Mazda2 Homura Plus Hybrid: Az egypetéjű ikrek egyike

2024. június 15., 17:18

Egy adott autó tesztjében nem igazán ildomos holmi másolást emlegetni, de esetünkben ez elkerülhetetlen. A ráncfelvarrt Mazda2 ugyanis változatlanul a szintén megújult Toyota Yaris klónja, még ha külsőben most talán picit jobban el is határolódik tőle. Az alapforma és a technika viszont mindkét modellnél ugyanaz, beleértve a hibrid verziókat is. A párhuzamból ennyi, a Yarisról a továbbiakban egy szót se, maradunk a hirosimai márkánál.

Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
05
Vas Gyula
06
Vas Gyula
07
Vas Gyula
08
Vas Gyula
09
Vas Gyula
10
Vas Gyula
11
Vas Gyula
12
Vas Gyula
13
Vas Gyula
14
Vas Gyula
15
Vas Gyula
16
Vas Gyula
17
Vas Gyula
18
Vas Gyula
19
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Mazda 2
Vas Gyula
Alaktan

Első blikkre azt mondhatjuk róla: egy jó kiállású kisautó. A részletek is ezt a hatást erősítik: impozáns hűtőmaszk, sportosan bordázott motorháztető, mutatós oldalsó ívek és horpaszok, vállas hátsó sárhányók. A hátsó lámpák és a C-oszlop kombinációja is formatervezői telitalálat, pláne azzal a gyönyörű ajtódomborulattal kiegészítve. Leghátul pedig: pont akkora és pont olyan szögben megdöntött szélvédő, ami ehhez az autóhoz illik, fölötte a cápauszony-antenna és a sportos szélvédő együttesével. A magasra kifutó fekete alsó védőlemez már csak hab a tortán, még akkor is, ha zongoralakk-borítást kapott…

Belvilág

Ígéretünket megszegve muszáj még egyszer visszautalnunk a Yaris-párhuzamra. Mégpedig egy igencsak negatív dolog apropóján. Ez a rokonság tüntette el ugyanis a korábbi Mazda2-esek egy végtelenül praktikus kellékét: az infotainment rendszer középkonzolra telepített pultját. Azt, amely a forgótárcsájával és a köréje telepített gombokkal nemcsak fölöslegessé tette a képernyőböködést, hanem tökéletesen és intuitív módon kézre állt az ülések közti kartámláról. Szóval ez hiányzik, de nagyon. Jó hír viszont, hogy a verdát valósággal teletömték a legkorszerűbb vezetéstámogató rendszerekkel, amelyek abszolút többsége már az 5 szereltségi szint legalacsonyabbikán is jár; a tesztelt csúcsmodellnél ezekhez tényleg már csak a hangvezérlést lehetett hozzátenni. Eléggé pocsék viszont a 10,5 hüvelykes központi kijelző felbontása, ami a tolatókamera képén látszik leginkább; a12,3 colos digitális műszerfal ennél egy klasszissal jobb. Az is meglepett, hogy az elülső ülések még ezen a szinten is kézi vezérlésűek, a hatalmas napfénytetőt és a vezeték nélküli telefoncsatlakozást viszont díjazni lehetett. Ami pedig a helykínálatot és a rakodókapacitást illeti, sajnos megint mínuszos: a Renault Clio, Peugeot 208, VW Polo, Škoda Fabia stb. fémjelezte konkurencia ennél bizony többet kínál. A Fabia például 380 literes, tehát majd’ 100 literrel tágasabb koffert…

Az országúton

A Mazda2 hibrid hajtásláncát egyik kollégám a legjobbnak titulálta a B-kategóriában. Nem járt messze az igazságtól, ez a rendszer tényleg jól ki van találva. A másfél literes, Atkinson-ciklusú szívó benzinmotor igazi csúcstechnika, amit 14:1-es sűrítési aránya bizonyít a legékesebben. A villanymotorral együtt 116 lóerő összteljesítményt nyújt, miközben a rendszer rugalmasan szabályozza az aksi töltöttségi szintjét; ha az megfelelő, automatikusan átkapcsol tisztán elektromos üzemmódra, de ugyanezt egy nyomógombbal a sofőr is megteheti.  Mindehhez jön még a 3 menetmód (Eco, Normal, Power), végfokozatként pedig a szinte észrevétlenül dolgozó, folyamatos áttételű e-CVT automata váltó. Ez a technika, az elektromos potenciál optimális kihasználásával szenzációs fogyasztást eredményez: ha okosan és előrelátóan vezetünk, simán beférhetünk 4 liter alá!  Jómagam is csupán hangyányival léptem túl ezt a határt, de ebben benne voltak a Power rezsimben megejtett sprintpróbák és a sztrádai 130 km/órával abszolvált távok is… 

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1490 cm3
Teljesítmény (benzinmotor): 68 kW (92 LE) @5500
Összteljesítmény: 85 kW (116 LE)
Össznyomaték: 120 Nm@3600
Sebességváltó: e-CVT
Legnagyobb sebesség: 175 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s
Gyári átlagfogyasztás: 3,9 l/100 km
Tesztfogyasztás: 4,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 90 g/km
H/Sz/M: 3940x1745x1500 mm
Csomagtér: 286–935 l
Üzemanyagtartály: 36 l
A modellcsalád induló ára: 20 690 €
A tesztelt típus induló ára: 28 590 €

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.