2022. július 17., 08:16

Egy agglegény, akinek három felesége volt

A 19. századi magyar utazók és természetkutatók között kivételes helyet foglal el Bíró Lajos (1856–1931), aki 1895-ben elhatározta, hogy folytatni fogja a fiatalon elhunyt Fenichel Sámuel (1868–1893) új-guineai kutatásait. Ez a döntése azért is keltett nagy feltűnést, mert az erdélyi születésű fiatalembert valamilyen trópusi betegség ölte meg, és a világnak az a térsége az európaiak számára nem lehetett túlságosan csábító.

Bíró Lajos tudós
Fotó: Cultura

Bíró 1896. január 1-jén lépett partra Új-Guinea akkor németek által gyarmatosított részének kormányzati központjában, Friedrich-Wilhelmshafenben, és a következő több mint hat esztendőn át ebben a térségben végzett rovartani, madártani és néprajzi gyűjtőmunkát. Hatalmas anyaggal gyarapította a magyarországi múzeumokat, már csak kényszerűségből is, mivel a haza küldött anyagért kapott pénzből fedezte ottani kiadásait.

Széleskörű és bízvást úttörőnek nevezhető munkásságát most nem kívánom értékelni. Az új-guineai bennszülöttekről írt dolgozatai és újságcikkei révén a magyarországi olvasók olyan plasztikus képet kaptak az ottani viszonyokról és mindennapokról, mintha személyesen megtapasztalták volna azokat.

Biró Lajos és a pápuák
Biró Lajos és a pápuák
Fotó:  Archív fotó

Bíró Lajos rendkívül eredeti és színes egyéniség volt, jól bánt a tollal is, ezért, ha elég helyem lenne rá, bőségesen idéznék is tőle. Európában sohasem nősült meg, de Új-Guineában – saját bevallása szerint – három felesége is volt. Mint Az én pápua feleségeim című cikkében írja: „Mióta Új-Guineából hazajöttem, engem is faggatnak hivatalos helyekről (…) olyan összeíró ívekkel, amelyeknek indiszkrét rubrikáiba az igazságnak megfelelőleg köteles vagyok bejegyezni, hogy nőtlen, nős, özvegy vagy elvált vagyok-e. Minden lelkifurdalás nélkül úgy szoktam beírni, hogy elvált.”

Persze az a három feleség – Szaghán, Mardrapua és Mászisz – nem az európai szokások alapján lett az élettársa, hanem egyfajta szükségszerűségből.

Abban a világban az asszony dolga volt a férfi táplálékáról, tiszta ruhaneműiről és egyéb szükségleteiről gondoskodni. Bíró jó adag humorral jellemzi hitveseit, akik a „helyi divat” szerint öltözködtek, csinosították magukat. Ők is szerették az ékszereket, amelyek kék és fehér üveggolyókból készült nyakbavalók voltak. Fejfedőiket sárga kakadu tollak ékesítették, szoknyáikat sárga orchidea szárakból szőtték. Rendszerint vastagon befestették az arcukat, üvegcserepekből csiszolt „borotvával” levágták a hajukat és egyéb szőrzetüket, hogy vörös és fekete festékkel fessék be a szabadon maradt bőrt.

Bíró Lajos és egyik felesége
Bíró Lajos és egyik felesége
Fotó:  Archív fotó

Mint Bíró írja, nem élt többnejűségben, hanem amikor egy másik területen kellett folytatnia a gyűjtőmunkát, „felesége” nem követte, hanem új asszonyt vett maga mellé. Harmadik feleségét annak köszönhette, hogy egy rendkívül bonyolult helyzetben eredményesen közvetített az egyik törzs és az európaiak között. Valamilyen csetepatéban a pápuák megölték a gyarmati hatóság vezetőjét, ezért bosszúhadjárat indult a vétkes törzs ellen.

Az a veszély fenyegetett, hogy a megtorlásnak olyanok is áldozatul esnek, akik ártatlanok voltak az ügyben. Ezt sikerült Bírónak időben elhárítania.

Már éppen elhajózott volna a kicsike szigetről, anélkül, hogy a bennszülöttek felismerték volna, de valahogy dalra fakadt a csónakban, és amikor egy helyi éneket kezdett dudorászni, kiderült, hogy korábban már járt közöttük. Ottmarasztalták, és ő cserébe azt kérte, hogy egy helyi nőt adjanak mellé „feleségül”.

Új-Guineában az asszonyok körül szerveződött a család, ezért a férfinak, ha el kellett mennie, a felesége nem követte őt. Így tért haza, egyedül 1902. augusztus 27-én, és később sem gondolt arra, hogy valóban megházasodjon. Bíró Lajos inkább választotta az agglegényi életet, ami lelki alkatának a legjobban megfelelt.

Megjelent a Magyar7 hetilap 28. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.