2020. október 13., 15:59

"Kémbotrány" Magyarországon: Orbán egyik lányát is megfigyelték a kínaiak

Egészen furcsa "kémbotrány" van kibontakozóban Magyarországon. Egy kiszivárgott adatbázis szerint több magyar közszereplőről, sőt Orbán Viktor egyik lányáról is adatokat gyűjtött egy kínai nagyvállalat, a Shenzhen Zhenhua Data Information Technology.

Szeptember közepén egy az ausztrál hírszerzéshez köthető IT-vállalat közölte a hírt, bizonyítékai vannak arról, egy sencseni illetőségű vállalat több millió emberről gyűjtött adatokat. Az Index azt írja, egészen eklektikus társaságról szereztek adatokat, információkat, nem csak ausztrál, brit és amerikai politikusok, még Tonga egyik rendőrtisztjének családja is a megfigyeltek közt volt.

Október elején derült ki, magyar állampolgárok is lehetnek a megfigyeltek között, azóta a Telex, az Index és a nem rég alakult Szabad Európa hírportál is foglalkozott az üggyel. Ma az is kiszivárgott, kik lehetnek a magyar megfigyeltek. A 710 személy közül nem mindenkit neveztek meg konkrétan, legfeljebb 70-80 emberről lehet megállapítani a konkrét személyazonosságot.

A közel 2,5 millió nevet tartalmazó listán a Szabad Európa hírportál szerint mintegy 710 magyar állampolgár neve szerepel, politikusok, közéleti szereplők, cégvezetők, IT-szakemberek. Kunhalmi Ágnes, MSZP-s parlamenti képviselő, Nagy István agrárminiszter, Kubatov Gábor, az FTC elnöke, a Zwack család több tagja, Gyöngyösi Márton, Jobbikos EP-képviselő, Pálinkás József, az MTA korábbi elnöke, Kuncze Gábor, volt belügyminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök egyik lánya is rajta van. Rajtuk kívül is igen vegyes a társaság, a brit miniszterelnöktől kezdve Natalia Imbruglia énekesnőig.

A Shenzhen Zhenhua Data Information Technology válllatról az Index azt írja, 2018-as alapítása óta csak alig-alig jelentek meg róla információk. Szoftverfejlesztéssel, programozással, kutatásfejlesztéssel is foglalkoznak, de a mesterséges intelligencia és a big data elemzés is ott van a látókörükben. Az ausztrál ABC úgy tudja, a vállalat a kínai néphadsereggel és a kínai kommunista párttal is rendszeresen üzletel. 

Külön történet az is, hogy kerültek nyilvánosságra sencseniek által gyűjtött adatok. 

Mai napig nem tudni, kitől került az adatsor az ismert Kína-szakértő, Christopher Balding birtokába, aki számos hírszerzővel és magánvállalattal hetekig dolgozott azon, hogy megszerezzék és értelmezzék az adatsorokat. 

Az Index által megszólaltatott etikus hacker szerint a begyűjtött adatok 80%-a nyílt hozzáférésű, ún. OSINT (Open Source Intelligence) típusú adatokról van szó. Ezek megszerzése nem különösebben nehéz feladat, az elemzésük, rendszerezésük az, ami szakértelmet igényel. Az érintettek nagy részéről  tehát közösségi oldalakon elérhető információkat (többek között emailcímeket, telefonszámokat, fényképeket és hasonlókat) gyűjtöttek a kínaiak. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint az adatbázis nagy része a fontosabb célszemélyek ismeretségi köréről gyűjtött információkból áll, ahogy az Index írja, tulajdonképpen egy környezettanulmányt készítettek a kínaiak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.