2018. november 13., 08:50

Macska- és szkarabeuszmúmiákat találtak Egyiptomban

A régészek hét sírkamra feltárásakor bukkantak rá a több tucat macskamúmiára, emellett további fából készült állat- és madárszobrokat találtak. A négyezer éves leletekről Mustafa Vazari, az egyiptomi régészeti tanács vezetője értesítette a nagyközönséget.

cat1.jpeg
Fotó: AFP

Az egyiptomi Gíza tartományban található szakkarai ókori temetkezési helyen meglévő sírkamrákból előkerült szobrok nagy része macskákat ábrázol, ami az egyiptomi hitvilágra jellemző erős macskatisztelet-, és az állat túlvilági életben betöltött különleges szerepének bizonyítéka. Az ásatások során emellett mintegy száz aranyozott macskaszobor került elő, ahogy Básztet, az ókori egyiptomi vallás macskaként ábrázolt istennőjének bronzszobra is.

Igazi ritkaságnak számítanak a feltárás során előkerült mumifikált szkarabeuszok is, amelyek hasonlóképpen vallási jelentéssel bírtak. Ezt a bogarat többek között az egyiptomi hitvilág legjelentősebb istenének - a napisten Ré - szimbólumaként tartották számon.

Az ősi egyiptomiak ugyanolyan gondossággal kísérték utolsó útjukra imádott állataikat, ahogy embertársaikat is. Míg az elhunytak testeit azért mumifikálták, hogy megőrizzék őket a túlvilági életre, az állatok mumifikálásának több oka volt. Egyes állatok élelemül szolgáltak az elhunytnak túlvilági élete során, a házi kedvencek gazdáikat kísérték el a túlvilágra, számos állatmúmiát pedig az isteneknek szántak áldozati ajándékul.

A feltárt egyiptomi sírokban ezenkívül oroszlán, tehén és sólymot ábrázoló szobrokat is találtak a kutatók.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.