2022. december 17., 15:20

Opel Astra PHEV Ultimate: Az új nemzedék csúcsmodellje

Az Astra 6. generációjára viszonylag sokat kellett várni. Amikor viszont megérkezett – immár a francia Stellantis koncern karmesteri pálcája alatt –, több rangos autós ankéton is kiáltották ki a 2022-es év egyik legjobb személyképkocsijává.

Opel Astra PHEV Ultimate
Galéria
+25 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Érdekessége, hogy mind a 4 szereltségi szinten benzinmotoros és plug-in hibrid meghajtással kapható, méghozzá azonos áron. Az ebből eredő 8 kombináció közül mi a csúcsszerelt Ultimate verzió hibrid változatát kaptuk meg tesztelésre. 

Alaktan

Kezdjük a kályhánál: a karosszéria ötajtós, klasszikus hatchback. Viszont laposabb és szélesebb az elődénél, és a kerekeket is jobban a sarokba tolták, ami 2,7 méteres tengelytávot eredményezett. Közben arra is ügyeltek a tervezők, hogy az autót még csak véletlenül se lehessen összetéveszteni az ikertestvér Peugeot 308-assal: a maszk és a farrész között például zongorázható a különbség.

opel-astra-phev-ult-03
Fotó:  Vas Gyula

Az előbbinél az Opel fekete „vizor” formavilága dominál, a ködlámpák háromszög alakú kereteivel; mindez a Mokkán még nem volt ennyire mutatós, de itt már telitalálat. Oldalnézetből ugyan fellelhető a rokonság a francia testvérrel, de az élek-peremek itt is egyedivé teszik az Astrát. Nem is beszélve a motorháztetőről, amely az Opelnél a korábbi amerikai GM családtól örökölt izomautókra emlékeztet. Aztán ott vannak még az áramvonalas kialakítású tükrök/kilincsek, a hátsó részen pedig a cápauszony alakú C-oszlop, plusz a teljesen eltérő szabású lámpák különböztetik meg a német és a francia testvérmodellt.

opel-astra-phev-ult-04
Fotó:  Vas Gyula
A beltérben

 …visszatért a vezetőcentrikus kialakítás, ami a GM-éra alatt az Omegát és a Senatort jellemezte. Magyarán: a műszerfal ismét a sofőr felé fordul. Persze ez már egy nagyon más műszerfal: a „Pure Panel” két, egyenként 10 colos képenyőt, és ezen a szinten egy vetített HUD-kijelzőt is tartalmaz.

opel-astra-phev-ult-08
Fotó:  Vas Gyula

Némi fogyatékossága, hogy a fordulatszámmérő csak többszöri nyomogatásra jeleníthető meg. A digitális műszeregységeket kellemesen – és hasznosan – egészíti ki a központi képernyő alatti két analóg gombsor, amellyel számos funkció azonnali lehívásán kívül a légkondit is egyszerűen vezérelhetjük. Külön dicséretet érdemelnek az Opel újkori hagyományának számító, AGR tanúsítvánnyal ellátott elülső ülések, amelyek a leghosszabb utakat is fáradságmentessé teszik.

opel-astra-phev-ult-06
Fotó:  Vas Gyula

A hátsók szintén kellően kényelmesek két személy számára, akik ráadásul egy pohártartós kartámlát is lehajthatnak maguk közé. A csomagtér alapméretéből eléggé érezhető 88 litert lefarag a hibrid technika (440/352 l), ráadásul bővítésekor durván magas fenékküszöb keletkezik, lásd a megfelelő képeket.

opel-astra-phev-ult-26
Fotó:  Vas Gyula

Ami pedig a szereltséget illeti: a vezetéstámogató rendszerek listája ezen a szinten gyakorlatilag teljes, beleértve a kétfunkciós, távolságszabályozó tempomatot, a sávtartó automatikát, a holttérfigyelőt, az ütközés-előrejelzőt és még folytathatnánk. 

Az országúton

A konnektoros hibrid Astra hajtásláncának részletes leírását lásd a műszaki adatokban. A benzin- és villanymotor 180 lóerős összteljesítménye átlagon felüli dinamikát kölcsönöz az autónak, a gyári 1,1 literes átlagfogyasztás azonban állandóan feltöltött akkumulátort feltételez (a minimális töltöttségi szint egyébként 10 vagy 20%-ra állítható be).

opel-astra-phev-ult-16
Fotó:  Vas Gyula

Ha hosszabb úton nincs lehetőségünk töltésre, a tisztán benzines hajtás 6-7 literjével kell számolnunk. A másik véglet ugyanakkor az akkumulátor folyamatos kártyás feltöltése, amely akár ingyenes közlekedést is eredményezhet. A konnektoros Astra egyébként három menetmódot kínál (elektromos, hibrid és sport). Az előbbiben – teljesen feltöltött aksival – nagyjából 50-60 kilométert tud megtenni az autó, városi forgalomban ennél valamivel többet. Ami pedig a töltési lehetőségeket illeti: standard tartozék a 3,7 kW-os rendszer (230V/16A, 7 óra 5 perc), míg az opciós 500 eurós 7,4 kW-os wallbox-kábelről 3 óra 50 perc alatt durrantható tele a teljesen lemerült akkumulátor. Végezetül említést érdemel még az autó elektromos üzemmódban elérhető tisztességes, 135 km/órás végsebessége is.

ADATLAP
Benzinmotor: 1598 cm3, 110 kW (150 LE), 250 Nm
Villanymotor: 81,2 kW (110 LE), 320 Nm
Összteljesítmény/nyomaték: 133 kW (180 LE), 360 Nm
Akkumulátor: 12,4 kWh
Sebességváltó: nyolcfokozatú automata
Elektromos hatótávolság (gyári adat/teszt): 60/50 km
Legnagyobb sebesség: 225/135* km/óra     
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,6 s
Gyári átlagfogyasztás (feltöltött akkuval): 1,1 l/100 km
Tesztfogyasztás (vegyes üzemmódban): 3,9 l/100 km
CO2-kibocsátás: 25 g/km
H/Sz/M: 4374x2062**x1470 mm
Csomagtér: 352–1268 l
Üzemanyagtartály: 42 l
A modellcsalád induló ára: 35 990 €
A tesztelt típus induló ára: 43 790 €
* elektromos üzemmódban
**  tükrökkel
opel-astra-phev-ult-02
Galéria
+25 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.