BMW X1 M35i xDrive: Az új család topmodellje
A bajorok legkisebb szabadidőse immár a 3. generációnál tart, és természetesen az új famíliából sem hiányozhat egy igazi „béemvés” izomautó. Ezúttal az M35i megjelölést viseli, és kereken 300 (az első tizedesjegyig számolva 301) lóerőt teljesít. Magától értetődő tartozéka az xDrive összkerékhajtás, s hogy ezen kívül még mi mindent tud, arról az alábbiakban lesz szó.
Az alapforma továbbra is bakancsos maradt, és valószínűleg az is marad az idők végeztéig. Az átfazonírozott részletek közül pedig természetesen a hűtőmaszk említendő elsőként: nem úszta meg a márka legújabb formatervezői trendjét, magyarán vesék helyett inkább radiátorokra hasonlít.
Hátul a lámpák formája a legnagyobb változás: pengeéles alsó részeik valósággal belehasítanak az ötödik ajtóba. A monumentális, bordázott tetőspoiler kizárólag e típus sajátja, csakúgy, mint a 19 (esetünkben feláras 20) colos alufelnik, a koromfekete maszk, alatta a kapitális légnyelőkkel.
A legvégére pedig csak ennyit: a tesztautó színe ékes bizonyíték arra, hogy nemcsak egy lapos Ferrari lehet tűzpiros, hanem egy bakancsos SUV-nek is jól állhat ez a szín…
…az M dizájcsomag elemei tűnnek fel elsőként: kisméretű, vastag sportkormány, Alcantara-borítású műszerfal, sötét alumínium dekorbetétek, antracit-árnyalatú tetőkárpit, M küszöblécek, alumínium pedálsor.
Másodszorra viszont sajnos, az iDrive rendszer hiánya az egyébként nagyon szép kialakítású, lebegő középkonzolon. További attraktív látványelem a 65 (!) cm hosszúságú, egybeszabott digitális műszerfal és kijelző, elképesztő mennyiségű megjelenítési lehetőséggel.
A központi monitoron például minden üzemmódnál egy rá jellemző, szürreális festménynek is beillő ábra jelenik meg, míg a műszerfal – maradva a hasonlatnál – inkább a kubista irányzatot képviseli.
Az elülső ülésekről mindent elmond a megfelelő kép, a 4:2:4 arányban döntött hátsók pedig előre-hátra huzigálhatók, támláik dőlésszöge ugyancsak külön-külön állítható.
A hifi e szinten rengeteg hangszórós Harman Kardon, a vezetéstámogató rendszerekről pedig egyszerűen nincs értelme értekezni: a skála gyakorlatilag teljes. Ha mindenképpen ki kéne emelni egyet közülük, én a minden irányból történő automata beparkolás lehetőségét választanám.
Végül egy mondat a csomagtartóról: az 540 literes alapméret a minimum, teljesen hátratolt hátsó ülésekkel.
Az új X1 M35-öst a kétliteres benzines turbómotor korszerűsített változata hajtja, amely most már Miller-ciklusban dolgozik. Hétgangos Steptronic automata váltó csatlakozik, hozzá, a Relax-tól a kemény sportosig vagy hatféle üzemmóddal.
Itt természetesen a Sport az, amely mindent visz: egyebek között brutálissá változtatja a motorhangot, beleértve az effektív gázfröccsöket és a kipufogó-visszalövöldözést is. Ám ez még mindig nem a csúcs: a bal oldali kézi váltófül kb. 1 másodperces megnyomásával aktiválhatjuk az M Sport Boost rezsimet, amely nemes egyszerűséggel MINDENT a maximumra, konkrétan a legsportosabbra állít a verdában.
Egy kőkemény padlógáznál ilyenkor szinte kitépi a volánt a kezünkből a sztentori hangon bömbölő motor, de az intelligens összkerékhajtás és az önzáró differenciálmű természetesen segít megelőzni a komolyabb bajt. Az M sportmodell sajátja még az adaptív rugózás és a sebességfüggő kormányrásegítés is. Aláhúzva és összeszámolva: hatalmas teljesítményének, villámgyors váltójának, intelligens összkerékhajtásának, variálható rugózásának stb. köszönhetően lenyűgöző vezetési élményt kínál ez az autó. Tegyük még hozzá: az adott paraméterekhez képest teljesen elfogadható fogyasztással…