SsangYong Torres 4x4 Premium: Ez is megéri az árát!
A cifra nevű koreai márkánál kiszámolták, hogy a luxuskategóriás Rexton és az alatta lévő Korando közé még éppen befér egy újabb SUV-járműkreáció. Ez lett a Torres, amely a Škoda Kodiaq méretosztályába érkezett, és amelyet – csak a marketingesek tudják, miért – egy chilei nemzeti parkról neveztek el. Testvéreihez hasonló rokonszenves tulajdonsága a kiváló ár/érték arány, kevésbé rokonszenves az egyetlen elérhető motor. A többiről az alábbiakban, a szokásos sorrendben.
A Torrest a márka új formanyelvének első hírnökeként hirdeti a gyártó. Tény, hogy jócskán elüt az összes többi modelltől, de egyben visszahozott néhány különcséget is; az ilyesmik egyébként soha nem voltak idegenek a koreai márkától.
Ilyen például az oldalablakok mögötti értelmezhetetlen fehér felület, amely leginkább egy száradni kiakasztott pelenkára hajaz.
További egzotikum a hátsó fal kilincse. Klasszikus kivitelét és elhelyezését látván mindenki oldalra kitáruló ajtóra számít, amely azonban felfelé nyílik (elektromosan), így rosszabb esetben alaposan orrba is vághatja a gyanútlan felhasználót. Az orr-rész azonban a maga többemeletes káoszában is impozáns, bár a lámpák közötti cellákhoz hasonlót mintha már láttunk volna valahol…
Abszolút egyedi látványelemek még a motorháztető fülei, amelyek semmire nem szolgálnak ugyan, de vitathatatlanul jól mutatnak. Hátul pedig azok a lámpák… Nincs képzelőerő, ami leírhatná, mire hasonlítanak! A legvégére pedig még egy impozáns adatsor: 245/45 R20. Mármint a gumiabroncsok és a keréktárcsák standard méretei ezen a csúcsszerelt szinten…
…két egzotikum szúr elsőként szemet: a sokszögű volán és a sebességváltó kar előtti második központi képernyő.
Az utóbbi lényegében a kétzónás légkondi vezérlőpultja (és ilyen minőségében amennyire jól mutat, annyira nehezen kezelhető), de itt kapott helyet az elektronikus tengelyközi difizár érintőkapcsolója is. A középkonzol nagyon szép dizájneleme a hagyományos formájú váltókar; ilyen illik egy autóba, nem mosógéptárcsa.
Az ülések ezen a szinten bőrkárpitozásúak, elöl fűthetők/szellőztethetők/elektromosan állíthatók, a hátsók „csak” fűthetők.
A vezetéstámogató rendszerek listája abszolút komplett, beleértve a sávtartó automatikát, a fáradtságfigyelőt, a tolatókamerát és a multifunkciós, önfékező tempomatot is. USB konnektorból elöl/hátul 2-2 van, az elülsők okosabbika JPG fotók és videók lejátszását is lehetővé teszi. A hathangszórós hifi az átlagszintet képviseli, de digitális adók vételére is alkalmas. Ami pedig a hely- és térkínálatot illeti: elöl nincs mit kritizálni, hátul azonban már kissé érződik az autó hosszméretéhez képest rövid tengelytáv hátránya. Szűkösségről persze szó sincs, de pl. a párhuzamként említett Kodiaq ezen a téren jobb.
A tesztautó kofferének 703 literes alapméretét pedig azért találtam abszolút elfogadhatónak, mert pótkerékkel ennyi; anélkül 839 lenne, de a defektjavító szett nem mindig segít, főleg egy szabadidő-autónál…
Az autó az első hullámban 1,5 literes, közvetlen befecskendezéses turbómotorral kapható, hatfokozatú kézi vagy ugyancsak hatgangos japán Aisin automata váltóval. A kizárólag automatával társítható összkerékhajtás már opció, 1990 euróba kerül. Tesztautónkban ez a kombináció dolgozott, összezárható tengelyközi differenciálművel.
Ugyancsak az automata váltó kiváltsága volt a 3 menetmód (Normal, Sport, Winter, utóbbi a csúszós-havas téli utakra.) A 4x4-es technika, a tisztes 195 mm-es hasmagassággal kombinálva a terepen is megengedett némi vagánykodást, de természetesen tekintettel kellett lennem a karosszéria hatalmas elülső/hátsó túlnyúlására. Országúton pedig elégnek bizonyult a 163 lóerő teljesítmény, a váltó működését is élvezni lehetett, a motor hangja is kultiváltabb volt, mint a koreai konkurensekben dolgozó 1,6-osé.
A túl kemény alváz, a peres gumikkal társítva viszont szó szerint eléggé rázósan viselkedett, főleg 50-60 km/h alatti sebességnél. Ami pedig a fogyasztást illeti, a gyártó diszkréten elhallgatja; a tereppróbákkal is tarkított teszt során saját kezűleg mért 8,8 litert azonban, az autó alakjához, méreteihez és 4x4-es technikájához képest nagyjából elfogadhatónak találtam.
Adatlap