2024. július 7., 16:11

Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle: a legjobb kishibridek egyike - KÉPEKKEL

Ennél az autónál megkerülhetetlen egy rövid történelmi áttekintés. A Colt név ugyanis 1962-ben, tehát 62 éve (!) jelent meg először a márka kínálatában, több modell egységes neveként.

Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle
Galéria
+21 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Önálló típusként 1978-ban debütált, klasszikus B-kategóriás verzióját pedig 2022-től 2012-ig gyártották. Utána a Space Star vette át a helyét, majd 2023-ban – az új Renault Clio ikertestvéreként – immár a 7. generációval tért vissza. Egyliteres, 67/91 lóerős benzinmotorokkal, plusz egy 143 lóerős full hibrid verzióban kapható a hazai piacon; mi ezek közül az utóbbit kaptuk meg tesztelésre, a legmagasabb Instyle szereltséggel kombinálva.

Alaktan
A karosszéria formája totál azonos az 5. generációs Clióéval, de a részletekben fellelhető néhány különbség. Például a lámpák mintázata, az elülső lökhárító, a hűtőmaszk, az alatta lévő légnyelő rácsozata, plusz az egész frontrész gazdagabb krómozása.
Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle
Fotó:  Vas Gyula

Hátul a szélesre húzott, csupa nagybetűs MITSUBISHI felirat tűnik fel elsőként; kisautóról lévén szó talán picit hivalkodó, de jól mutat, és főleg innen is első blikkre beazonosítja az autót. Szintén hátulról nézve attraktív dizájnelemek még a vállas lámpák (amelyek optikailag kiszélesítik a karosszériát), plusz a decens áldiffúzor. Az alufelnik ezen a szinten 17 colosak, a füstüvegezett hátsó ajtók kilincseit eldugták a karosszériaoszlopokba, a tesztautó tűzvörös dukkózása viszont 750 eurós opció.

Belvilág
Az új Colt, Clióstul együtt a B-kategória legtágasabb autói közé tartozik. Gyakorlatilag egy az egyben összemérhető a Fabiával, kivéve a hibrid verzió 301 literes csomagtartóját (a benzineseké 391 literes). A digitális műszerfal igen attraktív és gazdagon variálható, a 10,25 hüvelykes központi TFT-kijelző szintén a legszebbek közé tartozik a kategóriában. Jól mutat az alul-felül kissé lecsapott volán is, a maga vastag koszorújával.

Ami a szereltséget illeti, tesztautónké a legmagasabb volt az elérhető 4 közül, olyan többletekkel, mint a háromdimenziós navigáció, a parkolóautomata, a 360 fokos kamerarendszer, a hárompozíciós rezsimválasztó, a hátsó keresztirányú térfigyelő, vagy a 9 hangszórós BOSE hifi. Ami még beleférhetett volna: az elektromosan állítható elülső ülések. Vagy legalább a sofőré… A fontosabb vezetéstámogató rendszerek (kétfunkciós tempomat, tolatókamera, sávtartó automatika, táblafelismerés, koccanásgátló) viszont minden szinten a standard szereltség részét képezik.

Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle
Fotó:  Vas Gyula

Hatalmas piros pontot érdemel a klasszikus klímapult, és az automata váltó karja sem mosógéptárcsa, hanem olyan, amilyennek egy autóban lennie kell. Pici hátránya, hogy induláskor szinte mindig a leghátsó B (rekuperációs) pozícióba rántjuk, erre viszont már a legelső gázelvételkor rájövünk. Hogy mikor jobb, ha ott marad, arról később lesz szó. Végül jöhetne még a térkínálat, de arról lényegében már szóltunk: a Colt/Clio páros a B-szegmens legnagyobbjai közé tartozik, és e téren a Fabia komoly konkurense.

Az országúton

A véletlennek köszönhetően egy héttel a hibrid Colt előtt tesztelhettem annak egyik közvetlen konkurensét, az ugyancsak hibrid Mazda2-t. S bár annak hajtásláncát is dicsérni lehetett, a Colté egyértelműen jobb. Benzin- és villanymotorja egyaránt erősebb, ami nagyobb össznyomatékot, élvezetesebb rajtot és érezhetően hatékonyabb elektromos rásegítést eredményez. Az automata váltó is okosabb, mert külön-külön fokozatokkal gazdálkodik a benzin- és a villanymotor erejével.  

Külön említést érdemel az 1,26 kWh-s aksi automatikus töltésszabályozása: rezsimtől függően nem engedi 25-30 százalék alá csökkenni a telep kapacitását, vagyis mindig számolhatunk az elektromos rásegítéssel. A töltést egyébként kézileg is hatékonyabbá tehetjük, mégpedig a váltókar már említett B, tehát energia-visszatermelő pozíciójában.
Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle
Fotó:  Vas Gyula

Ez akkor jön jól, ha pl. tilosat jelző szemaforhoz, zárt vasúti sorompóhoz vagy lakott település határához közeledünk; ilyenkor egyébként a fékezést is kiváltja. Ezen a szinten menetmódválasztó is van az autóban, Eco, Sport és My Sense üzemmóddal. Ami pedig a fogyasztást illeti, valamivel nagyobb, mint a Mazda2/Toyota Yaris párosé, de 5 liter alá nagyon simán be lehet férni, lásd a teszteredményt. Nem is beszélve arról, hogy a néhány decis többletért cserébe közel 30 lóerő pluszteljesítményt kapunk, ami ebben a kategóriában nagyon érezhető… Vas Gyula

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 98 cm³
Teljesítmény (benzinmotor): 69 kW (94 LE) @5600
Villanymotor: 36 kW (49 LE)
Összteljesítmény: 105 kW (143 LE)
Össznyomaték: 205 Nm@0–1677
Sebességváltó: 4+2 fokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 174 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,3 s 
Gyári átlagfogyasztás: 4,3 l/100 km
Tesztfogyasztás: 4,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 95 g/km
H/Sz/M: 3940x1745x1500 mm
Csomagtér:  301 l
Üzemanyagtartály: 39 l
A modellcsalád induló ára: 15 900 €
A tesztelt típus induló ára: 26 600 €
Mitsubishi Colt 1.6 HEV Instyle
Galéria
+21 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.