgozása az óvodai csoportmunkában. A projekt során a megvalósításban részt vevő óvodák mindegyike egy-egy sajátos, általa kiválóan és több éve kipróbált módszert ad a többi partnernek a mesefeldolgozáshoz. Így négy, helyben már kipróbált szakmai módszer kerül egy-egy jó gyakorlat formájában feldolgozásra a partneróvodákban.

daxner6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Daxner Utcai Óvoda

A magyar néprajzi kincsből a felvidéki palóc, az alföldi pusztai, a Bihar megyei területekről származó népmese, népdal, népi játék kerülnek egyszerre feldolgozásra a munkák során. Füleken az adott magyar népmesét bábjáték formájában dolgozzák fel. Székelyudvarhelyen az egészségnevelés témakörébe ültetik a modern meséket. A Szalárdi óvodában modern tánclépéseket használnak fel a magyar népmesei történet szereplői. Nádudvaron a magyar népmese a művészetek nyelvén és annak elemei segítségével elevenedik meg. A partneróvodák egymáshoz ellátogatva megtekintik a jó gyakorlat bemutatását és ezután otthon, a saját helyi sajátosságokat figyelembe véve, adaptálják a látottakat.

Fotó:  Daxner Utcai Óvoda

A népmesék sokszínű lehetőséget kínálnak a pedagógiai gyakorlatban a teljes személyiség fejlesztésére, segítik a pedagógiai munkát. Olyan tudást közvetítenek, amelyek nemcsak az élet minőségét, de a kultúrába való belenevelődést, az identitást és a szocializációt is erősen meghatározzák”

– nyilatkozta Varga Danica, igazgatónő.

A mesefeldolgozás során a bevont gyermekekkel, többféle készségfejlesztést valósítanak meg az óvónők. Ezáltal a kicsiknek megerősödik az önbizalmuk, fejlődik az ön- és társismeretük, nyíltabbak lesznek a társaik irányába, hatékonyabban viselkednek a közösségben. A kisgyermek átéli, beleéli saját személyiségét ebbe a folyamatba, ezáltal saját személyisége fejlődik, keresi helyét a csoportban, illetve a tevékenységek végrehajtása során fejlődnek manuális, zenei, szociális és kulcskompetenciái, motorikus készségei. 

Fotó:  Daxner Utcai Óvoda

A szakmai munka elsődleges célja egyrészt a programban részt vevő partnerintézmények óvodapedagógusai fejlesztő munkájának bővítése, másrészt a környező intézményekben megismertetni és terjeszteni a négy mesefeldolgozó jó gyakorlatot. Ezzel gyarapszik az óvónők szakmai felkészültsége.

A Daxner Utcai óvoda mindennapjaiban a projekt segítségével tág teret kap az irodalmi nevelésen kívül a néphagyományra épülő művészeti nevelés, és a regionális értékek megismerése.

Fotó:  Daxner Utcai Óvoda

„Célunk a mesékkel, bábokkal folytatott komplex személyiségfejlesztés, mely elsősorban a magyar néphagyomány gazdag kincsestárából, főként a régiónkra jellemző palóc kultúrából merít.  A népmesékbe ágyazott mondókák, népdalok, népi játékok, népszokások sok lehetőséget nyújtanak a természeti és a tárgyi világ megismerésére, az identitástudat és érzelmi kötődés kialakítására” – tudatta Végh Éva, óvónő. A projekt időtartama két év.

daxner6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.