2019. június 7., 07:09

Renault Captur TCe 150 Intens: Egy szenzációs új motor

Ez az autó 2016-os bemutatásakor egy csapásra az úgynevezett városi crossoverek legattraktívabb képviselőjévé vált. Miután tavaly kissé átfazonírozták, ebbéli pozíciója csak megerősödött.

Renault Captur TCe
Galéria
+29 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Legutóbb pedig a motorskáláját újították fel, méghozzá igen radikálisan. Mi is az egyik új motorral kaptuk meg tesztelésre – történetesen a legjobbikkal, de menjünk sorjában.

Alaktan

Az alapforma a frissítés után is maradt, vétek lett volna hozzányúlni. A dizájnelemek közül is jó néhány, például a Clio ívelt betéteivel kiegészített körkörös fekete plasztikkeret, ami némi terepjárós feelinget kölcsönöz az autónak. A karosszéria és a tető különböző fényezése a tesztelt legmagasabb szinten már standard; a színek hátul vonalak és szögek parádés kombinációjában találkoznak.

Fotó:  Vas Gyula

Mutatós változás még az átrajzolt, gazdagabban krómozott hűtőmaszk, a lökhárítók alá pedig szürke koptatók kerültek. A korábbi keskeny sávokat C-alakú nappali fények váltották fel, a ködfényszórók pedig már nem kör, hanem téglalap alakúak. Nagyjából ennyi, de az említett pozíció megtartásához pont elég volt…

A beltérben…

… jobbak az anyagok, kevesebb a zongoralakk, szebb a kormány és a váltókar feje. A műszerfal tetején pedig megjelent egy újabb, csukható tárolórekesz még egy kicsit megfejelve az almáriumfiókként kihúzható kesztyűtartó 11,5 liternyi űrtartalmát.

Fotó:  Vas Gyula

A többi itt is nagyjából maradt, tehát: átlagos méretű és kényelmű elülső ülések, hátul nyújtottabb és szélesebb ülőlapok, miközben az egész kanapé előre-hátra tologatható. A csomagtartónál éppen ennek köszönhetően szerepel 2 alapméreti adat, túl azon, hogy a padlója is kétszintes. Ha a felsőt használjuk, bővítéskor sík alapfelület kapunk.

Fotó:  Vas Gyula

Ami pedig a szereltséget illeti, a korábbi Initiale Paris csúcsszintet az Intens váltotta fel. Sok értékes holmi – tolatóradar, navigáció, kétfunkciós tempomat, automata légkondi – azonban már alacsonyabb szinten is elérhető, a többletet csupán a kanyarfényszórók, plusz a cipzáras (értsd: levehető) üléshuzatok jelentik. Na és a már említett kettős fényezés. Ezen kívül opcióként volt még 360 fokos parkolóradarunk, tolatókameránk, holttérfigyelőnk, elülső ülésfűtésünk, 6 irányban beállni képes automata parkolóasszisztensünk és 7 hangszórós BOSE hifink. Az autó csúcsszintű R-Link infotainment rendszere szintén feláras volt.

Az országúton

Ez a mostani újítás azonban, mint már említettük, elsősorban a motorkínálatot érintette. Méghozzá kőkeményen. Eltűnt belőle mindhárom dízel, kiesett az 1,2-es turbós benzines, de jött egy olyan masina, amely mind a négyet feledtetni tudja. A Mercedesszel közösen kifejlesztett 1,3-as benzines turbómotorról van szó, 130 vagy 150 lóerőre hangolva. Tesztautónkban az erősebbik verzió dolgozott, és pontosan azt az élményt nyújtotta, amit pár hete a Nissan Qashqai tesztelésekor. Öröm volt vele közlekedni. Nemcsak jóval erősebb a korábbi 1,2-esnél (118 LE), hanem egyenletesebben szállítja a nyomatékot, és járása is érezhetően kulturáltabb.

Fotó:  Vas Gyula

Mindez néhány szerkezeti újításnak köszönhető, úgymint: központi kialakítású befecskendező fúvókák, hatékonyabb kipufogógáz-hűtés, 250 bar nyomáson működő közös nyomócső, etcetera. Magyarra fordítva és egyszerűsítve: jobb égés, hatékonyabban működő töltőturbina. Így aztán – plusz értelmes vezetési stílussal – nem gond a fogyasztást az új, korrekt WLTP- értékskálában tartani; nekünk is viszonylag könnyen sikerült. Pláne, hogy maga az autó is keményen tesztel bennünket e téren, sőt ha kell, ökovezetési tanácsokat is ad.

Fotó:  Vas Gyula

A hatgangos kézi váltó működésével is meg voltam elégedve: kapcsolásai pontosak, beosztása jó. A motor pedig – ezt tényleg muszáj megismételnem – egyenesen szenzációs…

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1332 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE)
Nyomaték: 250 Nm@1700
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 210 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,8 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,4–6,6 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,5 l/100 km
CO2-kibocsátás: 145–149 g/km
H/Sz/M: 4122x1778x1566 mm
Hasmagasság: 170 mm
Csomagtér: 377→455–1235 l
Üzemanyagtartály: 45 l
A modellcsalád induló ára: 12 590 €
A tesztelt típus induló ára: 17 440 €

Fotó:  Vas Gyula

Renault Captur TCe
Galéria
+29 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.