Renault Austral Iconic Esprit Alpine: Az új család zászlóshajója
A francia márka legújabb „szabadidőse” a Kadjart váltotta a kínálatban. Ami azt is jelenti, hogy a kompakt SUV-k egyre népesebb mezőnyébe érkezett, ahol olyan konkurensekkel kell felvennie a harcot, mint a VW Tiguan, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Seat Ateca, Škoda Karoq. Plusz családon belül a Nissan Qashqai. Négy szereltségi fokozatban nyitott a hazai piacon, mi ezek közül a legmagasabbikat kaptuk meg tesztelésre.
Egészében egy jó kiállású, részleteiben pedig gondosan kimunkált autó áll előttünk. A sziluett már-már kupészerű, mégis szolid benyomást kelt.
Elöl látványos módon kapcsolták össze a Matrix LED-es fő fényszórókat a menetfényekkel, közöttük pedig széles, gyöngyházberakású maszk vonzza a tekintetet. (Közepén az új, fekete márkaembléma már kevésbé, de fogjuk rá, hogy trendi.) Hátul pedig olyan pazar fényjátékot látunk, amilyet kevés autón. A gyönyörű ívű, hatalmas lámpatestek minden négyzetcentimétere aktív, az irányjelzők dinamikusak, vagy ha úgy tetszik, kifutók.
Sokkal kevésbé tetszett viszont a zongoralakkos hátsó lökhárító, de sajnos ez is az új divattrendek egyike. S hogy mégis széppel-jóval zárjuk e fejezetet: rendkívül attraktív volt a tesztautó matt acélszürke dukkózása (+700 EUR), az impozáns, 20 hüvelykes kerekek viszont e szinten alapárasak.
Már a külalaknál is megemlíthettük volna, hogy az Austral erősen megközelíti, sőt olykor meg is üti a prémiumkategóriás autók szintjét. A belterére azonban még inkább ez jellemző. A felhasznált anyagok között egy négyzetmilliméternyi kopogós sincs, és látványnak is esztétikusak.
Aztán itt van a 12,3/12 hüvelykes digitális műszerfal, illetve központi kijelző; az utóbbi lenyűgöző grafikája az animációs filmek színvonalán áll, lásd a megfelelő ábrákat.
Akad viszont egy különcség is, jelesül az automata váltó volán mögé telepített kapcsolókarja (lásd még: Volga, Wartburg, stb.). Így eshetett meg velem, hogy egy-két huszárosnak szánt induláskor energikus mozdulattal az ablaktörlőt hoztam működésbe… Váltókar híján egy tologatható csuklótámaszt telepítettek a középkonzolra, amelynek személy szerint nem sok hasznát látom, de legalább jól mutat.
A vezetéstámogató rendszerek listája viszont gyakorlatilag teljes, a 360 fokos kamerarendszert, az aktívan közbeavatkozni képes holttérfigyelőt és a hangvezérlésű önbeparkolást is beleértve. A tesztautó komfortkellékei közül a 12 hangszórós Harman Kardon hifi érdemel külön említést, amely viszont még itt is feláras cucc (950 €).
A térkínálatról pedig csak annyit, hogy egyértelműen nagyobb a Kadjarénál. Magyarán hátul sem szűkös, a koffer pedig alapon is bőven meghaladja a fél köbmétert.
Tesztkocsink lágy hibrid meghajtású volt, ahol a teljesítményt kézi váltóval 140, CVT automatával pedig 158 lóerőre hangolták. A miénkben a már fentebb említett „kallantyús” automata dolgozott, hat szimulált fokozattal. A benzinmotor mindkettőnél azonos, jelesül a Mercedesszel közösen kifejlesztett 1,33-as turbóaggregát. Karakterisztikája is jó (már 1800-as fordulatszámon hozza a csúcsnyomatékot), de legnagyobb erénye a kedvező fogyasztás.
Persze nem annyira, mint a gyár állítja (6,4 l), de a 7,4 literes tesztátlag is imponáló ebben a magas építésű, 1,6 tonnás, 235 mm széles papucsokon guruló verdában. Ami a rugózást illeti, szabadidő-autóhoz képest meglepően keményre hangolták; ennek előnye a kiváló kanyarstabilitás, hátránya az úthibákra való érzékenység.
A CVT váltó pedig olyan, amilyen a legtöbb hasonló szerkezet: induláskor töpreng egy picit, de utána már simán és fürgén teszi a dolgát. Aláhúzva és összeszámolva: az új Austral minden téren magasan übereli a Kadjart, de végtére is erre lett kitalálva…