Magyar7 - 2027/34. szám
Az évezred államférfija, a bohóc költő és az organikus bor
Magyar7 - 34. száma
2024. július 14., 16:46

Hajómalom fesztivál: Álomból valóság - KÉPEKKEL

Már hetedik éve szervezi meg a hellóGúta polgári társulás a Hajómalom fesztivált, amely a magyarországi sztárok mellett hazai, felvidéki művészeknek is helyet ad. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is neves fellépők látogattak el Gútára, akikre ezrek voltak kíváncsiak, július 11-e és 13-a között. Számos koncert, előadás, beszélgetés és gyermek- illetve családi program valósult meg a hétvégén.

Hajómalom fesztivál
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Vadkerti Neszméri Csilla

A fesztivál hivatalos megnyitóján, július 11-én Forgács Attila üdvözölte a jelenlévőket és köszöntötte: Halász Béla, polgármestert, valamint Kárpáty Ernő alpolgármestert, a fesztivál főszervezőjét.

Halász Béla polgármester szerint a Hajómalom fesztivál egy olyan rendezvénnyé nőtte ki magát, amely nem csak a régióban számít a legrangosabbak közé, hanem felveszi a versenyt a legjobb magyarországi fesztiválokkal is. Büszke rá, hogy ennek köszönhetően sokan ellátogatnak Gútára.

A rendezvény főszervezőjeként Kárpáty Ernő kifejtette, 7 évvel ezelőtt egy nagyot álmodtak, amit sikerült is megvalósítaniuk, amit akkor kitaláltak, mára valósággá vált. A rendezvényen a felvidéki és magyarországi kulturális élet legjobbjai lépnek fel, ezzel olyan szórakozási lehetőséget biztosítanak, ahol mindenki megtalálhatja a neki tetszőt. Megköszönte a többi szervezőnek a fáradtságos és profi munkát, a támogatóknak a segítséget. Felhívta a figyelmet, hogy a Selye János Egyetem is jelen van a rendezvényen, a sátrukba várták a tanulni vágyó fiatalokat.

Hajómalom fesztivál
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

A The Art társulat előadásában, a fesztivál első napján bemutatták Egressy Zoltán: Sóska, sültkrumpli című darabját, amely most a foci Európa Bajnokság idején különösen aktuális, hiszen két partjelző és egy futballbíró készülődik a mérkőzésre az öltözőben, beszélgetésük hangos nevetéseket váltott ki a közönségből. Melecsky Kristófot, Tóth Károlyt és Béhr László Istvánt álló tapssal búcsúztatta a közönség.

Cséfalvay András Utolsó fészek című monumentális munkája eredetileg a Pohoda fesztiválra készült, de az érdekes installáció tökéletesen illett a malom területére is, a mű egy dinoszauruszfészek, amely a törékenységre és az emberiség reményére emlékezteti a nézőket.

A csütörtöki nap fénypontja egyértelműen Majka fellépése volt.

A pénteki napon Kerekes Vicával Récsei Noémi beszélgetett. A SZÍN-ÉSZ-NŐ című beszélgetésben a színészet mellett szóba került a szociális média is, ezzel kapcsolatban kifejtette: ő nem szeretné a nyilvánosság előtt élni az életét, hiszen színésznőként így is nagyobb figyelem összpontosul rá. Az állandó posztolgatás szerinte öncentrikus, a like-vadászat ellenszenvet vált ki belőle. A füleki származású színésznő magyar, szlovák és cseh filmekben is szerepelt. A politikáról és politikusokról is kifejtette véleményét: a megválasztott képviselőt ő számon kérheti, de őt a politikus nem, „ha kritikát fogalmazok meg a társadalom részeként teszem, mi választottuk meg őket, ha mi nem lennénk, nem lennének képviselők, politikusok sem” – mondta Kerekes Vica. Az előadás címének is van története, Dusza István mondta egyszer Kerekes Vicáról, hogy Szín, ész és nő egyben. A művész szerint mindenkiben kell, hogy legyen egy gyermek és egy felnőtt.

Hajómalom fesztivál
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

A Sáli Iván színpadon Simon Márton magyarországi költő, a slam poetry kiemelkedő képviselője saját verseiből olvasott fel, majd a megvásárolható könyveket dedikálta is a modern irodalom kedvelőinek.

A Fűzfa szigeten Petheő Attila a Selye János Egyetem rektorával, Juhász Györggyel beszélgetett a komáromi egyetem múltjáról és jövőjéről. A múltat felidézve Juhász elmondta: 20 éves lesz szeptemberben, hogy megkezdte működését az egyetem, létrejöttének van előélete is. A csehszlovákiai magyar közösség több mint 100 éve elveszítette az értelmiségét, azóta volt dédelgetett álma a magyar egyetem az ittenieknek. A szocializmus éveiben pedagógusokat lehetett magyarul képezni Nyitrán, illetve Pozsonyban volt magyar nyelv és irodalom szak. 1992-ben kezdtek mozgolódni a magyarok, Nyitrán próbálták megszervezni a „magyar kart”. 2003 októberében fogadták el a törvényt az egyetem megalapításáról, és 2004 szeptemberében megkezdődhetett az oktatás.

Szlovákia legrégebbi egyeteme a Comenius Egyetem, a Selye pedig a legfiatalabb, sok küzdelem és siker van mögöttük. Hallgatóközpontú egyetemet szeretnének. Most már a dolgozókon a sor, hogy fenn maradjon és sikeres legyen az intézmény – mondta Juhász.

A 20 év statisztikája alapján eddig, több mint 11 ezren tanultak a komáromi egyetemen, és több mint 6000 diplomát adtak ki. Sajnos a felvidéki magyarság 5 százalékos lemaradásban van a szlovákokhoz képest a felsőoktatási végzettségűeket tekintve.

A Selye Egyetem kiművelt embereket ad a közösségnek, hiszen az értelmiség kell, hogy irányt mutasson, nekik kell felelősséget vállalniuk a felvidéki magyarságért.

Az egyetem rektorai az elmúlt 20 évben Albert Sándor, Tóth János és Juhász György voltak.

Az időjárás közbeszólt, így a Kingfishers zenekar koncertje félbe maradt, egy áramszünet miatt, viszont a pénteki nap sztárjai a VALMAR fergeteges hangulatú koncerttel örvendeztették meg a rajongókat, a további fellépők a Feinschmeckers, a Sonnie Black, Dj Ricardo, Dzsúdló és Cibi voltak.

A fesztivál harmadik napja a családoké, már reggel Agapé jógával kezdhették a napot a korán kelő sportolni vágyók. A többi családi programnál a gyermekekre gondoltak a szervezők, hiszen három ugrálóvárral várták a kisebb és nagyobb csemetéket, aki szépülni akart nekik volt arcfestés, csillámtetkó, de karikatúrát is rajzoltathattak a bátrabbak és szebbnél szebb termékekkel kézművesvásáron gyűjthették be az apróságokat a vásárolni vágyók. 

Az előadások is a gyermekekre összpontosítottak. Dr. Menyhárt Mariann gyermekorvossal Kurkó Gyula beszélgetett, a Mese receptre, a fantázia erejével gyógyít a gyermekorvos című előadáson megtudtuk, hogy a doktornő olyan mesekönyveket írt, amelyek segítenek a gyermekekben feloldani a szorongásaikat. Minden gyermekhez más út vezet, mindenki máshogy dolgozza fel a sérelmeit, az eseményeket, akár egy összezördülést baráttal, barátnővel. Ezeknél a negatív eseményeknél sokat segítenek a mesék. A meseterápiának van egy megalapozott tudományos része, mikor a gyerekek belépnek a mese világába, bátorságot kaphatnak, ami segít nekik megszabadulni a szorongásaiktól.

A Paprika Jancsi, vagy nem című gyermekszínházi előadáson sok vidám gyermek arcot lehetett látni, a Kuttyomfitty társulat ismét kitett magáért.

H. Nagy Péter, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának docense A Star Warstól Lady Gagáig címmel adott elő. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mi oktatási rendszerünk nem a népszerű, modern irodalom tanítására törekszik. A rock története, a zene világa és az irodalom sokszínűsége is szóba került.

Cserepes Erika, a cserbenhagyásos biciklis baleset hőse is ellátogatott a fesztiválra, a beszélgetésben kiemelte, az ember nem élheti le úgy az életét, hogy arra gondoljon, melyik autó fogja elütni, mikor meggyógyult arra gondolt „Visszakaptam a szárnyaimat, nekem olyan a biciklizés mint a madárnak a szárnyai” - mondta Erika. Kurkó Gyula kérdésére, hogy milyen érzések vannak Erikában a gázolóval szemben, az érsekújvári biciklis azt mondta: leginkább semmilyen. Már akkor sem érzett haragot, mikor felébredt, „egy anonim valakin mit utáljak” – fogalmazta meg Erika a választ. A balesetből nem emlékszik semmire, „az van meg, hogy biciklizek és felébredek a kórházban, közötte semmi”.

Hajómalom fesztivál
Fotó:  Vadkerti Neszméri Csilla

Ezek a mai fiatalok címmel, Horváth Dáviddal Récsei Noémi beszélgetett. Az előadás alatt szó esett a nemzedékek közti különbségekről, kiemelték, hogy 6 generáció él együtt a Földön, a Veterán generáció, akik a világháború környékén vagy előtte születtek, a baby boomerek, az 1946 és 1964 között születettek, az X generáció tagjai 1965–1979-es évek között megszületettek, őket az Y generáció tagjai követik, akik 1980–1994 között születtek.

A Z-nek nevezett generáció tagjai 1995 és 2009 között látták meg a napvilágot, az alfa generáció tagjai 2010-ben vagy utána születtek. A generációk közti együttélés és a súrlódások is szóba kerültek, Horváth kifejtette, sokszor az sem mindegy, mit éltek át a szülők, mit hagyományoztak tovább a következő generációnak.

Élet-Művészet címmel Laár András színművésszel Samu István beszélgetett.

Bemutatkoztak a Pressburg, az első szlovákiai magyar sorozat alkotói is.

A szombati, záró napon tehetséges magyarországi és hazai együttesek szórakoztatták a közönséget: Koczkás Eszter, a Blahalouisiana, a Pogány Induló, Jakuza, a Wellhello és a Parno Graszt. Aki pedig tovább bírta szusszal az estét a Kaptza zenekarnak köszönhetően a kifulladásig tartó táncházban rophatta.

Az elmúlt évekhez hasonlóan ismét neves DJ-k szórakoztatták a koncertek után a bulizni vágyókat: Deejay Carlos, Thomas Foox, DJ Neme, Kolo váltották egymás a három nap alatt a pult mögött.

A fesztivál területén a Selye János Egyetem külön sátorban várta a fiatalokat, érdeklődőket, akik a tovább tanulásról szerettek volna érdeklődni.

Sokak örömére a komáromi Szinnyei József Könyvtár és a gútai Adamis Anna VMK-ban működő könyvtár becsületkasszás könyvvásárt tartott a rendezvényen, ahol több értékes kötetet is meg lehetett vásárolni.

Hajómalom fesztivál
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.