2024. május 25., 10:54

Renault Arkana Esprit Alpine E-Tech Hybrid: Az aktuális csúcsverzió

A 2020-ban bemutatott elegáns francia terepkupé idén átesett egy apróbb frissítésen. Nagyobbra tényleg nem volt szükség, legalábbis ami a külalakot illeti: ez a forma még sokáig vonzó marad.

Autó
Fotó: Vas Gyula

Gazdagodott viszont a szereltség, mivel e téren gyors a fejlődés. Az autó új verzióját a leggazdagabb Esprit Alpine kivitel és a full hibrid hajtáslánc kombinációjában kaptuk meg tesztelésre. 

Alaktan

Kívülről az átstilizált márkaembléma a leginkább (sőt talán egyedül) felismerhető változás, mert ez a forma tényleg nem igényelt többet. Sőt, a részletek sem, lásd a jellegzetes családi maszkot, a full LED fényszórókból kifutó két macskakörmöt, a hasonlóan attraktív hátsó lámpákat és a köztük húzódó fényhidat.

Renault
Fotó:  Vas Gyula

Ami pedig a korábbi R.S. Line helyébe lépő Esprit Alpine csúcs- és sportszereltség vizuális többleteit illeti: Forma–1-es stílusú elülső lökhárítóbetét, szürke hátsó diffúzor, fekete dupla kipufogó, díszemblémák az elülső sárhányókon, 19 hüvelykes, gyémántmintázatú fekete alufelnik.

Belvilág

…a függőleges tájolású, 9,3 hüvelykes központi kijelző tűnik szembe elsőként, amely a márka egyik jellegzetessége. Grafikája a tökéleteshez közelít, funkciói rendkívül sokrétűek, beleértve az időjárás-előrejelzést vagy a jpg-képmegjelenítést is.  Más kérdés, hogy a teljes infotainment rendszer kizárólag ikonböködésekkel kezelhető, mármint ha a rádió távirányító blokkját leszámítjuk. A klímapult viszont ergonómiailag maga a tökély: csakis klasszikus tárcsák és nyomógombok, semmi más. A műszerfal szintén digitális, és szintén sokat tud: lapozással jeleníthető meg rajta egy sor információ, a fedélzeti számítógép adataitól kezdve a hibrid rendszer mindenkori üzemmódjának ábrázolásáig. 

Műszerfal
Fotó:  Vas Gyula

A vezetéstámogató rendszerek listája gyakorlatilag hiánytalan, sőt a legtöbbjük már az Evolution alapszinten is elérhető. A légkondi természetesen kétzónás automata, USB-csatlakozóból elöl-hátul 2-2 van, de egyikük sem C-típusú. A navigáció ebben a háromdimenziós, dinamikus pályatervezésű kivitelben már egy opciós csomag része, a 9 hangszórós BOSE hifi szintén. Végezetül pár szó a helykínálatról: az utasok élettere elöl-hátul a kategória jobb átlaga, a csomagtér eredetileg 513–1296 literjéből viszont egy keveset lefaragott a hibrid technika: itt 480-tól 1263 literig pakolhatunk. 

Csomagtér
Fotó:  Vas Gyula
Az országúton 

A modernizált Arkana kizárólag benzines+elektromos erőforrásokkal kapható. Ezek közül kettő lágy hibrid (140/158 LE), a harmadik pedig a műszaki szempontból csúcsnak tekinthető öntöltő hibrid, összesen 2 és fél motorral, plusz egy speciális automata váltóval. Magyarázzuk meg előbb a fél motort: az indítómotorról-generátorról van szó, amely szükség esetén – pl. intenzív gyorsításkor – besegít az alap benzin- és villanymotornak (a részleteket lásd a műszaki adatokban).  A rendszer teljesen automatikusan dönti el, mikor van erre szükség, vagy éppenséggel mikor haladhatunk tisztán elektromos üzemmódban.

Maximális igénybevételkor 143 lóerőt tud összerántani a 3 aggregát, megfejelve a villanymotor azonnal jelentkező 205 Nm-es nyomatékával. Az 1,2 kWh-os aksi töltése szintén automatikusan történik, de itt a vezető is választhat egy standard és egy erősebb rekuperáció között; az utóbbinál városi forgalomban gyakorlatilag nincs szükség a fékpedál használatára.

A speckó automata váltóról pedig annyit, hogy ún. multimód rendszerű: 4 fokozata a benzin-, 2 pedig a villanymotort szolgálja ki. Ezen kívül rezsimválasztó is volt az autóban, Sport, My Sense és Eco menetmódokkal, ahol a középső lényegében az autó egyéni beálltásainak lehetőségét jelentette. A másik kettő a gázreakciót, a kormányzást, a váltó működését és a hangulatvilágítást módosítja. A legvégére pedig az autó hibrid technikájának legértékesebb hozadéka: a barátságos fogyasztás. A gyári 4,8 litert ugyan aligha akad ember, aki összehozná, de 6 alá simán be lehet férni, lásd a teszt átlagát…

ADATLAP

Benzinmotor: 1598 cm3, 69 kW (96 LE), 148 Nm

Villanymotor: 36 kW (49 LE), 205 Nm

Generátor: 15 kW (20 LE), 50 Nm

Összteljesítmény: 105 kW (143 LE)

Akkumulátor: 1,2 kWh

Sebességváltó: 4+2 fokozatú automata

Legnagyobb sebesség: 172 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s

Gyári átlagfogyasztás: 4,8 l/100 km

Tesztfogyasztás: 5,9 l/100 km

CO2-kibocsátás: 108 g/km

H/Sz/M: 4568x1821x1576 mm

Csomagtér: 480–1263 l

Üzemanyagtartály: 50 l

A tesztelt típus induló ára: 32 600 €

Az alaptípus ára: 26 150 €


 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.