lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. június 16., 16:00

Agócs Gergely: Meglehetősen polarizálódott a társadalom

Sikertelenül végződött a Magyar Szövetség számára az Európai Parlamenti választás. A párt sajtónyilatkozatában maga is kudarcként értékelte a helyzetet, és szeptemberre tisztújító kongresszus megtartását helyezte kilátásba, sőt egyesek szájából olyan kijelentések is elhangzottak, hogy vége az etnikai politizálásnak a Felvidéken. Ennek kapcsán megkérdeztük a párt országos elnökségének tagjait, hogyan értékelik az EP-választás eredményeit, miként látják a párt jövőjét és mit gondolnak az etnikai politizálásról. A kérdésekre Agócs Gergely elnökségi tag válaszol.

Agócs Gergely
Agócs Gergely szavazott az európai parlamenti választásokon. Bár sokan követték volna példáját...
Fotó: Agócs Gergely Facebook-oldala

Agócs az európai parlamenti választást egyértelmű kudarcnak tartja,

hiszen nem sikerült elérni az öt százalékot, ami a minimális cél lett volna. Nem sikerült európai parlamenti képviselőt küldenünk Brüsszelbe."

Királyrév polgármestere szerint "közösségünk lélekszáma, illetve százalékaránya adott. Azt is tudjuk, milyen választási rendszer van Szlovákiában. Nekünk ezzel kell dolgoznunk. Ha csak a számokat nézzük, egy laikus azt mondaná, ebből gond nélkül meg kellene lenni az öt százaléknak." Annak okát, hogy ez nincs így, részben abban is látja, hogy

ahányan vagyunk, annyi félék vagyunk. Nem egy homogén, hanem egy nagyon sokszínű közösségről van szó."

A Magyar Szövetség erre a maga gyűjtőpárti jellegével reagált, megpróbálva megszólítani mindenkit, ez azonban nem olyan egyszerű. A társadalom ugyanis "meglehetősen polarizálódott, így a legnagyobb pártok viszik el a legtöbb szavazatot. Ez így történt a parlamenti választás idején, de ez a tendencia mutatkozott meg a köztársaságielnök-választáson, illetve az európai parlamenti választások során is."

A politikus szerint a jelenlegi választási rendszerben egyre nehezebb lesz elérni az öt százalékos küszöböt, mivel sokan választanak szlovák pártokat. "Ebben a helyzetben két lehetőséget látok. Ha a választási rendszert területi elvűvé alakítanák, akkor lehetőség nyílna arra, hogy bizonyos régiók képviselőt küldjenek a parlamentbe. Az is megoldás lehetne, ha a küszöböt a kisebbségi pártok számára csökkentenék, mondjuk 3 százalékra."

Változatlan játékszabályok mellett azonban úgy véli, csak akkor van esély bejutni a parlamentbe, "ha valamelyik meglevő, erősebb szlovák párttal közös listát alkotunk. Hogy melyikkel, az még a jövő zenéje, de az országos politikában ezt látnám járható útnak. Ami a helyi és regionális politikát illeti, ott az erős helyi képviseletünknek köszönhetően egyelőre még tudunk eredményeket elérni."

A szeptember 28-ai tisztújításig a pártvezetésnek értékelnie kell a választási eredményeket.

Szembe kell néznünk magunkkal, és önreflexiót gyakorolni. Meg kell határoznunk, milyen irányvonalat vegyen a párt, és ehhez az irányvonalhoz kell elnököt és elnökséget választanunk"

– tette hozzá.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.