2020. október 18., 13:38

Édesen szép az élet

Csecsemőként először az édes ízzel ismerkedünk meg, és azonnal meg is szeretjük. A hozzá való kötődés pedig elkísér bennünket egy életen át. A civilizált társadalmakban leginkább elterjedt finomított répacukor azonban nem az egyetlen, és nem is mindig a legjobb választás az édesség utáni vágyaink kielégítésére.

A hűvösebb idő beköszöntével testnek és léleknek egyaránt jólesik egy édes forró tea, hozzá frissen sült fűszeres sütemény. Erről a melengető élményről azoknak sem kell lemondaniuk, akik egészségesebb életmódra váltanának. Csak azt kell megválogatni, hogy mivel édesítjük meg az őszi borongós napokat.

A cukor számunkra egyet jelent a cukorrépából készült, hófehér kristály-, kocka- vagy porcukorral. Kedvezőtlen élettani hatásai miatt azonban az elsők között száműzik a diétázók, vagy a fogyni vágyók étrendjéből.

Ennek oka a magas kalóriatartalma mellett az, hogy a finomított cukor gyors felszívódású, így hirtelen emeli meg a vércukorértéket. Ilyenkor a szervezet inzulint küld a vérbe, ami lecsökkenti ugyan a vércukrot, de emiatt rövid időn belül újra éhesek leszünk.

Amennyiben újra magas cukortartalmú ételt veszünk magunkhoz, egész napos vércukor-ingadozásra számíthatunk. Ez a kedélyállapotunknak és a teljesítőképességünknek sem tesz jót, ráadásul az emésztés során a cukor átalakításához sok kalciumot és B-vitamint is felhasznál a szervezetünk, s ezek pótlásáról is gondoskodnunk kéne.

Természetesen nem igaz, hogy a cukor bárkit is beteggé tehet. Ha azonban valaki rendszeresen nagyobb mennyiségű édességet, cukrozott italokat fogyaszt, az már káros hatással lehet az egészségére. Megoldást jelenthetnek az egyéb, természetes édesítőszerek. Az alább felsorolt „cukorpótlók” nem kalóriamentesek, és szénhidráttartalmuk is van, így a cukorbetegségben szenvedők nem fogyaszthatják őket.

Mézek és szirupok

A méz a legrégebben használt édesítőszer, fruktózból és glukózból áll, de sok minden más mellett vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. Kiválóan helyettesíti a cukrot, amelynél kisebb a kalóriaértéke, sőt, mivel édesebb, kevesebb is elég belőle. Főleg teák és sütemények édesítőjeként használjuk, de különböző bajokra lehet gyógyír.

A hársméz görcsoldó, az akácméz emésztéskönnyítő és hurutoldó, a gesztenyeméz a vastartalmánál fogva a vérszegénység ellenszere, a fenyőméz vizelethajtó, a levendulaméz pedig álmatlanság és fejfájás esetén kiváló.

Gyógynövények hozzáadásával készülhet például fokhagymás méz, amely immunerősítő és féregűző, a citrom és a méz keveréke felveszi a harcot az érelmeszesedéssel szemben, a retek és a méz epegörcs esetén hatásos, prosztataproblémánál pedig fogyasszunk tökmagpépes mézet. De vigyázzunk, hogy megőrizze a vitamintartalmát, mindig csak melegítsük, de soha ne főzzük.

méz hamis

Az agávészirup esetében régészeti adatok támasztják alá, hogy az ember már 9000 évvel ezelőtt is fogyasztotta. A növény levágott hajtáscsúcsain kicsöpögő lé fruktózból (gyümölcscukor), glükózból és más egyszerű cukrokból áll, de ezen felül tartalmaz vasat is. Bátran használhatjuk alternatív édesítőként forró italokba, süteményekbe és főzéshez is.

A juharszirupot a juharfából csapolják. Színtelen és szagtalan, nagyrészt vízből, 3,5% cukorból, ásványi anyagokból és egyéb tápanyagokból áll. Forralással sűrítik sziruppá (40 literből lesz 1 liter szirup), melynek színe és íze többféle lehet. Osztályozása A-tól (világos) D-ig (legsötétebb) terjed. Minél erősebb a színe, annál aromásabb az íze. A tápértékük viszont azonos.

A melasz a nádcukor és a répacukor készítése során keletkezett melléktermék. Ásványi anyagokat és sok vasat tartalmaz. Javíthatjuk vele a sütemények eltarthatóságát, de erős íze miatt csak kis mennyiségben ajánlott fogyasztani. A világosabb melaszok íze enyhébb, akár asztali szószként is megállják a helyüket, például a reggeli zabkása tetején.

Az aszaltgyümölcs-pürék remekül helyettesítik a cukrot a süteményekben. A legédesebb ilyen püré datolyából készül, amelyet akár magunk is összeüthetünk. Ha melaszt is keverünk hozzá, hígabb, anélkül sűrűbb lesz a püré. 25 g cukor helyett tegyünk 25-50 g datolyapürét a tésztánkba. Kipróbálhatjuk aszalt sárgabarackkal, szilvával, meggyel vagy áfonyával is. Boltokban kapható verziója a datolyaszirup, amelyhez vasat, vitaminokat, kalciumot és ásványi sókat is kevernek.

Cukrok

A szőlőcukor a szőlőben és a mézben található nagy mennyiségben. Megvásárolhatjuk por, vagy tabletta formájában is. Dzsemek, édességek, italok, zöldség-, és gyümölcslevek ízesítője lehet. Mivel könnyen felszívódik, a sportolók gyors energiaforrása, de a szellemi frissességünk is fokozható vele.

A gyümölcsben és a zöldségben található legédesebb cukorféleség a gyümölcscukor, vagy fruktóz. Ezt a tulajdonságát kihasználva, 30-40%-kal kevesebb kell belőle, mint a répacukorból, mégis azonos édességet érünk el vele. Lassabban szívódik fel, mint a cukor, így lassabban emeli meg a vércukorértéket. Sütéshez, főzéshez, befőzéshez kiváló.

A nádcukrok közül kiemelném a muscovadót és a mauritiusi nádcukrot. A nádcukrok finomítatlan cukrok. A muscovado cukrot barbadosi cukornak is hívják, durvább, ragadósabb fajta, sötétebb, illetve világosabb változata is ismert. Egészen egyedülálló aromája gyümölcslekvárokban, süteményekben és édes öntetekben érvényesül leginkább. A mauritiusi nádcukrot hagyományosan termesztik, finomítatlan, vegyszer- és színezékmentes formában állítják elő. Természetes melasztartalma különleges ízt és színt ad neki.

A pálmacukrot többek között kókusz-, datolya- és palmirapálmából nyerik. A fa törzséből kicsorgó nedvet világos színű sziruppá sűrítik. A hosszabb eltarthatóság érdekében kristályosítják. Elsősorban finom íze és rendkívül magas ásványianyag-tartalma miatt sorolható az „egészségesebb” cukrok táborába.

cukor

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.