2024. május 27., 12:07

Erősíteni szíveket

A nemrég befejeződött Duna Menti Tavasz országos gyermek báb- és színjátszófesztivál el nem évülő rendezvény, mert éltetik a kreatív csoportvezetők, pedagógusok, szülők és persze a gyerekek. Szerencsére a gyermekekkel foglalkozóknak is van mihez nyúlniuk, a folklórt illetően is, hiszen sokan gyűjtöttek néprajzi anyagot, gyermekeknek valót is, amely alkalmas arra, hogy keretbe foglalva színpadon is megjelenjen örömet szerezve felnőttnek, gyermeknek egyaránt.

nagy-ivan1
Galéria
+3 kép a galériában
Nagy Iván: Erősíteni szíveket (fejléc)
Fotó: Lacza Gergely

S most hadd ne soroljam fel, ki mindenkinek köszönhető, hogy még időben gyűjteni tudtak sok mindent, szerte a Felvidéken, és a Csallóközben is. De nemcsak a néprajzi gyűjtők jeleskedtek, hanem a helytörténészek is, akik egy-egy kiadványban (esetenként könyv formájában) adták közre mindazt, amit szűkebb hazájukról, községükről, szülőfalujukról, városukról (történetük egy-egy szegmenséről) összegyűjtöttek és megírtak, így prezentálva a múltat, amely ugyan a jelenig ível, de hajlamosak vagyunk elfeledkezni róla. A szorgalmas gyűjtők, kutatók idősebb nemzedékének sok jeles tagja már nincs közöttünk, de akadtak, akadnak fiatalabbak, akik a nyomukba szegődve igyekeznek folytatni a munkát. Ki-ki tehetsége, érdeklődési köre, lehetősége szerint.

Nagy Iván etnológus
Fotó:  B. Vida Júlia

A Csemadok Művelődési Intézete a Gyurcsó István Alapítvány Füzetek – Könyvek révén sok munkát napvilágra segített. Köztük 11. kötetként Nagy Iván munkáját, amelynek címe: Erősíteni szíveket – Balony község népzenei monográfiája. A könyv 1998-ban jelent meg Dunaszerdahelyen. A szerző, saját gyűjtésén túl, összegzi mindazt, ami Balony néprajzáról megjelent. Rögtön az elején, a község történetét felvázolandó, bőven szemelget Marcell Béla kéziratából. Megtudhatjuk például, hogy Balony hajdan győri várbirtok volt, s még az 1200-as években alakult ki. Számos érdekesség kibontakozik a sorok mögül, többek között ezt olvashatjuk:

Hunyadi János kormányzó V. László király nevében megerősíti a balonyiakat ama kiváltságukban, hogy sem dézsmát, sem más adót ne fizessenek, de viszonzásul Győrbe járjanak mindennap harangozni.”

Kiderül az is, „háromszáz holdas nagygazda, közép- és kisparasztok, részaratók, napszámosok, cselédek faluja volt Balony, de koldus nem akadt egy sem.” Sokat dolgoztak a mindenkori balonyiak, de szerették a tréfát, a nevetést, pedig nem volt könnyű az élet akkor sem: „Sokszor így vigasztalták magukat: »Ha nincs krumpli, eszünk reményt, amíg van«”.

nagy-ivan_
Nagy Iván: Erősíteni szíveket
Fotó:  Lacza Gergely

A könyv bevezetőjében a szerző arra a lehetséges kérdésre is választ ad, hogy a kilencvenes években, a hangszeres gyűjtések idején, miért vokális népzenét gyűjtött. Mert, ha töredékesen is, de még fellelhető, s bár a csallóközi anyag nem igazán „attraktív”, mégis meg kell ismernünk, válaszol. Mint megtudjuk

a kíváncsiság, az érdeklődés vezette Nagy Ivánt, hogy szülei szülőfalujában gyűjtsön, s végül összegezze, és mások munkáival kiegészítse azt a terjedelmes munkát, amely a Gyurcsó István Alapítvány Füzetek keretében napvilágra kívánkozott. S hogy mi mindent is fog egybe? Először is egy eligazítást az adatközlőkről, a kiadvány dallamairól, a hangszeres zenéről, majd csoportokba rendezve jönnek a gyermekjátékok, az alkalomhoz kötött dallamok, a dudanóták, a tréfás szövegű dalok, párosítók, katonadalok stb.

A könyvet a felhasznált irodalom jegyzéke zárja és egy képmelléklet is színesíti, s nem utolsósorban kotta rögzíti a dallamokat…

nagy-ivan2
Képmelléklet
Fotó:  Lacza Gergely

S most egy kanyarral hadd térek vissza fésületlen írásom elejéhez. A könyv Gyermekjátékok fejezete Volner Nagy Melindának a munkája. S ahogy a kísérő, eligazító szövegből kiderül, szívesen ajánlják csoportvezetőknek, pedagógusoknak a sok-sok dalocskát, játékot, amelyből remek, akár színpadra is állítható „műsort” lehet kreálni gyermekek, felnőttek örömére. Persze ez csak egy része a kiadványnak, fentebb már említettem, milyen „témájú” anyagot soroltak egy-egy csoportba. Nehéz lenne terjedelmi okokból szemelgetni belőle, de kis írásom végén hadd idézzek a tréfás dalok szolidabb szövegei közül. Ezeknek a daloknak az „előfordulása” állítólag tollfosztáskor, kukoricafosztáskor volt gyakori, és a napszámosok is gyakran rázendítettek, a munka monotonságát feloldandó.

Falu végén lakodalom / Ide hallik a cimbalom. / Hej tedd rá... // Alig mentek három házot / A menyasszony megbabázott. / Hej tedd rá...”
nagy-ivan_
Galéria
+3 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.