2020. szeptember 29., 16:50

Kínai kémek garázdálkodnak Szlovákiában?

Elkészült a szlovák titkosszolgálat éves jelentése, az első azóta, hogy Igor Matovičék átvették a kormányrudat és új karmestert nevezték ki az SIS élére, Vladimír Pčolinskýt.

Fotó: pixabay.com

A minden évben elkészülő jelentés először foglalkozik érdemben a kínai titkosszolgálatok jelenlétével. A dokumentum fő tanulsága és tulajdonképpeni alapállítása, hogy a kínai kémek a Szlovákiában tevékenykedő távközlési cégeken keresztül megvetették a lábukat Szlovákiában, így gyűjtve "érzékeny adatokat" a minisztériumi alkalmazottakról.

A szlovák titkosszolgálat szerint a kínaiak célja, hogy előre tudják, milyen törvénytervezetek kerülnek napirendre a parlamentben, sőt, gyakran előbb tudják, mi lesz ezeknek a sorsa, mint maguk a képviselők. 

A jelentés egyetlen kínai "technológiai óriást" külön kiemel, amelyik igen intenzíven foglalkoztat kínai titkosszolgákat, de, hogy konkrétan melyik vállalatról van szó, az nem derül ki az iratokból. Különösebben azért nem kell megerőltetnünk magunkat, hogy rájöjjünk, valószínűleg a Huawei vállalatról, illetve a hozzá ezer szállal kötődő, telekommunikációval foglalkozó ZTE-ről.

Mindkét kínai óriáscég érdekelt az 5G hálózatok kiépítésében, szerte a világon jelen vannak, így nincs is abban semmi meglepő, hogy a kínai állam kinyújtott kezeként működnek.

A Denník E által megkérdezett szakember szerint négy telekommunikációs óriás lehet érdekelt a hálózat kiépítésében, két európai, a Nokia és az Ericsson, illetve a fent említett két kínai vállalat. A portál megszólította a Huawei helyi képviseletét is, de a válasz borítékolható volt. Az állítások túl általánosak, amik nem, azok is valótlanok, konspiráció az egész.

Vladimír Pčolinský, a szolgálat vezetője egyébként azt állítja, neki nincs köze a legújabb jelentéshez, annak elkészültét még elődje, az SNS által kinevezett Anton Šafárik koordinálta. Šafárik  alatt játszódott le az utóbbi évek egyik legérdekesebb titkosszolgálati akciója, amikor Szlovákia három orosz diplomatát utasított ki az országból, miután felmerült, kémkednek Moszkvának, mindhárman azon ügyködtek, hogy a szlovák államigazgatásból szervezzenek be embereket.

A tavalyi jelentésben Kína még csak másodhegedűsként szerepelt az oroszok mögött, Peking néhány általános mondatot érdemelt, legfeljebb arról volt szó, miként próbálják befolyásolni a szlovák politikusok és a közvélemény hozzáállását az országukhoz.

Érdekes momentum annak leírása, Peking miként "foglalkoztatja" a célországban élő kínai diaszpórát. Ha nem is kémkedésre, de online propaganda-terjesztésre kiválóak. Sőt, a járvány kirobbanásakor a kínai diaszpóra segítségével Peking ügynökei százezer számra vásárolták fel a járványvédelmi segédeszközöket. 

Joggal merül fel a kérdés, minek kell Kínának az 5G? Biztonságpolitikai szakértők szerint most építik ki a jövő megfigyelő-állomásait, később, operátorként már sokkal nehezebb lenne hozzáférni ezekhez a lehetőségekhez.

Ha van ráérős egy órájuk, a jelentést itt böngészhetik át.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.