Jobb, békésebb és biztonságosabb élet: Erős szociális állam létrehozása a cél
Az elemzők szerint jelentős mértékben balra tartó kormányprogram szociális része szerint az országban élő valamennyi ember életminőségét szeretnék növelni, a kormány szerint ezt a célt kell szolgálnia a jobb szociális védelmi rendszernek, a szociális segélyezésnek és a mindenkit megillető méltó munkának.
Csak így lehet teljesíteni e kormányprogram prioritását, ami a: „Jobb, békésebb és biztonságosabb élet.” A kormányprogram szerint a kormány az európai és globális trendekkel összhangban erős és társadalmilag igazságos államot szeretne építeni Szlovákiában, amelynek középpontjában az ember áll a születéstől a méltó idős korig.
Olyan államot építenének, amely segítséget nyújt a valóban rászoruló embereknek és csoportoknak, hogy élethelyzetük ne vezessen társadalmi kirekesztéshez, szegénységhez és nyomorhoz,
olvasható a kormányprogram szociális részében.
A kormány rövid távú prioritásai közé tartozik az előző évi átlagnyugdíj összegében bevezetett 13. nyugdíj, amellyel igazságosabbá szeretnék tenni a nyugdíjrendszert, illetve reagálni az infláció ingadozásaira. Ugyanakkor következetesen érvényesíti a kockázatos munkát végző munkavállalók teljes körű kiegészítő nyugdíjbiztosítását is. A nyugdíjasok életminőségét egyesületeik szisztematikus támogatásának növelésével, illetve egyéb, az aktív és egészséges időskort szolgáló intézkedésekkel is javítani fogja.
A kormány megerősíti a nyugdíjrendszert, hogy annak minden eleme hozzájáruljon a nyugdíjas korú emberek tisztességes életszínvonalának stabil biztosításához.
Ennek érdekében a nyugdíjrendszer mindhárom pillérének hatékonyságát újraértékeli, hogy megerősítse annak hosszú távú fenntarthatóságát és maximalizálja a biztosítottak ellátását.
Reálissá teszi a nyugdíjkorhatár, figyelembe véve az emberek egészségi állapotát és munkaképességét.
A kormány intézkedik az alkalmazottak béreinek emeléséről is,
garantálja a nemzetgazdasági átlagbér 60 százalékának megfelelő minimálbért arra az esetre, ha a szociális partnerek nem egyeznek meg ennek nagyságában.
A kormány ugyanakkor megújítja és növeli az ágazati kollektív szerződések kiterjesztésének hatékonyságát, hogy a cégek ne versenyezhessenek az alacsony bérekkel a dolgozók rovására.
A kormányprogram szerint a kormány fokozni fogja tevékenységét az Ágazati Tanácsok Szövetségében annak érdekében, hogy a munkaadók tudást, ismereteket és készségeket érintő igényeit illetően jobb legyen az előrejelzés, hogy növelje a minőség színvonalát, illetve az egész életen át tartó tanácsadás és oktatás elérhetőségét a munkavállalók számára.
A kormányprogram szerint az Ágazati Tanácsok Szövetségének a valós gazdasági és társadalmi gyakorlatba kell átültetnie az elemzéseit.
A kormány ezzel párhuzamosan javítja a munkajogi szabályozások, a munkahelyi biztonság és egészségvédelem területére vonatkozó előírások minőségét, és erősíti a munkaügyi ellenőrzést. A kormány támogatni fogja a szociális gazdaság minden formáját,
különösen a szociális vállalkozásokat, hogy a hátrányos helyzetűek közül senki se essen el a munkavégzés lehetőségétől.
A kormány kiemelt figyelmet fordít a családok támogatására. Tiszteletben tartja és védelmezi az Alkotmány rendelkezését, miszerint a házasság egy férfi és egy nő közötti egyedülálló szövetség. A családot a társadalom alapegységének tekinti. A házasságot, a szülőséget és a családot törvény védi. A kormány tiszteletben tartja az ellenkező neműek alkotmányban meghatározott házassági intézményen kívüli együttélését, valamint az azonos neműek együttélését is.
A társadalombiztosítási járulékokon túlmenően olyan áruk és szolgáltatások kedvezményes elérhetőségét biztosítja, amelyek segítik a szülőket gyermekeik ellátásában.
A helyreállítási tervből származó európai források felhasználásával bővíti az óvodai létesítmények kapacitását azzal a végső céllal, hogy minden gyermek számára óvodai férőhelyet biztosítson.
A kormány egyszeri célirányos állami támogatás nyújtásával, vagy a gyermek meghatározott életkoráig létrehozott takarékszámla forrásainak felhasználásával szeretné megkönnyíteni a fiatalok produktív korba lépését
tanulmányaik befejezését követően, hogy azok Szlovákiában maradjanak, és itt telepedjenek le.
A közép- és hosszú távú prioritások közül azokat a civilizációs megatrendeket kívánja kiemelten kezelni, amelyek befolyásolják Szlovákia versenyképességét a globális európai környezetben, mégpedig technológiai változások, például innovációk által a zöld és a digitális átalakulások terén.
Korlátozza az éjszakai vagy más, nem szabványos munkaidőt. Ott, ahol ez másként nem lehetséges, a bérjuttatás méltányosan kompenzálja ezt.
Az új jogszabályozások és az erőteljesebb munkaügyi ellenőrzés megakadályozzák a visszaéléseket, hogy az ún. ügynökségi dolgozók vagy a harmadik országokból érkező migránsok rontsák a munkafeltételeket, olvasható a programnyilatkozatban.
A kormány az európai források hatékony felhasználására is hangsúlyt kíván fektetni. Olyan intézkedések meghozatala iránt elkötelezett, amelyeknek köszönhetően a digitalizáció, a számítógépesítés és a gazdaság zöld átalakítása nem fog veszélyt jelenteni a foglalkoztatásra.
A kormánykabinet külön juttatásként javasolja a lakhatási támogatás módosítását is.
A rászorulók számára a segélyeket a testreszabottan, a szubszidiaritás, a védő és motivációs elemek alapján kell nyújtani, mégpedig nemcsak pénzügyi formában, hanem olyan átfogó szolgáltatások révén is, amelyek megvédik az egyéneket és a családokat a szegénység kockázatától. Ugyanakkor a partnerség elve alapján a szociális partnerek vagy az önkormányzatok bevonásával működőképessé kívánja tenni a háromoldalú egyeztetés és a politika együttműködését a munka- és szociális ügyek terén.