2019. február 1., 11:19

Opel Combo Life 1.2 TURBO: Új szint a kategóriában

Három autógyár együttműködésére volt szükség ahhoz, hogy megszülessen a világ eddigi legjobb, ún. multispace kategóriájú autója. Ennek megfelelően rögtön három kiadásban: Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter. Két esetben régóta ismert modellek új nemzedékéről van szó, a harmadik egy teljesen új név.

Opel Combo Life 1.2 TURBO
Galéria
+27 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

A trióvá bővült PSA-konszern hármas ikrei közül elsőként a Combo személyszállító (Life) verzióját kaptuk meg tesztelésre.

Alaktan

Bár a kategóriára jellemző dobozos alapforma mindhárom modellnél szinte azonos, frissítésben mégis az Opel viszi a prímet. Az autó orrát például teljesen átszabták az elődhöz képest: megjelent rajta a márka családegyesítő maszkja, benne az immár szárnyakkal kiegészült emblémával. A magas hűtőrács is jól áll az immár 5. generációs Combónak, viszont kissé szélesebb kiadásban még jobban mutatna – ám a lámpák ezt nem engedték meg.

Fotó:  Vas Gyula

A többi pedig az ilyen autók tipikus formanyelve: csaknem függőleges oldalfalak, ugyanilyen hátsó ajtó, hatalmas bádogfelületek. Ezt a – mi tagadás, nem túl izgalmas – látványt sokszögű, legömbölyített peremű oldalablakokkal próbálták frissíteni a dizájnőrök.

Belvilág

Hogy ezt a multicsaládot pillanatnyilag kategóriabajnoknak nevezhetjük, azt elsősorban a belterének köszönheti. Jelesül: az anyagok minőségének és a szereltségnek. Mindkettő hozza a korszerű személygépkocsik színvonalát: esztétikus kárpitok, kellemes tapintású műanyagok, panorámatető (alatta rejtett megvilágítással), szép formájú volán és váltókar.

Fotó:  Vas Gyula

A komfortról feláras kétzónás légkondi gondoskodott (hátul külön szabályozható ventilátorral), de nem hiányzott az elülső ülésfűtés, a head-up kijelző, vagy éppenséggel a navigáció sem.  A vezetéstámogató rendszerek többsége pedig valóban ismeretlen volt eleddig ebben a géposztályban: aktív sávtartás, fáradtságfigyelő, táblafelismerő, megállni is tudó adaptív tempomat, holttérfigyelő, elülső/hátsó parkolóradar, tolatókamera, vészfékrendszer, automatikus parkolósegéd, adaptív fényszórók A telefon-kiszolgálás teljes körű, a rádió digitális vételre is alkalmas. Tény, hogy e holmik nagy része opciós, de – rendelkezésre áll.

Mindezek mellett természetesen a praktikum sem szenved hiányt. Itt elsősorban az óriási rakodókapacitást kell említenünk: maximuma bőven meghaladja a 2 köbmétert. Belül is rengeteg a pakolóhely: a mennyezet teljes hosszában polc fut végig, a szélvédő felső peremén szintén, a középkonzol tárlójában simán elfér egy átlagos méretű kézitáska, az ajtózsebekben másfél literes flakonok, és a vezetőülés alá is jutott egy fiók. S amiért külön áldani fogják ezt az autót a nagycsaládok, az a 3 önálló hátsó fotel rendelhetősége. Mindegyiken van ugyanis Isofix-csatlakozó, így egyszerre 3 csemetét is utaztathatunk gyermekülésben…

Az országúton

Tesztautónk erőforrása az egyetlen rendelhető benzinmotor volt. A PSA 1,2 literes, turbós háromhengereséről van szó, amelyhez jó beosztású, sima működésű hatfokozatú kézi váltó kapcsolódik. A 110 lóerő és a 200 Nm feletti nyomaték tökéletesen elég egy olyan autónak, amellyel nyilván senki nem fog virtuskodni az utakon. A hajtáslánc hasznos eleme lehet még az opciós IntelliGrip rendszer, amely lényegében négyféle terep adottságainak megfelelően képes szabályozni a kipörgésgátló működését, illetve ki is iktathatja azt. A fogyasztásról pedig csak annyit, hogy a teszt során alig léptük túl az alsó WLTP-adatot, magyarán a kis turbómasina kifejezetten takarékos. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti – nos, azok szintén felülírták a kategória eddigi határait. A nagy doboz minden helyzetben tökéletes személyautóként viselkedett. Rugózását és kormányozhatóságát egyaránt ideálisnak találtuk, a kanyarokban sem dülöngélt, a motor hangjából pedig kevesebbet hallottunk, mint egy héttel korábban a szintén háromhengeres-turbós-benzines Ford Focusban…

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1199 cm3
Teljesítmény: 81 kW (110 LE)@5500
Nyomaték:   205 Nm@1750
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 175 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,9 s
Gyári átlagfogyasztás: 7,5–6,7 l/100 km*
Tesztfogyasztás: 7 /100 km
CO2-kibocsátás: 170–150 g/km
H/Sz/M: 4403x1848x1841 mm
Csomagtér:  597–2126 l
Üzemanyagtartály: 60 l
A modellcsalád induló ára: 15 990 €
A tesztelt típus induló ára: 19 590 €
*WLTP-szabvány szerint

Fotó:  Vas Gyula

Opel Combo Life 1.2 TURBO
Galéria
+27 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.